Jolicloud

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
Jolicloud е убунту базиран cloud оперативен систем наменет за луѓето што ги користат своите портабилни компјутери, а и статични повеќето за интернет.Иначе јас сега го пишувам ова од него, и незнам што да кажам... :) Прекрасен е, брз, стабилен, нема да треба да се грижам за вируси... охо! :) Е сеа, повеќето апликации се базирани на интернет, т.е работат преку интернет конекција и web browser, но затоа е cloud, нели? :) Има и неколку нативни апликации како Skype, Firefox, Audacity, VLC Player, и ме мрзи да ги бројам...
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Интересно е што може да работи и како екстензија за Chrome (нормално без користење на линукс апликациите). :)
Го тестирав пред некое време на виртуелна машина и баш е едноставен и за некој кој првпат користи компјутер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom