Jуготон - онлајн продавница

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998
Не знам каде точно и е местото на темава па ќе ја ставам овде.
Познатиот скопска продавница Југотон за игри, книги, музика, карти за концерти и театри, постери, беџови и што уште не, прават онлајн продавница на сето она што го продаваат во нивната продавница во Скопје во ГТЦ.

Онлајн продавницата ќе им биде со достава до дома со плаќање преку картичка и други платежни опции. Барем вака дознав кога ги прашав на фејсбук зошто немаат многу работи на сајтот и дали планираат да воведат онлајн продажба на сите работи кој ги продаваат.

Така да најверојатно тие што се малку подалеку од Скопје нема да мораат да се малтретираат за да доаѓаат туку од дома фино убаво лежерно ќе си нарачаат тоа што сакаат од Југотон.

Денес видов дека сајтот моментално е во изработка.
http://www.jugoton.mk/
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.632
Поени од реакции
2.603
Па ќути ко им текнало... Сигурно виделе дека сме 2017год. мада од ветено до сторено има многу...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.419
Поени од реакции
1.920
Сајтот е 20 години во изработка.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998
Сајтот е 20 години во изработка.
Едно време долг период сајтот беше активен во стилот како што планираат да го прават онлајн продажба но многу малку работи имаше а не знам дали беше целосно функционален за да се нарача нешто.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.419
Поени од реакции
1.920
Едно време долг период сајтот беше активен во стилот како што планираат да го прават онлајн продажба но многу малку работи имаше плус не знам дали бил функционален и дали воопшто можело нешто од понуденото на сајтот да се нарача.
Не функционираше. Ниту нарачување, ниту залиха, ниту апдејт некаков.
Можеби се решиле за промена, ај да видиме.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998
Ни треба една ваква онлајн продавница. Да има каде да се нарача музички албум од наши изведувачи, двд концерти, игри за компјутери и конзоли, да може да се нарачуваат делови за компјутери, разно разни интересни работи како што се беџеви, мајци, капчиња, торбички, постери, стрипови. Сепак можеби и подобро е да се шират во повеќе градови со продавници затоа што мене ми е повеќе јакото да влезам да разгледам, да вртам плочите, цдата, постерите и останатото. Друг ми е филингот да допрам и да го видам производот. Кога бев помал и бев на одмор семејно во Турција, таму имаше голем маркет кај што еден дел беше за музика и повеќето албуми ги имаше да ги слушаш со слушалки и си бираш песна :) Сега тоа можеш и преку интернет но друг е филинготда отидеш во продавницата.

Најпрво тоа и ги прашав на фејсбук дали планираат да се шират во повеќе градови па потоа дојде прашањето и за сајтот.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998
Го пуштија сајтот но сеуште некој работи се во изработка, многу мал избор на артикли а и сеуште најверојатно не е овозможено нарачки.

jugoton.mk
 
Последно уредено:

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998
Авалон го имаат земено Југотон или што е работава?
„Авалон“ со нова музичка продавница во Скопје

Драги пријатели,
Од 17ти септември започнува со работа првиот Music store на Авалон Продукција во Македонија, со досега невиден квалитет и концепт на работа на овие простори.

Продавницата - “Југотон нова плоча” се наоѓа во срцето на градот, ГТЦ (веднаш до поранешниот дуќан Пола Југотон) и во моментов работи како ticket shop на Авалон Продукција.

Се гледаме на големото отворање на 17-ти септември.

Ваша,
Авалон Продукција
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
Авалон го имаат земено Југотон или што е работава?
„Авалон“ со нова музичка продавница во Скопје

Драги пријатели,
Од 17ти септември започнува со работа првиот Music store на Авалон Продукција во Македонија, со досега невиден квалитет и концепт на работа на овие простори.

Продавницата - “Југотон нова плоча” се наоѓа во срцето на градот, ГТЦ (веднаш до поранешниот дуќан Пола Југотон) и во моментов работи како ticket shop на Авалон Продукција.

Се гледаме на големото отворање на 17-ти септември.

Ваша,
Авалон Продукција
Југотон продавницата е затворена во ГТЦ. Мислам дека се отвора иста нова до нив. Би требало таа да е на Авалон.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998
Југотон продавницата е затворена во ГТЦ. Мислам дека се отвора иста нова до нив. Би требало таа да е на Авалон.
Да таа што се отвара новата до нив е од Авалон.

Чудно ми беше дека на Facebook го користат истото лого и овие Југотон затворенава продавница во ГТЦ па кога ги прашав на Facebook ми рекоа дека тоа со Авалон е сосема нешто друго.

Таа од Авалон ќе биде во соработка со Југотон издавачката куќа сегашна Croatia Records. Таква продавница има во Хрватска и во Србија. Ќе се продаваат изданија на Croatia Records и можеби не знам нешто ако има и од нашите музички артисти. Продавницата ќе се вика Jуготон Нова Плоча.

Ќе има ова се
https://jugoton.net
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Да таа што се отвара новата до нив е од Авалон.

Чудно ми беше дека на Facebook го користат истото лого и овие Југотон затворенава продавница во ГТЦ па кога ги прашав на Facebook ми рекоа дека тоа со Авалон е сосема нешто друго.

Таа од Авалон ќе биде во соработка со Југотон издавачката куќа сегашна Croatia Records. Таква продавница има во Хрватска и во Србија. Ќе се продаваат изданија на Croatia Records и можеби не знам нешто ако има и од нашите музички артисти. Продавницата ќе се вика Jуготон Нова Плоча.

Ќе има ова се
https://jugoton.net
MARCELLO,

тековните изданија на ЦД од „Кроација...„ се тежок шит!

Кој собира ЛП и ЦД, сигурно ја знае проблематиката со изданијата на ЦД од 2000-та г. па наваму, кои патат од т.н. „Loudness war„ (страшно комресиран и изобличен звук!) па ни ЦД-ињата од „Кроација...„ не се заобиколени од таа болест...
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998
MARCELLO,

тековните изданија на ЦД од „Кроација...„ се тежок шит!

Кој собира ЛП и ЦД, сигурно ја знае проблематиката со изданијата на ЦД од 2000-та г. па наваму, кои патат од т.н. „Loudness war„ (страшно комресиран и изобличен звук!) па ни ЦД-ињата од „Кроација...„ не се заобиколени од таа болест...
Јас не се разбирам од добар звук. Мене да ми пуштиш песна од Јутјуб и песна кој нема изобличен звук компресиран нема да најдам разлика :D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Јас не се разбирам од добар звук. Мене да ми пуштиш песна од Јутјуб и песна кој нема изобличен звук компресиран нема да најдам разлика :D
Разликата меѓу саглам и компресирана снимка постои и таа е лесно забележлива дури ако слушаш музика на слушалки...На „Јутуб„ таа разлика потешко се забележува, оти звукот на „Јутуб„ веќе е лимитиран.

Муабетот ми е; што е битно ако „Кроација...„ отвори своја „филијала„ во Севердонија, кога нивните музички изданија се исти (компресирани!) како да се издадени од „Ворнер Брос„ или од „Сони„...

Пролетоска од „Југотон (Литиум рекордс)„ земав комплет албуми од „Зана„, издадени од „Кроација...„ и сиот радосен идам дома да слушнам како звучат на ЦД, кога она...Јад и беда од звук!...Чкрипи „на сите страни„.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.632
Поени од реакции
2.603
Југотон затвориле? Се спасиле.
Едино што вредеше беа рамките и постерите од Pyramid
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
Јас обично карти за концерти сум зимал преку нив. За другите работи не знам како се.
 
На врв Bottom