K-15 мора да се исплати !

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Од 1ви почнав со работа, ама бидејќи к-15 се исплаќа овој месец, јас реално нема да имам 6 работни месеци до денот на исплата.... кога и да е. Затоа прашав дали пресметуваат до ноември или декември :D
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Од 1ви почнав со работа, ама бидејќи к-15 се исплаќа овој месец, јас реално нема да имам 6 работни месеци до денот на исплата.... кога и да е. Затоа прашав дали пресметуваат до ноември или декември :D
На мене ми беше исплатено, почнав со работа 1ви јули али к-15то го земав на 5ти јануар наредна година заедно со плата се работи за страна инвестиција посерем јој се.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
6 месеци до 30 ноември или до 31 декември се смета? Јас работев оваа година во јануари и февруари со договоркај еден работодавач, потоа од март до јуни не одев на работа, па од јули се вработив кај друг работодавач и еве заклучно со декември јас ке бидам 6 месеци на работа. Дали исполнувам услови за К-15? :D
Треба да те исплати

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Гледам дека и погоре има такви прашања, но сепак ги молам поупатените да ми потврдат дали доколку имам работено шест месеци кај еден ист работодавач (1. јуни-30 ноември) оваа година ми следува К-15, иако од 1 декември не работам повеќе кај тој работодавач?

Јас си бев уверен дека ми следува, ама сега проверив откога колеги ми кажаа дека фирмата исплатила, а кај мене нема ништо. Ве молам за потврда и институција до која би требало да се пожалам, зашто не планирам да им ги оставам.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Гледам дека и погоре има такви прашања, но сепак ги молам поупатените да ми потврдат дали доколку имам работено шест месеци кај еден ист работодавач (1. јуни-30 ноември) оваа година ми следува К-15, иако од 1 декември не работам повеќе кај тој работодавач?

Јас си бев уверен дека ми следува, ама сега проверив откога колеги ми кажаа дека фирмата исплатила, а кај мене нема ништо. Ве молам за потврда и институција до која би требало да се пожалам, зашто не планирам да им ги оставам.
Колку што знам ако имаш повеќе од 6 месеци ти следува К-15.
Тоа што моментално не си кај нив не ги ослободува од обврската да ти исплатат.
Е сега кај тебе незнам дали имаш 6 месеци и кои се законските граници за да се смета комплетен месец. Белки треба да провериш кога си пријавен и одјавен.
Некако на граница ми делува овај твојот ангажман. Се надевам нема за еден ден да извисиш.
Прашај некој правник за поточно.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Кај мене ситуацијата е слична... Од март до 15 ти декември, се уште немам ништо, и јас сум уверен оти треба да ми пратат к 15...

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Вчера ми стигнаа 2000 ден на сметка, ај проверив од каде, и пишува од фирмата каде што работев регрес за годишен одмор 2015, сеа се збунив на цело, нели најниско е 8500? Да не се за зимување овие 2000)))

Си имаме закон и ние....

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Каде да пријавам ако не ми исплатат К-15 ?
Тоа "ако" исто како да го нема, знам дека нема да исплатат.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
ќе изгорат доста фирми ко шо гледам годинава ради неисплаќање,не им се чуе
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Разјаснивме, фирмата неможела да исплати. К15 повеке од 2000 ден па затоа си добивме по 2000 ден

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
5
ќе изгорат доста фирми ко шо гледам годинава ради неисплаќање,не им се чуе
ke gorat brat ali tie malite sto imat po eden ili dvajca vraboteni, a za tie golemite nema zakon tie se milenici na vlasta.. od niv vlasta se finasira za izborite
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
377
Поени од реакции
168
како е можно фирма каде што беше мајками вработена од 01.01 до 30.6 да не и исплатат к15, и дали и се следува дека се разделиле спогодбено, а друг проблем е што таа фирма наводно била во инвестиции и ќе исплати само 2000ден?
се пријавува за ова и дали има основ?
благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom