Kолку е регистрација за...?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Нека служи темава за информации околу цени на регистрација. Пошто моментално појма немам како се цените, ме интересира колку би чинела регистрација на возило од 1200 ccm3 ?
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Мислам дека не е само до кубикажата цената.Еве на пример сеа девојка ми регистрираше ford ka мислам дека беше 1200,ама ти рачунаат и коњажа (45-6 е ка-то) и завси која година е,а има и за осигурањето доплата според возраст,нешто као до 21 година 15% ти е поскапо осигурањето,и на неа и земаа 11500 денара,тоа е со урачунато 15% осигурање.
Најбољи ке ти е да се јавиш и да си кажеш спецификации у било кој сервис кај што вршат регистрација,и они ке ти кажат цена.
А и башка слушнав дека имало некои приватни сервиси шо давале попусти.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Па знам дека и по коњажа иде, по новиве правила сега немам регистрирано, затоа немам појма. Прашувам за да знам (според тоа колку би ме чинело) дали да одам утре, или да чекам пролет :)

136 коња колку би чинело? Знае некој?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Значи вака... Имаш возило и возило. Ако прашуваш за моторчето, мој совет ти е да си го регистрираш сега, да не чекаш до на пролет дури не е влезен законот за давање зелен картон и поскапување на регистрацијата. Јеби га ќе лежи 3-4 месеци така ама тоа е. Посекако на зима не се вози, било оваа или идната (ако го регистрираш на пролет).

Инаку една регистрација се плаќа за кола 1200 кубици, а друга за мотор. Така на пр. за астра 1.2 со 75 коња регистрација комплет е некои 13.000 денари +- не ме држи за збор. За мотор веза немам, прашував пролетоска за 125 ендуро ми побараа 4.000 денари. Тргнувајки од таму можеш да претпоставиш колку е регистрација за брзински. Инаку добра страна ти е да нема наведено колку киловати е во сообраќајна :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Значи вака... Имаш возило и возило. Ако прашуваш за моторчето, мој совет ти е да си го регистрираш сега, да не чекаш до на пролет дури не е влезен законот за давање зелен картон и поскапување на регистрацијата. Јеби га ќе лежи 3-4 месеци така ама тоа е. Посекако на зима не се вози, било оваа или идната (ако го регистрираш на пролет).

Инаку една регистрација се плаќа за кола 1200 кубици, а друга за мотор. Така на пр. за астра 1.2 со 75 коња регистрација комплет е некои 13.000 денари +- не ме држи за збор. За мотор веза немам, прашував пролетоска за 125 ендуро ми побараа 4.000 денари. Тргнувајки од таму можеш да претпоставиш колку е регистрација за брзински. Инаку добра страна ти е да нема наведено колку киловати е во сообраќајна :)
Па исто се фаќа, пак ќе искористам цела сезона, разликата е само што ќе треба да се опрчам сега, хехе.

Инаку, да, нема наведено во сообраќајната колку киловати е :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Се мислам дека за моторите над 125 кубика има дека еднаш се регистрираат, но секоја година се осигуруваат, од автоодговорност, ако прашуваш за моторот.
Ај ќе се распитам утре, ќе напишам колку пари би ти било.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Skoro registrirav Suzuku 500, 20 kw. 8000.den
Strumiks 50 kubika se registria ednas, a osiguruvanje si odi normalno sekoja godina.
Nad 50 zadolzitelen e i tehnicki pregled godisno.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Мала, но се надевам корисни реклама, јас ја регистрирав колата пред 5-6 дена, и тоа вo ново-отворената станица за технички преглед на Power Sport System, услуга топ без чекање а цената во споредба со АМСМ и Здружение на возачите е за околу 1000 ден. во просек поефинтина, што беше пресудно да ги иззберам токму нив.

Станицата е ТОП опремена со многу услужлив персонал. инфо тука


Се надевам дека ова конечно ќе ја сруши дуполска позиција која ја имаат АМСМ и Здружението на возачи на пазарот, па така со 100 грама кафе на технички преглед поминуваа и луѓе кои воопшто немаат кочници на колата.
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
Дали би знаеле која цена би требало да биде регистрација за 307-ца 1.4 90 BHP 65 КW? Фала однапред
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Дали би знаеле која цена би требало да биде регистрација за 307-ца 1.4 90 BHP 65 КW? Фала однапред
Мој совет иди на www.pss.com.mk има да си избереш што кола имаш и сл. и на е-маил ќе ти стигне која е цената на регистрацијата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Дали би знаеле која цена би требало да биде регистрација за 307-ца 1.4 90 BHP 65 КW? Фала однапред
Груба пресметка околу 13.000 деанри, + ако ја купуваш нова табли 1500 и сообраќајна 250.
Значи околу 250 евра за нова кола :helou:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Го регистрирав денес, 12.600 е регистрацијата заедно со полисата, плус уште некои ситни давачки за нова сообраќајна книшка и други ситници.

Барем ќе ми биде спремен за на пролет, едно гајле помалку.
 
Член од
28 септември 2007
Мислења
215
Поени од реакции
0
Да ја искористам темава.
Дали некој знае кога ќе стапи на сила новиот закон со задолжителен зелен картон. И дали и тогаш зелениот картон ќе биде 10 000 за цела година?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Па баш спомнаа нешто таму, ама не им го дослушав муабетот, ко да чув од после нова година, ама да не те излажам, не сум сигурен.

Инаку, новитет е и што не се менуваат табличките сега доколку е истечена регистрацијата, остануваат истите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom