IQOS во Македонија

Член од
19 јануари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
2
Јас веќе 2-3 месеца користам Iqos. Откако го земав многу подобро се чувствувам и помалку пушам. А дозволено е да се пуши и во затворени простории.
Обична цигара веќе никогаш не би запалил.
Цeната е според мене солидна, на почетокот беа доста поскапи, но сега ги прилагодија цените. Јас го користам 2.4 плус. Цената беше 1650 ден со код за попуст. Ако планира некој да купи, може да го искористи кодов и ќе добие попуст од 300 денари: sorodyh
Јас сум задоволен до сега од ајкос, би ви го препорачал.(y)
Денес земав ајкос благодарение на постов. Сега за сега е топ, ќе видиме за една недела, ќе споделам какво искуство ќе имам.
п.с. фала за кодот:D
 
Член од
15 септември 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
@Inconito


Членот кој ја отворил темата требало да даде подетално мислење за функционалноста на iQos. Се надевам објаснив доволно. Поздрав.

едит. Iqos вика до 14 издувувања на кое јас не би се сложил, кај мене е до максимум 10, и тоа е доволно од потребното, немам нагон да палам цигара како предходно, патроните ми се подобар избор. Минатиот викенд реков ќе пробам обична цигара, искрено ми се згади при првото повлекување.
Кој го интересира подетално слободно може да отиде до пукнктовите во Сити мол, Рамстор или Капитол и ќе му објаснат дадичките најубаво:) Јас ја отворив темава од причина што е ајкос стана доста актуелен, а нема тема.
За издувувањата, околу 13-16 се кај мене.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Не ми е јасно како у ера на интернет, локални бациња ви се релевантни за некои ствари за кои апсолутно немаат поим. Ваш избор е секако, дали ќе користите традиционален тутун, електронска или iqos.

Но, информирајте се најпрвин убаво и темелно, а не преку рекла-казала муабети. Имате милион искуства по интернет, најдете си НЗС.

Јас користам електронска цигара (вејп) веќе 2.5 години. Претходно пушев 5 години цигари (цирка 10-20 цигари дневно, зависи, еве 15 просечно на ден).

И сеа, 2.5 години после "switch-oт", колку само штеточини од луѓе (пушачи) ми објаснувале дека тоа било поштетно од традиционалните цигари... не можам да ви опишам. И тоа ми пренесувале/цитирале објави од доказ.мк или популарно.мк тип на медиуми.

Истите као под набој "што се замишљаш (what, you think you're better than me?)" даваат негативни коментари и едноставно одвраќаат. Такви сме, сакаш нешто добро да смениш, цело време некој како со камчиња да мава од страна.

Но нејсе, јас ќе кажам од мое лично искуство иако е релативно кратко во поглед на iqos (индиректно преку девојка ми). Цигарите се далеку најштетни и тука нема дилеми. Мислам дека iqos е доста подобро со помалку штетни ефекти. Девојка ми користеше таков сличен механизам и можам да кажам дека пак ги има оние ефектите од цигари (шлајм и онаа тегоба на плуќа), многу намалени секако... додека пак со електронска цигара истите скоро и да ги нема, и да, според моето искуство и од она на девојка ми, можам да кажам дека електронска цигара е најдобро и најздраво решение. Секако, ова не го тврдам како научен факт, туку субјективно искуство кое не е во траење од неколку денови, него подолг период.

Башка што има еден тон различни вкусови, а не само ментол или чери ко што е пример со ајкос и тн.

Секако, електронска цигара е нова технологија и не се знаат долготрајните ефекти од истото, како и што е случај со ајкос. Но, од лично искуство можам да кажам дека да, навистина е МНОГУ, МНОГУ поздраво и помалку штетно од цигари. За истото, да чукнам у дрво, можам и објективно да сведочам преку систематски преглед и подобрен капацитет на плуќа, иако можеби тој параметар не е најрелевантен.

Некогаш знам мортус пијан во овие 2.5 години да запалам 1 цигара, мислам дека 2 дена после тоа ми тежи на плуќа.

Во поглед на цената, со вејп апарат, дури и да купувате течности готови од да речеме амбрела, нема шанси повеќе од 1500 денари месечно да трошите на течности, и тоа ако вејпате некој моќен апарат. Ако користите електронска цигара од оние долгите, со 700-800 денари ќе го истерате месецот лаганини.

Ако сами си ја подготвувате течноста со бази и со засладувачи и течен никотин, цената драстично опаѓа на месечно ниво, за вејп апарат зборам.

Незнам со ајкос како е точно, ама пак е поскапо од електронска цигара (сепак зависи до човекот), иако самиот апарат кај електронската е поскапичок, и има други давачки како на пример менување греачи и еднаш годишно нова батерија што треба да се купи.

Како и да е, трагично е во 21 век воопшто да се пуши било што освен (чист) канабис, а уште потрагично е покрај сиот спектар на ОБЈЕКТИВНО поздрави алтернативи дали ајкос или електронски цигари некој уште да пуши цигари.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Не ми е јасно како у ера на интернет, локални бациња ви се релевантни за некои ствари за кои апсолутно немаат поим. Ваш избор е секако, дали ќе користите традиционален тутун, електронска или iqos.

Но, информирајте се најпрвин убаво и темелно, а не преку рекла-казала муабети. Имате милион искуства по интернет, најдете си НЗС.

Јас користам електронска цигара (вејп) веќе 2.5 години. Претходно пушев 5 години цигари (цирка 10-20 цигари дневно, зависи, еве 15 просечно на ден).

И сеа, 2.5 години после "switch-oт", колку само штеточини од луѓе (пушачи) ми објаснувале дека тоа било поштетно од традиционалните цигари... не можам да ви опишам. И тоа ми пренесувале/цитирале објави од доказ.мк или популарно.мк тип на медиуми.

Истите као под набој "што се замишљаш (what, you think you're better than me?)" даваат негативни коментари и едноставно одвраќаат. Такви сме, сакаш нешто добро да смениш, цело време некој како со камчиња да мава од страна.

Но нејсе, јас ќе кажам од мое лично искуство иако е релативно кратко во поглед на iqos (индиректно преку девојка ми). Цигарите се далеку најштетни и тука нема дилеми. Мислам дека iqos е доста подобро со помалку штетни ефекти. Девојка ми користеше таков сличен механизам и можам да кажам дека пак ги има оние ефектите од цигари (шлајм и онаа тегоба на плуќа), многу намалени секако... додека пак со електронска цигара истите скоро и да ги нема, и да, според моето искуство и од она на девојка ми, можам да кажам дека електронска цигара е најдобро и најздраво решение. Секако, ова не го тврдам како научен факт, туку субјективно искуство кое не е во траење од неколку денови, него подолг период.

Башка што има еден тон различни вкусови, а не само ментол или чери ко што е пример со ајкос и тн.

Секако, електронска цигара е нова технологија и не се знаат долготрајните ефекти од истото, како и што е случај со ајкос. Но, од лично искуство можам да кажам дека да, навистина е МНОГУ, МНОГУ поздраво и помалку штетно од цигари. За истото, да чукнам у дрво, можам и објективно да сведочам преку систематски преглед и подобрен капацитет на плуќа, иако можеби тој параметар не е најрелевантен.

Некогаш знам мортус пијан во овие 2.5 години да запалам 1 цигара, мислам дека 2 дена после тоа ми тежи на плуќа.

Во поглед на цената, со вејп апарат, дури и да купувате течности готови од да речеме амбрела, нема шанси повеќе од 1500 денари месечно да трошите на течности, и тоа ако вејпате некој моќен апарат. Ако користите електронска цигара од оние долгите, со 700-800 денари ќе го истерате месецот лаганини.

Ако сами си ја подготвувате течноста со бази и со засладувачи и течен никотин, цената драстично опаѓа на месечно ниво, за вејп апарат зборам.

Незнам со ајкос како е точно, ама пак е поскапо од електронска цигара (сепак зависи до човекот), иако самиот апарат кај електронската е поскапичок, и има други давачки како на пример менување греачи и еднаш годишно нова батерија што треба да се купи.

Како и да е, трагично е во 21 век воопшто да се пуши било што освен (чист) канабис, а уште потрагично е покрај сиот спектар на ОБЈЕКТИВНО поздрави алтернативи дали ајкос или електронски цигари некој уште да пуши цигари.
Многу си ми нафуран некако, смири се. Избега од темава не збориме за електронски цигари тука.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
Неколку месеци користам, за мене е топ. Не ме интересирало да копам здраво-нездраво,доволно ми е што ја нема миризбата на цигарите по гардероба, по раце, низ стан, помала потрошувачка и многу подобро се чувствувам. А и тоа е веројатно некој показател околу штетноста. Околу потрошувачката, 100че во денот горе долу. Сите ги пробував, сиена некако најмногу ми легнаа. Знам понекогаш да запалам во друштво подадена цигара и ми се чини дека 3 дена имам последици од неа. Имам и другари кои пробаа и се одкажаа и се си викам до навиката им е не до нешто друго...
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Ова жива глупост е...Повеќето од тие што го фалат е да добијат и некоја бенефиција што ќе го постират купонот за попуст... Најдобро решение се класични електронски цигари...
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
93
Поени од реакции
47
Во просторија каде што се пушело Iqos ако не дај боже влезиш, ќе падниш у несвест... Па по одвратен мирис нема...Стварно мирисот на обична цигара е каде, каде , подобар од ова ...Мое мислење...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Во просторија каде што се пушело Iqos ако не дај боже влезиш, ќе падниш у несвест... Па по одвратен мирис нема...Стварно мирисот на обична цигара е каде, каде , подобар од ова ...Мое мислење...
Баш напротив. Од Ајкос просторијата смрди минимално и многу брзо се луфтира за разлика од нормална цигара. Затоа и е дозволено да се пуши во затворени простории.
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
2
Еве поминаа веќе 3 месеци откако целосно се префрлив на ајкос. Секоја препорака, до сега сум презадоволен.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
До сите корисници на IQOS кои го користат повеќе време , да си ги проверат трансаминазите на џигерот ...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Проверено, само после 1 месец користење на икос се ослободив од долгогодишната зависност од цигари, не се сомневајте. Ако сакате попуст на вашиот икос производ користете го мојот код за попуст од 50% код:одјебете.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Го има ли некој пробано овој новиот уред Iqos lil solid? Како работи, колку батерија држи? Ми се гледа како поинтересен, покомпактен.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.145
Не ми е јасно како у ера на интернет, локални бациња ви се релевантни за некои ствари за кои апсолутно немаат поим. Ваш избор е секако, дали ќе користите традиционален тутун, електронска или iqos.

Но, информирајте се најпрвин убаво и темелно, а не преку рекла-казала муабети. Имате милион искуства по интернет, најдете си НЗС.

Јас користам електронска цигара (вејп) веќе 2.5 години. Претходно пушев 5 години цигари (цирка 10-20 цигари дневно, зависи, еве 15 просечно на ден).

И сеа, 2.5 години после "switch-oт", колку само штеточини од луѓе (пушачи) ми објаснувале дека тоа било поштетно од традиционалните цигари... не можам да ви опишам. И тоа ми пренесувале/цитирале објави од доказ.мк или популарно.мк тип на медиуми.

Истите као под набој "што се замишљаш (what, you think you're better than me?)" даваат негативни коментари и едноставно одвраќаат. Такви сме, сакаш нешто добро да смениш, цело време некој како со камчиња да мава од страна.

Но нејсе, јас ќе кажам од мое лично искуство иако е релативно кратко во поглед на iqos (индиректно преку девојка ми). Цигарите се далеку најштетни и тука нема дилеми. Мислам дека iqos е доста подобро со помалку штетни ефекти. Девојка ми користеше таков сличен механизам и можам да кажам дека пак ги има оние ефектите од цигари (шлајм и онаа тегоба на плуќа), многу намалени секако... додека пак со електронска цигара истите скоро и да ги нема, и да, според моето искуство и од она на девојка ми, можам да кажам дека електронска цигара е најдобро и најздраво решение. Секако, ова не го тврдам како научен факт, туку субјективно искуство кое не е во траење од неколку денови, него подолг период.

Башка што има еден тон различни вкусови, а не само ментол или чери ко што е пример со ајкос и тн.

Секако, електронска цигара е нова технологија и не се знаат долготрајните ефекти од истото, како и што е случај со ајкос. Но, од лично искуство можам да кажам дека да, навистина е МНОГУ, МНОГУ поздраво и помалку штетно од цигари. За истото, да чукнам у дрво, можам и објективно да сведочам преку систематски преглед и подобрен капацитет на плуќа, иако можеби тој параметар не е најрелевантен.

Некогаш знам мортус пијан во овие 2.5 години да запалам 1 цигара, мислам дека 2 дена после тоа ми тежи на плуќа.

Во поглед на цената, со вејп апарат, дури и да купувате течности готови од да речеме амбрела, нема шанси повеќе од 1500 денари месечно да трошите на течности, и тоа ако вејпате некој моќен апарат. Ако користите електронска цигара од оние долгите, со 700-800 денари ќе го истерате месецот лаганини.

Ако сами си ја подготвувате течноста со бази и со засладувачи и течен никотин, цената драстично опаѓа на месечно ниво, за вејп апарат зборам.

Незнам со ајкос како е точно, ама пак е поскапо од електронска цигара (сепак зависи до човекот), иако самиот апарат кај електронската е поскапичок, и има други давачки како на пример менување греачи и еднаш годишно нова батерија што треба да се купи.

Како и да е, трагично е во 21 век воопшто да се пуши било што освен (чист) канабис, а уште потрагично е покрај сиот спектар на ОБЈЕКТИВНО поздрави алтернативи дали ајкос или електронски цигари некој уште да пуши цигари.
Ми изгледаш како најупатен во оваа тема па сакам да те прашам нешто, но, може кој било да ми одговори.
Пушам цигари, веќе три години сериозно но сакам да ги откажам или барем намалам за почеток.
Се мислам да земам Iqos, но, на нивната страна немаат 2.4 имаат само lil кој е 1000 денари и новиот што е околу 4к.
Имам и е цигара Аио мини мислам се вика, скоро две години, го имам користено десетина пати, течност последно зедов од Зегин, и таа така стои, проблем ми прави што ми го суши грлото и кашлам додека го користам а и после тоа, цигарите сакам да ги оставам ради тоа.
Дали ако земам од овие iqos тој проблем нема да го имам, се мислам за тој евтиниот колку за проба.

Ако може некој да ми одговори би било супер.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Не сум пушач, може ли да ме упатите на што да внимавам при купувањето подарок? И што ми предлагате вие да земам?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Не сум пушач, може ли да ме упатите на што да внимавам при купувањето подарок? И што ми предлагате вие да земам?
Знам дека каснам со одговор но ајде ќе пишам

Јас исто како непушач би те советувал не подарувај на пушач било каква електронска или каква и да е цигара. Подобро да бидеш мотивација да пушачот престане со пушење отколку да си сооучесник да продолжи да пушти колку и да е варијантата цигара што ќе ја купиш помалку штетна или не знам не чадела многу, не мирисало и друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom