Kомпјутерите и здравјето

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Не видов дека ваква тема сеуште е отворена.
Она за што сакам да зборувам е за тоа колку компјутерите се штетни/корисни по здравјето. Како што можам да забележам, на многу екрани може да се видат некои натписи како TCO 99 или TCO 03 итн. Се информирав на интернет и дознав дека тоа биле некои стандарди за заштита од радијација. Она за што ме интересира е дали некој од вас има некое поголемо познавање од тоа колку компјутерите се штетни по здравјето и како да се спречи радијацијата од мониторите, на пример дали ако се намали светлината или контрастот на мониторот тоа ќе биде штетно или корисно по здравјето.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Светлината на мониторот треба да биде избалансирана со светлината во просторијата. Пекол е за очите ако седиш блиску до екран а околу тебе е мрак.

Исто така, не исправеното седење, па и црвенилото на зглобовите на рацете од користењето на глушец. Затоа ќе си купиш мауспед со перниче :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
KaiTekk напиша:
Како што можам да забележам, на многу екрани може да се видат некои натписи како TCO 99 или TCO 03 итн. Се информирав на интернет и дознав дека тоа биле некои стандарди за заштита од радијација.
Овие стандарди навистина постојат, но отприлика 10% од мониторите во Македонија го имаат овој стандард. На многу монитори го пишува но го немаат сите. Кога купував нов компјутер сакав да го сменам и мониторот за да земам со таков сертификат но мој пријател кој работи во фирмата ми рече џабе ќе давам пари зошто тоа биле само обични налепници кои ги лепеле по мониторите. Ми рече ке ми даде таква налепница да си залепам на стариот монитор, само да не фрлам пари за нов. Ми ја покажа налепницата и се уверив какви "сертификати" имаат нашиве монитори.
Така да којзнае колку не зрачат нашиве монитори!?!?!?
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Jas pojma nemam,znam deka se stetni za ocite ama sto da se pravi,bez kompjuterot ne mozam da izdrzam iako ne sum ni preterano zavisen od nego.
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
KaiTekk напиша:
Како што можам да забележам, на многу екрани може да се видат некои натписи како TCO 99 или TCO 03 итн.
Овие стандарди се меѓународни стандарди но не за намалување на зрачењето туку за поефикасно искористување на електричната енергија. Замислете колку монитори има по светот, кога секој би штедел по 1W електрична енергија тоа е заштеда од неколку мегавати енергија. Затоа се донесени овие стандарди за почитување на поефикасно исористување на електричната енергија.

Што се однесува до зрачењето кај постарите CRT монитори оваа појава е повеќе изразена поради технологијата во која се изработени. Зрачењето е во облазна на X-зраците (или по нашки ренгенските зраци) и е незначително мала, односно попрво ке загинете на улица отколку да добиете рак од седење пред компјутер. Кај новите LCD екрани воопшто нема зрачење за тоа што тие работат на друг принцип (не емитираат светлина туку ја одбиваат позадинската светлина од вградената неонска лампа).

Штетноста на мониторите (како на CRT така и на LCD) не е во зрачењето туку во недостатокот на оштрина, слабото освежување на екранот, контрастот и сл. Сите овие фактори ги замараат очите и предизвикуваат оштетување на видот. Исто така мускулите на очите по долготрајно гледање во едно место атрофираат (замислете да не ја мрдате раката цел ден) и мора да се вежбаат. Затоа на секој саат одморете ги очите и зјапајте надвор барем 5 мин.

Ви препорачувам при купувањето на мониторите да не се водите спрема разноразните налепници, туку спрема техничките спецификации на мониторите (поскапо значи подобро). Добар контраст, добар refresh rate многу ќе значат за вашето здравје.

Се надевам дека со ова го појаснив проблемот.
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Ми текна уште нешто. Повеќе треба да се загрижите за ергономските фактори кои влијаат на здравјето. Добра столица, добро работно место (проветрено, без промаја и сл.) и секако редовни паузи за размрдување многу ќе значат за намалување на проблемите кои се јавуваат по долготрајна работа на компјутер.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Najgolem biser slusnav od prikaznata na TV "Kanal 5" vo emisijata "Zevzekmanija" na eden psihijatar koj ima privatna ordinacija i vazi za specijalist za lekuvanje zavisnosti cie ime namerno nema da go spomnam zasto negovata stupidnost vo izlaganjata ne go zasluzuva toa.
Imeno, kaj nego se obratile roditeli na dete od 9-10 godisna vozrast so "maka" deka deteto ne im uci tuku po cel den igra pred kompjuter:pos:
"Brilijantniot strucnjak" se pofali deka postignal odlicen rezultat odkako na deteto mu bilo zabraneto da sedi pred kompjuter i deka odkako bilo za toa nagradeno so mobilen telefon od roditelite go smenilo svojot nacin na zivot:pos:...demek pocnalo poveke da igra fudbal, kosarka, da se druzi sp drugarite...No sepak prasanje kolku uspeal, bas i ne mu veruvam:pos::pos::pos:
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Абе го знаеш ли тој вицот."Одкако и купив на жена ми мобилен по цел ден е дома" :).Ова е истиот случај.Ако дома не игра тогаш во играчници ќе игра а ќе им кажува дома дека е надвор со другарите да игра фудбал :):):)
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Pred da go kupam kompijuterot nemav problemi so ocite, no koga go kupiv non stop sum na kompijuter i osekam deka stvarno nesto mi se desava so ocite i ocni lekar mi rece deka toae samo od komp.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Sandra 432 напиша:
Pred da go kupam kompijuterot nemav problemi so ocite, no koga go kupiv non stop sum na kompijuter i osekam deka stvarno nesto mi se desava so ocite i ocni lekar mi rece deka toae samo od komp.
Тешко дека е од компјутерот, од мониторот ќе да е:pos:
-Не е ништо страшно, веројатно refresh rate во сетингот на графичката карта не ти е подесен на максимумот кој мониторот може да го издржи, или пак ќе треба да си набавиш подобар монитор.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Na kompjuter sum po okulu 6 saati na den... i nemam nikakvi problemi so ocite, da se pofalam na ocno sekogash bez problem gi gledam najmalite bukvi =))))). Ali kicmava mi e za nikade.
btw, ako citam 1 saat kniga posle se mi se gleda duplo.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
IGI напиша:
Na kompjuter sum po okulu 6 saati na den... i nemam nikakvi problemi so ocite, da se pofalam na ocno sekogash bez problem gi gledam najmalite bukvi =))))). Ali kicmava mi e za nikade.
btw, ako citam 1 saat kniga posle se mi se gleda duplo.
Ne go menuvaj kompjuterot smeni go stolot!:je:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
IGI напиша:
Na kompjuter sum po okulu 6 saati na den... i nemam nikakvi problemi so ocite, da se pofalam na ocno sekogash bez problem gi gledam najmalite bukvi =))))). Ali kicmava mi e za nikade.
btw, ako citam 1 saat kniga posle se mi se gleda duplo.
И јас ги гледам зошто на памет ги имам научено.:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom