Kоја е последната претстава што сте ја гледале во театар?

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Гледај ја и "Не сега драга". Исто смешна како Пастувите. А добра е и Стјуардеси.
Е ДА...Супер комедиички се, ги гледав и нив, но на пастувиве сум се смеела со солзи, сите женски створења беа станати на нозе, играа, ракоплескаа, се смееа, ти се чини ко у стриптиз бар да се наоѓаш а не во театар..атмосвера невидена:):love:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Е ДА...Супер комедиички се, ги гледав и нив, но на пастувиве сум се смеела со солзи, сите женски створења беа станати на нозе, играа, ракоплескаа, се смееа, ти се чини ко у стриптиз бар да се наоѓаш а не во театар..атмосвера невидена:):love:
Тогаш гледај ја Мој термин во МНТ.
На Пастувите има најдобра атмосфера.
Јас по 10 пати сум ги гледал Пастувите, Стјуардеси, Не сега драга. Кога не ставаат нови, ќе мора стариве да ги репризирам.
Има и од другите престави добри, но не сите.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647



Covestvoto ja unistuva zemjata so negovata alcnost, zemjata e pustina, lugjeti se ragjaat u inkubatori i se robovi vo rudnici. Mala grupa begaat kon vetenata zemja, raj so voda i hrana i sloboda od otrovite od rudnicite.

Scifi komedija so ekoloski momenti. So dijalkt, koj mene na start mi krsese film no lesno se naviknav. Na 50 stepeni prilicno zahtevna i se prepotija akterive, spustam kapa. Plus scenata ubavo iskoristena, ali tolku mi e mene attention spanot, pusti mi bleskavi raboti i zaboravam na problemite.


@BilboBaggins i jas ke ti ljubomorev ama naskoro ima denovi na risto shishkov pa ke kampiram u teatar. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Актер - човек од Теа Беговскa



Interaktivna pretstava-performans, intimna so mala publika koja bese vklucena maksimalno. Deckite se otvorija dopirajki sekojdnevni problemi i foliranja na mladinata. Prilicno impresioniran.

3.5/5

Недоразбирање


Pravena po kniga na Kami ama nemam citano. Dosta profesionalno izvedeno od akterite, besprekorno. Megutoa tretiot act mi bese veke dosaden, prikaznata kako prerano da kulminirase i potoa se mi bese nepotrebno. Sepak vo cela depresija vdahnuva nadez, za nekoe podobro utre, celta gi opravduva sredstvata i se toa no se vrakja i te treska za toa kolku moze covek da se izgubi vo procesot na seto toa.

3/5
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Сеа и лектор ми кажа, а предходно видов на Вики и во докторски трудови:

Магбет се вика, а не Макбет

не се брукајте
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Сеа и лектор ми кажа, а предходно видов на Вики и во докторски трудови:

Магбет се вика, а не Макбет

не се брукајте
Бериче молим те не се инаети за без врска.

Прво слушни како го изговараат самите Британци. Од тука натаму се треба да ти биде јасно. Второ, тој трудот што го мавташ е од комунистичко време, што автоматски го прави невалиден. Трето, ако ушите не ти работат отвори Вики на англиски и види како се изговара. Ваљда едно од тие двете сетила ти работи како што треба.

Уствари еве, повели.

1569861035891.png

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Бериче молим те не се инаети за без врска.

Прво слушни како го изговараат самите Британци. Од тука натаму се треба да ти биде јасно. Второ, тој трудот што го мавташ е од комунистичко време, што автоматски го прави невалиден. Трето, ако ушите не ти работат отвори Вики на англиски и види како се изговара. Ваљда едно од тие двете сетила ти работи како што треба.

Уствари еве, повели.

Прегледај го приврзокот 218591

Наместо да слушам како изговараат Британци (па можда сум слушнал, можда не, можда вака ми се слуша, можда онака), јас верувам на академици, научници, лектори и слични, кои слушнале наместо мене и решиле како треба да биде.
Обично така иде, има луѓе кои завршиле образование и за кои општеството решило дека нивниот суд е валиден околу дадена проблематика. Тоа се луѓето чии заклучоци ги има во научни трудови, кои заработуваат од тоа. Не може секоја шуша да решава и одредува според тоа како смета он или како него му се слушало.

Ја му давам линкови од научни трудови, википедии, он ми вика земи самиот слушни како звучи.:pos:

Другиот аргумент исто ме фрапира со релевантноста: - стари биле они не знаат. :lolzz:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Наместо да слушам како изговараат Британци (па можда сум слушнал, можда не, можда вака ми се слуша, можда онака), јас верувам на академици, научници, лектори и слични, кои слушнале наместо мене и решиле како треба да биде.
Обично така иде, има луѓе кои завршиле образование и за кои општеството решило дека нивниот суд е валиден околу дадена проблематика. Тоа се луѓето чии заклучоци ги има во научни трудови, кои заработуваат од тоа. Не може секоја шуша да решава и одредува според тоа како смета он или како него му се слушало.

Ја му давам линкови од научни трудови, википедии, он ми вика земи самиот слушни како звучи.:pos:

Другиот аргумент исто ме фрапира со релевантноста: - стари биле они не знаат. :lolzz:
Или тролаш или деменцијата те фаќа :popce:

Дај ми други примери каде тоа англиското к се трансформира во г кај нас, па можеме да дискутираме.

Треба тебе Бериг да те викаме пошто србите така решиле:facepalm:. Отвори ги другите википедии на кирилица па види дали има други будали како србите или тие се единствени, а нашите лектори родени во социјализмот уствари и уште поголеми од нив, чим решиле да ги слушаат.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ако не се лажам Магбет е правилно, како што вика Берик. Ја имам дома драмата во превод на Драги Михајловски, ќе проверам
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Ако не се лажам Магбет е правилно, како што вика Берик. Ја имам дома драмата во превод на Драги Михајловски, ќе проверам
Не знам тоа, можда е стар некој тој Драги Михајловски.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Ако не се лажам Магбет е правилно, како што вика Берик. Ја имам дома драмата во превод на Драги Михајловски, ќе проверам
Ќе ни кажиш и дали Макдаф е со к или г.
Автоматски споено мислење:

@Beric Dondarrion

Те позз Велимир Живојиновић
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Ќе ни кажиш и дали Макдаф е со к или г.
Автоматски споено мислење:

@Beric Dondarrion

Те позз Велимир Живојиновић
Фала му за поздравите, ама тебе те поздравија повеќемина, морам да признам попопуларен си.

српска Википедија:

македонска Википедија:

Нова Македонија:

македонски сајт за театар:

Синеплекс:


Некоја тетка:

fzf.periodica.ukim.edu.mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom