IBM Model M Тестатура (1984)

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Аман бе што е толку добра тастатурава ?

ја сеуште ја користам тастатурата од првиот компјутер што го земав пред 9 години
Многу ми јаде куцам многу брзо на нејзе... и мислам дека ке ја служам уште 10 години :) т.е дур не рикне. Еве ја

само пред некое време ја отворив внатре.. и страв ми беше крокодил некој да не ми рипне :)
и ја имав ваква добра беше ама истурив супа на нумпадот и заглавуваа копчињата па после ја продадов комплет со цел комп:pos2:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339


Ауу, иста ваква само со неколку сиви копчиња. Ја имав на стариот компјутер, пентиум 1, Виндоус 95.

Се каам што ја дадов, како ми се куца на ваква :(
Слична на оваа, а можеби и иста имав и јас. Ја купив со првиот мој компјутер. Од тогаш сменив најмалку 5-6 компјутери ама тастатурата си остана таа се до пред неколку месеци. Што се не преживеа кутрата. Од трескање на биро - поради изблик на нервоза при играње игри :) па до истурање на сок врз неа - од несмасност. На крај, после 11 години верна служба, и откажаа две - три копчиња, па скржавиот и газда мораше да ја прати во пензија и замени со нова :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
лелелеле

а да отворам јас тама кој куцал на Chicony Model no - kb-2791 ??? :pos2:

стварно многу е добра за куцање веке 10 години не ја мењам и не ни планирам дур не цркне.. :)
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Дали може да се најде ваква тастатура денес? Да не продава некој?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дали може да се најде ваква тастатура денес? Да не продава некој?
На e-bay (скапичка е) само, тешко дека ќе најдеш кај нас некој да продава.
Јас ја имам дома и не ја менувам за ниту една, има клик како никоја досега.
На работа сум на Microsoft Wireless Comfort Keyboard for Mac | Model: 1078 која не е воопшто лоша, но може вода да и носи на IBM-от
 

Kajgana Shop

На врв Bottom