Joomla wordpress magento дали би ги работеле за плата и придонеси

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Дали би работеле на нечиј портал или е-продавница од овој тип за плата и придонеси?

Јас го прекинав штрајкот од типот нечу да радим, нечу ни да покушавам
побарав работа и сега имам 90% сигурност најдено на две места
првата е оваа со портали и организирање некакви настани
втората е печење плескавици и тостови
{двете за истите пари за кои беше и штрајкот во сила 2 години :) 10 000 ни денар повеќе}

Сериозно размислувам да печам плескавици. Не сум како што треба или и вие би печеле плескавици? Греота некое девојче што не знае што друго да работи ќе и ја земам работата, ама ми удира мисла дека газдите нема да знаат што точно работам на рекламите и сајтовите и слично па постојано ќе мислат дека ништо немам работа па постојано ќе имаат списоци со еден куп обврски за кои треба време. Ќе немам време ни да си купам хамбургер за истите пари за кои ќе си го испечам сама? Не сум,... не сум токму.... Токмуметар кој има нека измери...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако избирам јас подобро би печел плескавици за 10.000 ден, барем поштено ќе бидам платен.
Инаку за 10.000 ден да му одржавам на некој е-продавница за мене е понижување.
 

Rik

Член од
28 април 2011
Мислења
36
Поени од реакции
15
Варијанта 1
- откако ќе ставиш под нозе неколку месеци (години) искуство во програмирање\дизајнирање\одржување веројатно би можела да најдеш подобро платена работа.
Се разбира ако навистина сакаш да програмираш. Можеш во слободно време да следиш курсеви на Coursera и да читаш книги од областа и\или на сајтот на финки да видиш која литература се препорачува за предметите што те интересираат па pitarebay\avaxhome\bookfi\ download read apply.

Варијанта 2
- не ми се верува дека искуството влијае многу на платата
- досадно
Освен ако навистина многу сакаш да готвиш. И добиеш слобода да го унапредуваш процесот на печење и внесуваш во менито нови рецепти. Тогаш ќе ја искористиш приликата за да се искалиш во првокласен готвач и по неколку години ќе отвориш сопствено ресторанче.


..обиди се прво со варијанта 1, па ако не ти се допадне секогаш можеш да се префрлиш на варијанта 2.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Ако избирам јас подобро би печел плескавици за 10.000 ден, барем поштено ќе бидам платен.
Инаку за 10.000 ден да му одржавам на некој е-продавница за мене е понижување.
:pos: а бе не зафркавај плескавици ќе печел, арно оде работата на фивер
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
се зачленив на фивер ама некако турбофолкерски... не можам да се плеткам таму ни за пари некако одбивно ми е

а и ова сакам да одам да работам за да избегам од дома малку инаку еднаш freelancer секогаш freelancer

bobi pp ми кажа се зачленив на microlancer изгледа подобро
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
се зачленив на фивер ама некако турбофолкерски... не можам да се плеткам таму ни за пари некако одбивно ми е

а и ова сакам да одам да работам за да избегам од дома малку инаку еднаш freelancer секогаш freelancer
Па зарем има подобро нешто од freelancer? Башка ако си женско чуда можеш да правиш. Каков турбофолк каков бутур.:)
--- надополнето: 4 август 2013 во 10:48 ---
А ако сакаш да избегаш од дома како фриленсер, лаптопот под мишка и правац во некој кафич. :cool:
--- надополнето: 4 август 2013 во 10:52 ---
За 10.000 денари единствено што ќе направиш е да се деградираш себе си, а со тоа и ја спушташ цената на работната сила во нашево општество.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
оо долга приказна.... no can do кафиќ

токмуметарот работи - токму сум што сакам хамбургери да правам ... фала
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
оо долга приказна.... no can do кафиќ

токмуметарот работи - токму сум што сакам хамбургери да правам ... фала
Остај хамбургерите, подобро биди му женска на некој на фејсбук поише пари ќе земеш. :icon_lol:
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Јас сепак мислам дека fiverr е малку понижувачко, досега никогаш не сум работил таму. Па и за 4 долари тоа малку некако.
Ме интересира колку вие правете месечно:?

Сепак изгледа само јас сум кој мисли подобро е да работиш на одржување на веб страна за 10.000 одколку да се печеш на ова жешко во комплет со печењето плескавици.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Јас сепак мислам дека fiverr е малку понижувачко, досега никогаш не сум работил таму. Па и за 4 долари тоа малку некако.
Ме интересира колку вие правете месечно:?

Сепак изгледа само јас сум кој мисли подобро е да работиш на одржување на веб страна за 10.000 одколку да се печеш во комплет со печењето плескавици.
Ако ти кажам дека за 3 минути работа се зимаат 4 долари, дали би ти било понижувачко да работиш на фивер?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Јас сепак мислам дека fiverr е малку понижувачко, досега никогаш не сум работил таму. Па и за 4 долари тоа малку некако.
Ме интересира колку вие правете месечно:?

Сепак изгледа само јас сум кој мисли подобро е да работиш на одржување на веб страна за 10.000 одколку да се печеш на ова жешко во комплет со печењето плескавици.

Работата е од 1ви септември ќе помине жештината
А ова другово ме мачи што осем сајтот ќе вадат обврски од ракав, се што знае човек од работа на компјутер од пишување договори во ворд, до флаери за печатење, банери за интернет, веб страници и одржување на фејсбук страни во живот, постирање на реклама 5 и на пазар 3 = се ќе биде во обврските претпоставувам, и пак ќе сакаат да стават слика дека не работиш ништо само седиш.
--- надополнето: 4 август 2013 во 11:15 ---
Ако ти кажам дека за 3 минути работа се зимаат 4 долари, дали би ти било понижувачко да работиш на фивер?
да, мене би ми било понижувачки
веројатно и ќе работам само 15 мин месечно :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Работата е од 1ви септември ќе помине жештината
А ова другово ме мачи што осем сајтот ќе вадат обврски од ракав, се што знае човек од работа на компјутер од пишување договори во ворд, до флаери за печатење, банери за интернет, веб страници и одржување на фејсбук страни во живот, постирање на реклама 5 и на пазар 3 = се ќе биде во обврските претпоставувам, и пак ќе сакаат да стават слика дека не работиш ништо само седиш.
--- надополнето: 4 август 2013 во 11:15 ---


да, мене би ми било понижувачки
веројатно и ќе работам само 15 мин месечно :)
Што да ти кажам тогаш, ти си ја згрешила темава што си ја ставила во Информатичка технологија. Си требала во Гурманско катче да ја ставиш и да споделиш рецепти за правење плескавици. :pipi:
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Јас би одел со опција 1, платата е ниска но стекнатото искуство ке има големо значење.
Инаку, за обврските, зависи од газдата, додека не пробаш нема да знаеш како е.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.457
Џабе и објаснувате, кое искуство.
Нели беше она девојката која праи сајтови само со кликање (читај инсталирање готови темплејти).
Се расправаше у другана тема дека било непотребно да се учи хтмл/цсс (да не зборам нешто понапредно), доволно било што знае да клика 4-5 саати и да напраи сајт.

Од таквите како тебе кој се претставуваат како веб дизајнери (не си единтсвена има уште мал милион кај нас), македонските клиенти мислат дека можат да добијат квалитетен веб сајт за под 100 евра.

И 10 000 ти се многу, иди печи плескавици
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom