Invader - Европски Вардар

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Пак треба да бидам ајсбрејкер :icon_mrgr:
Насловот е ваков, за да се привлечат повеќе луѓе, додека да укапираат дека се работи за игра


Значи ги земав Вардар, со цел да направам екипа, која секоја сезона ќе игра во групи во некое од европските натпреварувања.

Трансфери:

Не знам колку ви значат овие имиња. Мене освен Петров и Ѓузелов останативе ми се релативно непознати. Заинтересирани беа Мојсов и Ѓуровски, ама овој првиот логично ги одбра Франкфурт, додека за Ѓуровски немав доволно висока плата да му понудам.

Тактика:

Добар е тимот, освен десниот бек...таму сум далеку најслаб. Не можев некој соодветен играч да најдам за таа позиција.

ЛШ квалификации:

Типично македонски пораз на првата утакмица против Сласк - со гол во последните минути. Иако очекував пораз и доминација на Сласк на првиот натпревар, играчите одиграа одлична утакмица. Очигледно малце ги преценив Пољаците.

Реваншот:

Права драма на „Градски“. Поведов уште во 5 минута, по одлична акција на Ранѓеловиќ и Стојков поентираше левиот бек Петров. Сласк одма израмнува со гол од корна. Во 19. минута одлична асистенција на Глигоровски кон Стојков, кој рутинирано го помина голманот и даде гол во празна мрежа. До крај немаше некои озбилни шанси. Почнаа продолженија...по корна изведена од Стојков, некој од играчите на Сласк прави фаул над Ѓоргиев. Ацо Стојков постигнува гол за 3:1 и резултат кој не води во наредна рунда. 2 минути подоцна, асистенција на Мицевски кон Ѓоргиев, кој ги решава сите дилеми околу патникот во третата квалификацијска рунда.
Таму не чека Батето од Белорусија. Има некои нерасчистени сметки со дечкиве :sneaky:

Тоа би било тоа за почеток.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Вардар имаат најдобар тим, но мислам дека Работнички имаат најдобри младинци во играва, затоа пази ги комшиите што млади играчи ќе вадат. :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ќе дава Трифун пари, за да им ги собирам талентите :icon_mrgr:
Иначе заборавив да споменам, дека воедно ја земав и репрезентацијата да ја водам.

Суперкуп:

Лесна победа на резервите против Ренова.

ЛШ:

Добро поставен бункер во Минск, ама мораа гомнариве да го повредат Стојков на 6 месеци во последна минута :mad::mad:

Реванш:

Не можевме повеќе од 2:2. Овој Ра...поминуваше низ одбраната како да нема играчи. На крај успеав да изедначам, ставив се во напад, ама џабе кога таа опција е „исклучена“ на оваа верзија. Нормално дека не ни прикажаа една ебана шанса на крај, иако имав 10 играчи во напад. Бар тие да имаа шанса, кога моиве сите беа во напад.

Следно јавување после двобојот со Анартозис за влез во ЛЕ. Може да се каже дека имав огромна среќа, затоа што го добив најслабиот противник од тие 5 (Атлетико Мадрид, Стеауа, Панатинаикос, Днипро и Анартозис).
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ивица Глигоровски е еден дебељуц што беше најдобар стрелец во лига пред едно 3-4 години со ''дури'' 14 голови :icon_mrgr:, голгетер е дечково незнам што ти бара во средина :P.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
ЛЕ:

Катастрофална одбрана, посебно Таневски кој им поклони 3 гола :tapp:

Реванш:

Пирова победа. Пак ми даваат некои безвезе голови по 10 одбиени топки, некако им се мести на празен гол....
Можда ќе имав и подобар резултат, да не изиграваше Касиљас во најдобри денови нивниот ботовски голман.

Доста е ова засега, нареден пат на крај на сезона.
 
B

Beck's

Гостин
Posto sum pocetnik, kako moze da izberam tim od Makedonska Liga, ne mozev da najdam nikade.

Invader kako kreator neka mi pomogne :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Прво симни додаток за македонска лига. Копирај во My Documents/SI/FM 2013/editor data...oвој последниот фолдер сам ќе си го направиш. После ќе одиш new game и кај што селектираш пач ќе видиш кај што пишува нешто enabled 1 или нешто слично. Ќе го штиклираш тоа и после ќе одиш океј.
 
B

Beck's

Гостин
Srediv se, terav do nekade i sea mi vika serious error nesto vo vrska so dodatokot za Mak klubovi sto go staiv:confused:
--- надополнето: 23 март 2013 во 01:16 ---
FM.jpg
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ја немаш оргинал играта.

КРАЈ НА СЕЗОНА 2012/2013

Лига:

Очекувано освоена. На почеток правев доста киксови, затоа што морав да ротирам за европски утакмици. На полусезона имавме исто бода со Шкендија. Во вториот дел врзав 9 победи по ред, со што титулата веќе беше освоена. Следната сезона очекувам помалце киксови и помалце примени голови.

Куп:



Финалето добиено доста потешко од очекувањата, иако Брегалница не беа воопшто опасни.

Играчи:


Најдобриот стрелец:


За следната сезона, ќе гледам да се ослободам од сите странци и да направам етнички чиста екипа :)

Репрезентација:

Почнаа квалификациите со несреќен пораз во Загреб, кај што имавме некои свои шанси. Шкотска веќе не надигра и тоа поштено.
Следуваше одлична и заслужена победа против Велс и додатно мотивирање за Белгија.
Одличен и неверојатен почеток против Белгија. После двата гола Баже имаше уште една супер шанса, ама шутна директно во Мињоле :tapp:
После таква шанса само гледаш колку гола ќе примиш до крај.
Последната утакмица беше против Србија. Пак прокоцкано водство од 2:0, ама тука е резервистот Ристиќ за да ги врати работите на свое место.

Табелата:

Сеуште имаме реални шанси, следните две клучни утакмици ми се против Хрватска дома и Шкотска во гости. 3 бода бар од тие ќе завршат огромна работа.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Одлично (y) Ранџелович, Маневски и Глигоровски се најдобрите АМ-а за македонски тим во играва од искуство ти кажувам :) Георгиевски 2-ра сезона е слободен играч а лесно можеш да го земиш за десен бек а пробај и еден од Митревскиве да земиш или Игор или Александар доколку ти треба подобра одбрана или пак Александар Васоски ако не е уште пензиониран. Играат одлично а и ќе ти се најдат за Туторинг. Друга опција е да надградиш youth facilities, би требало да ти прифати св. ТриПун :D. А исто и мене ми се случуваше во Европа. Првата губев 2-0 втората победував 3-0 и на крајот испаднав од Стурм или како и да се викаат тие од Австрија иако имав преку 20 удари на гол во реваншот.
Само продолжи ;)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ех што трансфери направив оваа сезона, само заебав ептен работа во ЛШ. Повеќе кога ќе ја завршам сезоната :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
СЕЗОНА 2013/2014​

Лига:

Освоена на 4 кола пред крајот, после ги изгубив последните 3 утакмици, па затоа изгледа тесно на крај. Сеедно не сум задововолен, посебно одбраната која од овие аматер во лига прима 37 гола :facepalm:

Куп:

:facepalm::facepalm:
Прво мачење против нисколигашот Локомотива, па после лесно со Скопје, за да на крај доживеам дебакл од Силекс. Резервите не се способни ниеден тим да победат.

ЛШ:

Аматерска грешка направив, кога наместив играчите да почнат да тренираат на 15.7., а утакмицата се падна 2 дена подоцна. Нормално сите беа со 70 % кондиција и се знаеше дека немам никакви шанси. Не дека и пред тоа бев некој огромен оптимист.

Трансфери:

Доведов неколку репрезентативци како: Деспотовски, Лазаревски, Наумоски, Наумовски и Гроздановски. Тука е и легендардниот Финец Литманен, кој е доведен само да биде тутор. Имаше одличен вплив на Ранѓеловиќ, кој одигра одлична сезона. Претходната сезона имаше само 6 гола и 3 асистенции.
Илчо требаше да биде најјак трансфер, на крај ништо посебно. Влегува често во шанси, ама ја рога на 10 ред на трибини. Наредна сезона ќе биде замена.
Ѓоргиев беше најдобриот играч оваа сезона. Плус прави добар напредок во оцени.
Од Мартинус очекувам доста наредната сезона. Треба да биде Бог во македонска лига.

Репрезентација:

Очајна игра, врска немаат. Мора тука да менувам тактика, плус Пандев ми откажа и не сака веќе да игра. Ќе го истерам и наредниот циклус со Холандија, Босна, Бугарија и Казахстан во група, па после ќе видам дали ќе се замарам сеуште со нив или не.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
53
Поени од реакции
179
U prvoj sezoni rutinski tripla kruna. U evropi ti je nedostajala sreća. U drugoj sezoni šteta za rano ispadanje iz evrope.. sa druge strane opet si uzeo titulu što je i ok.. šteta za kup.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Гледај во јужно америчкиве тимови следи ги секогаш има некој за 100К на рати што можиш да го земиш. Кај мене имаше еден Барето од среден ред за 150К го зедов најдобар играч ми беше а имаше само 17-18 год. Гледај следната сезона почни порано pre-season за да одиш подалеку во европа и да земиш повеќе пари :)
А македонската лига како е рангирана? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom