iPhone 5s & 5c рецензии

Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Ајфон ко ајфон, исти курац се сите. Само тие шо го купуваат се фаќаат за ситници со цел да си го оправдаат масовното фрлање кеш на "нов" ајфон.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Ајфон ко ајфон, исти курац се сите. Само тие шо го купуваат се фаќаат за ситници со цел да си го оправдаат масовното фрлање кеш на "нов" ајфон.

Абе се во животот е така, ако погледнеш...

Секоја кола - четири тркала.

Секоја фармерка - тегет.
Маица ко маица.
Патика ко патика.

Нема крај листава.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ајфон ко ајфон, исти курац се сите. Само тие шо го купуваат се фаќаат за ситници со цел да си го оправдаат масовното фрлање кеш на "нов" ајфон.

Да идеш од ајфон 5 на 5с пример стварно треба да имаш вишок пари.

Али ако зимаш нов,а претходно си имал минимум 2 години стар телефон...други математики се. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.694
Поени од реакции
18.336
Се тоа е релативно, џабе натегање. Јас да сум голем фан на смартфони, како што сум на хардвер, и доколку Nexus уредите не ми се врвот од аспект на мобилни уреди, би преминал од 5 на 5s, заради брзината и далеку подобрата камера.

Дали би ми требало? не! дали е морално? не! дали ќе дадам пари кои можам да ги искористам попаметно? да! дали ќеифот има цена? не! тоа е поентата. За крај смешно ми е кога се тврди дека нема разлика, кога сите рецензии прикажуваат двојно зголемени процесирачки перформанси, (CPU) и скоро двојно зголемени 3д/графички перформанси (GPU)

Тоа што на вас лично не ви треба, не значи дека нема разлика, премногу гледате на работите само од личен аспект.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.779
The iPhone’s Fingerprint Sensor Has Already Been Hacked

A quick answer to the biggest question about TouchID. posted on September 22, 2013 at 2:57pm EDT

John Herrman BuzzFeed Staff


A European hacker group has announced a simple, replicable method for spoofing Apple’s TouchID fingerprint authentication system. “A fingerprint of the phone user, photographed from a glass surface, was enough to create a fake finger that could unlock an iPhone 5s secured with TouchID,” claims the Chaos Computer Club, which demonstrated the hack in a video.
The technique is based on previous methods for spoofing fingerprint authentication systems, and needed only minor adaptation to be applied to the iPhone’s unusually high-resolution scanner. According to the CCC...


http://www.buzzfeed.com/jwherrman/the-iphones-fingerprint-sensor-has-already-been-hacked
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.610
Поени од реакции
14.324
First, the fingerprint of the enroled user is photographed with 2400 dpi resolution. The resulting image is then cleaned up, inverted and laser printed with 1200 dpi onto transparent sheet with a thick toner setting. Finally, pink latex milk or white woodglue is smeared into the pattern created by the toner onto the transparent sheet. After it cures, the thin latex sheet is lifted from the sheet, breathed on to make it a tiny bit moist and then placed onto the sensor to unlock the phone.
Ептен едноставно, да...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Ми стигнаа неколку 5s и два 5с.Ако е некој заинтересиран за купување нека ме исконтактира.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.503
Не вреди да се даваат пари за Ајфон, боље ќе си купам Алкател од црно белите :)
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Падна во вода некој тврдења дека не вредело да се фрлаат пари бидејки и двата нови Ајфони ке биле горе доле слична цена .
Кај нас во мобиларите се продава 46 000 Ајфон 5С и 32 000 Ајфон 5Ц .Кога ке стигне во T Mobile ке паднат под 40 000 (некаде јануари,фебруари ) додека 5Ц некаде околу 25 000 .
http://kajgana.com/kolku-pari-vistinski-ima-apple
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.694
Поени од реакции
18.336
Падна во вода некој тврдења дека не вредело да се фрлаат пари бидејки и двата нови Ајфони ке биле горе доле слична цена .
Кај нас во мобиларите се продава 46 000 Ајфон 5С и 32 000 Ајфон 5Ц .Кога ке стигне во T Mobile ке паднат под 40 000 (некаде јануари,фебруари ) додека 5Ц некаде околу 25 000 .
http://kajgana.com/kolku-pari-vistinski-ima-apple

Kога ќе стигнат, ќе биде веќе излезен Nexus 5, при што за секој кој е малце подобро запознаен со новите верзии на Android & iOS ќе знае дека iPhone телефоните се завршена приказна.
 

Paramour

Distinctively Different
Член од
6 октомври 2012
Мислења
125
Поени од реакции
71
Ми стигнаа неколку 5s и два 5с.Ако е некој заинтересиран за купување нека ме исконтактира.
Која е цената?

Веќе имам ајфон 5ка не знам колку се исплаќа да давам пари за 5s иако парите во моментов не ми претставуваат никаков проблем ;)
Само фан бој гик некој може да каже дека ајфонот не чини, јас имам 5ка и е 100 пати подобар од галаксито кое кочи на 5минута, на еден другар само му се гаснеше и 300 други проблеми.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.694
Поени од реакции
18.336
јас имам 5ка и е 100 пати подобар од галаксито кое кочи на 5минута, на еден другар само му се гаснеше и 300 други проблеми.

Да, пред едно 6 месеци така беше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom