iGENEA институтот потврдува: НИЕ СМЕ ПОТОМЦИТЕ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ!

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Кај нас во Кичево од постари сум го слушал тој збор.....,,види го ти него...гагауз еден,,
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Незнам дали има некој слушнато за институтот iGENEA . Кај нив секој од нас може да се провери дали е наследник на античките Македонци и не само за античките Македонци туку секој човек што живее на оваа планета.
Тие го тврдат следното на нивниот официјален форум

-------------------
3а Македонците еден прашува:

дали може денес слободно да каже еден Македонец дека е потомец на античките Македонци?

Одговор од iGENEA:
Да, еден Македонец може да каже дека е наследник од Античките Македонци, најголема е веројатноста за оние кои што живеат на тешки приодливи места како на пример планини или слично (ние од Берово 100% :vozbud:).
-------------------
3а Албанците еден прашува:
Колку се Илирски Албанците навистина?

Одговор од iGENEA:
Тоа така не може да се каже. Илирите се помалку застапени во Албанија одколку што во Босна и Хрватска, кај нив делот е околу 40%. Додека кај албанците може да се каже дека имаат 20% Илириски корени.
-------------------
добро идеме понатаму
--------------------
3а грците една прашува:
Здраво, штотуку ги добив резултатите од страната на татко ми... бла бла бла да не ви го преведувам целото и вели:
Малце сум збунета, по страната на татко ми испаѓа дека јас сум од Либанон. Моето прашање, колку се точни резултатите кај вас?

збунета збунета збунета
Одговор од iGENEA:
Хаплогрупите за пранародите се 99,99% сигурни. Кај државите можноста е 95%, додека грешка од 5% може да се појави кај 2 комшиски земји. На пример некој ако е од бавариа, може да се случи дека е тој австријанец. Резултатите се апсолутно точни и можете да прочитате под „Литература„ за изворите.
--------------------
И нормално продолжуваат овде дискусии помеѓу гркињата и iGENEA и стигаат со муабетот и до кај нас:

3а Македонците истата прашува:
Едно друго прашања за „Македонците„(јас ги викам славомакедонци), Дали може да ми дадете груба информација за нивните корени? И ме интересира највеќе нивните предци. Колку % отприлика од нив се славјански и колку античкомакедонски.

Одговор од iGENEA:
3а Македонците е многу голем процентот и пак повтара, најголем во % за оние во планинските места.

Истата одговара:
3ошто ги викате Македонци? Тие официјално се фиром.

Одговор од iGENEA:
Тоа е ваш политички проблем и ние не разговараме овде за политика и немој повеќе да ме замарате како јас ќе ги нарекувам Македонците. Ги знам јас вашите политички проблеми.

Истата одговара:
Ама еве википедиа вака онака....

Одговор од iGENEA:
википедиа може секој да си пишува што си сака. 3а Britney Spiers има на пример 5 страни, а за француската историја само 3 страни.
---------------------
И така нели нормално гркињата уште повеќе се распали поради тоа што се срами од нејзините корени, почна да ја врти темата фиром фиром фиром...и доби после бан дури :)
------------------------
3а Античките Македонци и хелените, еден германец прашува:

Дали ова значи конкретно дека Античките Македонци и хелените не беа ист народ? Во денешно време стално читаме дека Александар Големиот е генетски грк.

Одговор од iGENEA
Македонците беа различен народ од хелените. Александар Големиот беше од Македонија, татко му Филип е Македонец и нема што повеќе да разговараме овде на оваа тема.
-------------------------

Мислам дека доста ви преведов, ако имате желба ќе ви преведувам уште, ама се надевам нема потреба :)
пс. ако сака некој да прави днк тест, може да го направи преку www.igenea.com

Порачуваш тестови, ти стигаат дома...после го праѓаш назад и ти кажуваат од каде ти се корените.
македонци, наследници на античките има најмногу во планинските подрачја на северна Грција, само што и ним им забранија ( и на тие што зборуват грчки), демек само грци имало во Грција, а тоа го аминуваше и Заев
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Па може да држи вода тоа со гените. Велат правите антички македонци биле бели. Можда турците не имаат ебано, па сме станале троа црни :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Овие гагаузи испоебале све живо и диво.
Ваљда за турците се мисли.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.055
Gagauz belong to Y-DNA haplogroups I2a (23.6%), R1a (19.1%), G (13.5%), R1b (12.4%), E1b1b1a1 (11.1%), J2 (5.6%) and Haplogroup N (2.2%). Finally, the phylogenetic analysis of Y-DNA situates Gagauzes most proximal to Bulgarians, Macedonians, Romanians, Serbs and other Balkan populations, resulting in a high genetic distance from the Turkish people and other Turkic peoples.[30] The analyses showed that Gagauzes belong to the Balkan populations, suggesting that the Gagauz language represents a case of language replacement in southeastern Europe.[31] According to a more detailed autosomal analysis of thousands of SNPs, not just of the sex chromosome, Gagauzes are most proximal to ethnic Macedonians, followed by Greek Macedonians apart from Thessaloniki, and others such as Bulgarians, Romanians and Montenegrins.[32]
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
1604081204214.png
Најголема блискост на грците им се албанците, дури најголема од сите други, колку само албанци има во Грција.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Овие гагаузи испоебале све живо и диво.
Ваљда за турците се мисли.
Не дури во Б'лгарија се навредуват ако некој им рече дека се турци.Нај вероватно тоа са Кумани, во минатото Б'лгарија им дозволувала да се населуват во граничните места на државата и ги користела като платена војска единствен услов е било да станат христијани.Тоа е причината да ги има и во соседните на Б'лгарија земи кои тогаш не били надвор од границата.
 
Член од
17 август 2020
Мислења
2.231
Поени од реакции
1.612
Час сме словени, час сме антички македонци ;)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Час сме словени, час сме антички македонци ;)
Што има чудно во тоа? Кај нас има се од плави со светли очи до медитерански типови. Од Кавадарци нагоре сте Словени, ние од југот сме антички, медитерански полубогови :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.808
Ја сум антички, генот е тој, аце и ја, кога ќе ставам моја слика врз неговата се преклапа, нема сомнеж во тоа.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Najako mi e sto srbite se najbliski genetski so moldavcite, a crnogorcite so romancite. Xaxaxaxa. Za drugoto se si e logicno. Realno srbite ziveat daleku na sever, i vo Bosna, Vojvodina, Hrvatska. Pa taka ne cudi sto ne sme najbliski so niv genetski.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 272321
Најголема блискост на грците им се албанците, дури најголема од сите други, колку само албанци има во Грција.
Abe site od albancite poteknuvaat
Автоматски споено мислење:

Час сме словени, час сме антички македонци ;)
Jas mislam deka slovenskiot udel kaj makedoncite e okolu 40%
Znaci makedoncite se 60% 40%
Bugarite 55% 45%
Crnogorcite 50% 50%
Drugite slovenski narodi imaat poveke slovensko.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
iGenea institut. Ne pishuva nishto za institutot. Ne najdov nikakvi linkovi od Wikipedia ili nekoj drug sajt koj kje potkrepi kredibilnost. Od koj grad se, kakva im e istorijata, za nivnite pochetoci, istaknati nauchnici, kaj mozhe da se posetat lichno. Nishto. Ama bash nishto. Ima ostaveno telefonski broj i mail i tolku. Web Stranata totalno ne nalikuva na nekoja web stranica od kredibilna ustanova, nishto nema spomenato za nivnite laboratorii, nauchni metodi etc.

Sajtot ne da e fusherski izraboten, prosto boli kolku ova deluva kako edna golema izmama.

Ova mi deluva kako scam od najvisok red. Kako koga kje odite na gatacka i taa kje vi kazhe se sto sakate da slushnete. Taka i za nas "Vie ste Anticki Makedonci". Ako Albanec napravi test na niv " 70% Ancient Illyrian DNA" :)

Too good to be true. Pak kje kazam. Taka mi izgleda na mene od prv pogled kako teshka izmama.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom