IZVRSITEL PO 15 godini - VE MOLAM POMOGNETE

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Trpe.Trpe, 11 август 2017.

 1. Trpe.Trpe

  Trpe.Trpe

  Член од:
  11 август 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Zdravo
  Imam edno prasajne
  Pred okolu 15 godini,dvajca drugari dojdoa kaj mene i me prasaa dali moze da ostavat 2 torbi so alista
  Jas ziveev vo Cento mi rekoa sega sletal edniot no go izgubil klucot vo avion a tatkomu ke se vrajkal po 3 dena od Italija vo SK
  i me prasaa dali moze da ostavat 2 torbi so alista, jas rekov moze, NEZNAEJKI deka tia alista bile kradeni.
  Koga doznav po nekoj den deka se ukradeni od butik im rekov odma da si gi zemat i si gi zemaa
  Po mesec dena bev povikan vo policija ,me isprasuvaa i jas im kazav da dojdoa ostavija a
  ( jas bev toj kojsto im kaza od koj butik kradele)
  Bev ednas na sudejne ,no se odlozi ne bese edniot od niv dojden
  Ednas pred 14 godini tetka otvorija pismo imalo- 500 ILJADI za plajkanje
  Po nekoj mesec jas od zdravstveni pricini si otidov vo America

  E sega posle 15 godini se vrativ i mi pustaat papki vo stanot kade sto ziveeam a isto i me baraat na novoto zivealiste
  izvrsitel
  Sto mozam da napravam
  VE MOLAM POMOGNETE
   
 2. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.194
  Допаѓања:
  715
  Ако имаш имот на твое име во РМ, да си платиш
   
 3. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.791
  Допаѓања:
  2.845
  Оти ќе ти го дадат на лицитација за ич пари и ем без имот ем пак борч :)
   
 4. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  5.000
  Врати се назад во Америка, а било каков имот кој го имаш таму префрли го на име на некој близок - баба/дедо, мајка/татко, брат/сестра, братучед(ка), брачен партнер, син/ќерка, притоа со обврска во договорот за префрлување на сопственоста да биде вметната обврска со која новиот сопственик не смее да те избрка од имотот додека си жив, или во спротивно имотот да се врати во твоја сопственост.

  А за правните проблеми во Македонија, најдобро би било да се обратиш до народниот правобранител, но според тоа што го помнам, пред 15 години законски извршителот не можеше да ти одземе имот без судска пресуда, па ако пред повеќе од 10 години не била донесена судска пресуда против тебе, извршителот не може да ти замрзнува или одзема имот.

  И немој да се навредиш, но воопшто не си требал да кажуваш на полицијата или на судот од каде била украдена робата - или ако си се јавил во бутикот за да си ја земат назад украдената роба, тоа е фатална грешка, секако дека нема да пропуштат можност да те тужат и да те исцедат финансиски - доволно било во полицијата или во судот да кажеш само дека ги донеле торбите, никогаш не си ги отворил и не си знаел што има во нив, ниту си знаел од каде се донесени или од каде и како е донесена робата во тие торби.

  Добронамерноста и пријателството денес се ретки карактеристики кај мнозинството луѓе, бидејќи денес се практикува претежно лажно пријателство со скриени интереси во позадина.
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.194
  Допаѓања:
  715
  Можеби лутаме малку со мислењата - советите, бидејќи немаме доволно информации од Трпе. Што тој изјавил во полиција, веќе не е важно, завршена работа. Трпе најверојатно има пресуда за помагање.
  Обично, извршителот прво става рака на имотот, а потоа го бара должникот, за да спречи имотот да се пренесе на друго лице. Правобранител, во оваа ситуација малку ќе помогне.
  Значи Трпе, ако немаш имот на твое име во Македонија, си куртулил
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Trpe.Trpe

  Trpe.Trpe

  Член од:
  11 август 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Fala vi za vremeto koe go odvoivte za da odgovorite.
  Inace nemam nikakov imot na moe ime neman nisto.
  A inace GURMAN2 i DEXTER26 se vo pravo
  Mi rekoa deka ne trebalo vo policija da kazam od kade e ukradena garderobata, i da se vodev kako soucesnik pomagac.
  Neznam bolen sum pari nema na sudejne bev pred 15 godini,se odlozi
  A vo zatvor moze da me napikaat ?
  Mislam moze i me namestija "drugarite" od koga si zaminav
  14 godini nisto na raka ne sum zemal nikakov dokument,osven togas pokanata za na sud.
   
 7. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  5.000
  Во тие папки кои ти пристигнуваат - врз која основа ти бараат пари ?

  Ако не ти бараат пари врз основа на судска пресуда, тогаш случајот е веќе застарен, до 2009 или 2010 година - не помнам точно, законски извршителот можеше да одзема имот само со судска пресуда, а од 2009 или 2010 година па навму, потребна е само потврда од нотар за неплатен долг.

  Ако во тие папки кои ти пристигнуваат ти бараат пари без судска пресуда, а тој наводен долг е стар повеќе од 10 години, би требало да станува збор за застарен долг кој е опфатен со стариот закон за извршување, а со тоа по автоматизам без судска пресуда извршителот не може да ти одземе имот. За ова треба да бараш совет кај народен правобранител.

  А кога сме кај затворска казна, повеќе од јасно е дека мора да ти пристигне судска пресуда за да те затворат, ако ти пристигнала судска пресуда откако си заминал за Америка, а тоа било пред 14 години, досега би требало да има ако не меѓународна, барем домашна потерница во Македонија по тебе за издржување на затворска казна.

  Погледни дали те има на списокот и на сликите.

  http://www.mvr.gov.mk/potragi-ischeznati/potragi
   
 8. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.194
  Допаѓања:
  715
  Би требало за затвор да е застарено. Башка, би знаел дека те бараат
   
 9. Trpe.Trpe

  Trpe.Trpe

  Член од:
  11 август 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Fala vi pak
  Mi baraat pari demek tolku steta imalo- 1000 evra dali imase vo alista
  Koj jas ne gi ukradov !
  Togas mi stigna da sum platel 500.000 ILJADI = 9000 EVRA
  Bev na sudejne se odlozi
  Potoa si otidov vo America
  Nisto nemam povejke pojma ,sto se desilo ponatamu ,kakva presuda e donesena ,dali me namestija , dali samo parico dali poternica ,dali i kako sum osuden vo otsustvo itn
  Znam deka denes me pobarale kaj komsiii prasale kade sum ,covek so aktovka ,a tuka sum vo drug grad na selo TAKA DA ...
  Neznam ova e bolno ,a inace me nema na linkot za poternica
  Mi baraa 9000 EVRA mozebi sega se 20.000 EVRA so kamata na kamata ,moze i povejke
  BOG DA CUVA
  sto se slucuva vo MAKI-DONIJA

  Nepovrzano
  Majkami pred 10 god zemase detski dodatok za sestrami a setrami ne bese vo America ,koga pravese danok im kaza ne zivee tuka ,ok i rekoa treba da vratis 4000 dol OK
  I vikaat dali ti se mnogu da plajkas 40 dol MESECNO
  HAHA i tuka ke e tolku rata 3 % od plata
   
 10. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  5.000
  Кој сака нека те бара кај комшии или било каде, без судска пресуда ништо не ти можат.
   
 11. Trpe.Trpe

  Trpe.Trpe

  Член од:
  11 август 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Fala pak
  Me barale kade ziveam
  A jas neznam sto e presudeno i dali e presudeno ,dodeka ne bev vo MK
  Znam samo deka za 500 iljadi me gonea/sudea i sega po 15 god izvrsitelot ili nekoj me bara da mi go vraci pismoto , mozebi 2-3 miljoni ako stavile kamati .
  BOG DA CUVA I DA BRANI nemam nikakva mojk
  --- Споено дупло мислење, 11 август 2017 ---
  Fala pak
  Neznam dali i kakva presuda ima i dali ima
  Znam me sudea kako soucesnik za 500 iljadi den
  Koi mozebi se 1,2,3 miljoni so kamata
  Me baral po se izgleda izvrsitel da mi vraci nesto
  BOG DA CUVA I DA BRANI
  nemam nikakva mojk
  i neznam sto da pravam
   
  Последно уредено: 11 август 2017
 12. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.791
  Допаѓања:
  2.845
  A да тркниш до америка уште едно 15тина години... да знаеш дека они имаат нешто разбрано дека си тука чим некој баш сега по 15 години се распрашувал за тебе... како и да е ако имаш каде во странство терај и ич не му ја мисли ако немаш на твое има нешто но пази да не еден ден ти остани нешто наследство од некого, нека ти префрлат на некој во фамилија не тебе...
   
  На Dexter26 и povtornojas им се допаѓа ова.
 13. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.194
  Допаѓања:
  715
  Овде очекуваш да добиеш поинаков одговор?
  Никој не може да ти помогне додека не види документација, Пресуда.
  Извршител те бара поради Пресуда. Ако сакаш да дознаеш, побарај адвокат за да проверите во Суд или отиди кај извршителот. Тоа што не потпишуваш, не менува многу. Всушност, така и си ја добил Пресудата, во отсуство.
   
  На The_Red1 и Dexter26 им се допаѓа ова.
 14. The_Red1

  The_Red1

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  4.140
  Допаѓања:
  4.726
  А да спремиш 50тина евра и да си фатиш адвокат, потпиши му полномошно и нека иде во суд да го разгледа предметот. Чим имало едно судење цел предмет ти е во суд, мора да му го дадат на увид.

  Може многу ќе ти се видат 50 евра ама пораат ќе си кога ќе знаеш на што си, тука никој нит може, нит знае да ти помогне за конкретната ситуација.
   
  На Јаневски и gurman2 им се допаѓа ова.
 15. povtornojas

  povtornojas

  Член од:
  25 јули 2016
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  566
  абе ој си ти у америка и к да не те боли
   

Сподели преку: