Isis

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Добрата страна на Isis, онаа похуманата која наместо сечење глави, одржува концерти и снима албуми.

Isis се пост метал бенд кои потекнуваат од Лос Анџелес, а се основани во Бостон. Нивната кариера трае од 97-ма до 2010 година. Нивната музика се поврзува со музиката на Neurosis и Godflesh кои се сметаат за основачи на правецот.

Нивниот последен албум Wavering Radiant, беше објавен во 2009 година. Бендот престана да постои во 2010-та година, пред излегувањето на нивното заедничко EP со Мелвинс.

Бендови кои имаат извршено најголемо влијание врз Isis се Swans, Melvins, Tool, Godflesh, и Neurosis.

Нема да дрваm повеќе, тие кои ги слушале ги сакаат, тие кои не ги слушале нека ги слушнат, можеби ќе ги засакаат. Станува збор за специфичен состав со лично за мене, едни од најдобрите премини во песни.

Членови.
  • Jeff Caxide – bass
  • Michael Gallagher – guitar
  • Aaron Harris – drums
  • Bryant Clifford Meyer – electronics, keyboards, guitar, vocals
  • Aaron Turner – guitar, vocals
Дискографија::
  • Celestial (2000)
  • Oceanic (2002)
  • Panopticon (2004)
  • In the Absence of Truth (2006)
  • Wavering Radiant (2009)


ISIS "Pliable Foe" Official Video
Isis - Panopticon - 1 - So Did We
Isis - Oceanic - 1 - The Beginning and the End

 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Пример... “ИСИС доаѓа во Скопје на СКопје гори“ :D :D


“Случајно“ ги “најдов“ и јас, гуглајќи го Џихади Џон :D

Право име на право мјесто. :D

Aли јас ке се прокламирам ко нивни фан тогаш кога ќе ја преработат Спрингстиновата Born in the USA. Чисто ради насловот и рефренот, оти знајме дека текстот не е баш... таков.

Ко на бендот Bush што им опадна популарноста во Ирак во 2003, така и овие претпоставувам дека ќе се слабо слушани во Сирија these days.

Кул работа. Името те прајт популарен, а и одбивен in d sejm tajm :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Пример... “ИСИС доаѓа во Скопје на СКопје гори“ :D :D


“Случајно“ ги “најдов“ и јас, гуглајќи го Џихади Џон :D

Право име на право мјесто. :D

Aли јас ке се прокламирам ко нивни фан тогаш кога ќе ја преработат Спрингстиновата Born in the USA. Чисто ради насловот и рефренот, оти знајме дека текстот не е баш... таков.

Ко на бендот Bush што им опадна популарноста во Ирак во 2003, така и овие претпоставувам дека ќе се слабо слушани во Сирија these days.

Кул работа. Името те прајт популарен, а и одбивен in d sejm tajm :D
:pos: Не моом да се соземам.....
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Ми се свиѓа музиката, ама слабо ми доаѓал на ред за слушање бендов. Oceanic мислам највеќе го имам вртено вака од сеќавање на каверот.
Баш ќе го пуштам сплитот со Мелвинс, немам чуено тоа.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Once upon a time @Expecto Patronum ме прогласи за џихадист ради бендов. :v
Видно изненадени беа од мојата фамилија.

Isis - Holy tears

Би сакал дуксер со името на бендов. In middle of 'murica!
Че те скинат, или во најмала рака че те прогласат дека си бил во Сирија, под името Ендрујан и си се борел таму рамо до рамо со браќата, па си дошол тука да продаваш македонштиња!

Garden of Light - ISIS (HD)

Од 4-та минута нагоре си грми.

Oва гратис.



http://www.metalsucks.net/2014/08/25/stupid-americans-mistaking-isis-metal-band-isis-terrorist-group/
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Че те скинат, или во најмала рака че те прогласат дека си бил во Сирија, под името Ендрујан и си се борел таму рамо до рамо со браќата, па си дошол тука да продаваш македонштиња!

Garden of Light - ISIS (HD)

Од 4-та минута нагоре си грми.

Oва гратис.



http://www.metalsucks.net/2014/08/25/stupid-americans-mistaking-isis-metal-band-isis-terrorist-group/
Ама ова Антракс се на сликава :D
 
W

wicked_1

Гостин
тоа е, веќе "неколку месеци праам тема за isis", мрза тешка
:place:

ама и ти си fag
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Пазете шо носи пејачов тука. Исти имаме блузи.

 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Јас прв пат ги слушнав овие 2005-та некаде, средно одев кај еден пријател на кого му носеа музика (јебеш га 2GB интернет не стигаа ни тогаш ако сакаш музика) и случајно гледам Panopticon и си го собрав албумот највеќе ради каверот. Си дојдов дома, го скршив од слушање.
Откако им седнав убаво да ги преслушам, првиот албум ми е уште некако најздрав.


bonus> Isis - Deconstructing towers :ROFLMAO:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Се сеќавам кога излезе терористичкава група, на Facebook ги преполовија со коментари глупите американци. Мораа да го сменат името во Isis The Band. Иначе предобри ствари имаат, мислам дека не може туку така да се коментира, зборови некогаш не се доволно за ваква музика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom