Kај сме...и зашто?

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Денеска онака досадно, си читкам Вест...не дека нешто ми е посебен весников, ама две писанија..од еден весник да ми се убаи, не ми се случило бааѓи одамна...

Реалност.

Колку да и некои од вас не го сакаат Денко Малески, некои не го сакаат Горан Михајлоски...знам, секој со свои причини, ја па ни едниот ни другиот онака....дека се македонци, да се разбереме...ама ич не ги сакам..

Него нејсе...делови само кје цитирам...да видиме што е реалност, а што е новинарска лага...и колку ние сме ги отвориле очите...


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Кога Груевски се сопна од последното скалило на отворањето на лифтот на Крстот на Водно се дигна на нозе цела експертска јавност. Познат и признат архитект во свои шеесетти години стручно објаснуваше дека кошулката на подлогата од скалилото била некој сантиметар поголема, дека не е премиерот несмасен, туку скалилото не чинело... А и главниот од Фондацијата за Крстот го правдаше премиерот оти се сопнал, затоа што пред него паднало и едно детенце. Како да му требало оправдание за сопнувањето[/FONT].

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Пред десетина години кога Бранко како премиер со колата на сопругата удри во една бандера во Скопје, бандерата веднаш беше тргната. Да не пречи во водењето на државата. [/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Не е голем проблем кога газда ќе смени главен уредник на весник што го поседува. Ама голем преседан и катастрофа за слободата на сите медиуми е кога газдата го сменил уредникот затоа што неговите ставови не биле исти со ставовите на Владата. А уште пострашно е што, иако газдата тоа јавно го изјави, а уредникот го потврди, не се најде никој, а особено не професионалното здружение на новинари да реагира. [/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Во секој бизнис во Македонија има по некој Велија кој, за среќа, нема толкаво влијание и во Владата.
Може Собранието да донесе и уште 100 закони за два дена. Ама џабе фалењето пред Европа, ако законите важат за едни, а за други не.
[/FONT]



Тоа драги мои, е Гоце наш...ваков таков...болдираните зборови...се вистинити...или? Или па не смееме да мислиме спротивно?



Да видиме шо ќе каже (З)Денко...

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Сегашнава надворешна политика ја гледам практично како продолжение на политиката која се прифати некаде од 1993 година. Тоа е да учествуваме во овој наметнат спор, но не и сериозно да бараме решение. Тоа ни беше тактиката. Одевме на разговори, преговори, што ги нарекувавме разговори во Њујорк, но не со намера да најдеме решение[/FONT]. (Барем си признава...)

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Треба конечно да расчистиме дали по ова искуство кое обичниот човек не може да го знае, а тоа е дека не можете да влезете во сојуз ако една од членките ви стави блокада, политичките чинители се спремни јавно да речат: "Да, одиме на барање на компромисно решение". И потоа без да се тормози народот, со имиња, со разноразни пресврти коишто се навредливи за достоинството на луѓето, се пристапува кон реализирање на таа идеја.
Втората опција е: "Не, нема право еден народ на друг да му наметнува како ќе се вика". Остануваме на тоа, се држиме до тоа без оглед на консеквенциите. Се разбира, кои би биле консеквенциите од тоа, политиката ќе треба да ги објасни. Оваа ни ваму ни таму ситуација премногу долго се влечка и премногу лошо ми се чини влијае врз достоинството на народот, распалувајќи ги националните и други емоции кои во определен момент можат да бидат злоупотребени.
[/FONT]




[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]ВЕСТ: Значи, некако проблемот сам од себе да се исцрпи, да се реши?
Малески: Па додека не разбереме дека ова е ќор - сокак. Додека и Грците за некои работи не се освестат, но и ние дека законите на меѓународната политика го даваат правото на вето, и ако ти не си член, а сакаш да влезеш, мораш ти да правиш компромис, другиот не мора, тоа се обични работи за коишто мора многу отворено во јавноста да се зборува за да не даваме простор за политичка манипулација. Оти ова е многу непопуларно. Крајно непопуларно е вие да го терате народот да прифаќа нешто што не сака.
[/FONT]




Другиот дел е дрндање и фалење себеси како он највеќе знае...ама болдираниве работи...бодат очи....само кој не сака да гледа...

Линк
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
jas poveke dobrina sum videl od albanci nego od makedonci, vo globala po fer se, a od nasive abe samo da te zezne, nesto sitno.Prosto krivo mi e sto ne znam albanski a ne se uci sega na ovie godini.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Abe zajebi ALbanci gledash deka krie ovoj nekoj Kalash pa nikoj ne mu ni privirue u tema :pos2:

Rymz abe spusti malce topka da te razberat lugeto
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Mislam deko topkata e dovolno spushtena naprotiv tolklu e spushtena shto ne mozhe da se vozdignuva.
Kako i da e.
Toa mozebi e zatoa shto nie ne sakame da gi gledame neshtata kako shto se tuku sakame da gi gledame onako kako nas ni se dopagjat

Da bevme Amerika ili Kina ili Rusija ok da mozebi ke mozevme da go terame taka kako shto ustvari i go terame no fakt e deka sme Makedonija mala zemja so mnogu neprijateli i kakmaxhii koi nazhalost poveketo se naogjat vnatre
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ако збориме реално,тогаш мора да се каже дека скалите на платото под Крстот на Водно се нестручно изведени токму од фирма која победила на тендерот благодарение на блиските врски со владата.Башка од тоа и надзорот не бил кадарен па да знае што значи запазување на повторливост кај скалишен крак.Токму тоа го напоменувам неколку пати на форумов,за да се сети некој и да им удри по некоја клоца на некадарните “експерти“ кој победуваат на тендери со своите нестручни фирми,само од партијски или непотистички причини за цицање на пари од буџетот.Убаво што Гвујо беше засегнат во случајов,белким ќе му дојде умот,па во иднина нема да дојде до некоја поголема катастрофа од некомпетентноста при изборот на изведувач и надзор кај објекти финансирани од владата.:smir:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Во Македонија факт е дека 90% од новинарите се политички определени, можеби не членови, но поради симпатиите кон таа партија, во своите текстови употребуваат умерена, некогаш и голема доза на возвишување на таа партија, а омаловажување (можеби посториго звучи но тоа е) на противничката партија. Се додека не се појават повеќе објективни новинари кој реално ќе ја пренесат веста до народот ќе живееме во земја на големи политички игри и манипулации.

П.С Бог да чува се изнапишаа текстови и текстови оти премиерот се сопнал, па голем к.. и тој е човек и тој може да се сопне.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Во Македонија факт е дека 90% од новинарите се политички определени, можеби не членови, но поради симпатиите кон таа партија, во своите текстови употребуваат умерена, некогаш и голема доза на возвишување на таа партија, а омаловажување (можеби посториго звучи но тоа е) на противничката партија. Се додека не се појават повеќе објективни новинари кој реално ќе ја пренесат веста до народот ќе живееме во земја на големи политички игри и манипулации.

П.С Бог да чува се изнапишаа текстови и текстови оти премиерот се сопнал, па голем к.. и тој е човек и тој може да се сопне.
Човек може да се сопне и на права ледина,ама за да не се сопне треба да внимава и да се прилагодува на сите услови окулу него,особено доколку тој човек е премиер.:toe:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Човек може да се сопне и на права ледина,ама за да не се сопне треба да внимава и да се прилагодува на сите услови окулу него,особено доколку тој човек е премиер.:toe:
Може и те како да се сопне, да се заплетка во некоја од политичките игри, ама за вистинско сопкање на скала не треба да се крева толкава фама.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Уште не е готов филмот.Милчо Манчевски го режира и се вика :„Пукај сеир„
A be GORAZDS, aj ne go tupi...pa 95% od se e SEIR...:)
Ama takvo sopnuvanje , sekade e "narodna zabava" , aj ne se praite pogolemi englezi od Angliska Kralica....., nejzinite SOPNUVANJA se javna sopstvenost.......:)
......od pregolema OZBILNOST nasive TIKVI politikantski ni ebaa mater....
...duri i sednicive na vlada iozgledaat kako pogrebi.......gledaj seDnica na izraelska vlada i UCI.... :)
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
A be GORAZDS, aj ne go tupi...pa 95% od se e SEIR...:)
Ama takvo sopnuvanje , sekade e "narodna zabava" , aj ne se praite pogolemi englezi od Angliska Kralica....., nejzinite SOPNUVANJA se javna sopstvenost.......:)
......od pregolema OZBILNOST nasive TIKVI politikantski ni ebaa mater....
...duri i sednicive na vlada iozgledaat kako pogrebi.......gledaj seDnica na izraelska vlada i UCI.... :)
Не заебавај црна Груја е балерина во споредба Карла :)
Или нека паѓа или нека не се заебава многу...........

 

Kajgana Shop

На врв Bottom