IBM Model M Тестатура (1984)

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610


Имам една тестатура IBM Model M. Побарав на интернет информации, и испадна дека била една од најдобрите во свет. Тестатурата ми седеше на стар компјутер, со Pentium II процесор, па така да не ја испробав тестатурата. Но ете се случи да ја пробам и многу сум задоволен. Работи на посебен механизам, и сакам да кажам дека е најдобратата тестатура што сум ја пробал до сега. Многу побрзо пишувам, и едноставно сакам да пишувам затоа што кога кликам едно копче се слуша клик-клак... два пати клика.

Дали вие имате ваква тестатура, или сте пробале?
Што мислите за Model M? :)

Update:
http://www.mikecase.net/ModelM/Whats-The-Best-Keyboard-Ever.html
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Па била најдобра можда пред 20 години сега е просечна или подпросечна.

Еве за споредба,

 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Класична хакерска штракалица.... :icon_lol:

Ги имам видено во едно наше министерство, онака цел куп, во еден ходник, и ден денес се каам што не си ставив една во ранец. :)
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Имам една слична ваква од 1994, само не можам да ја користам бидејки влезот е преголем и не го собира во ПС/2 влезот. :helou: (а може ли да се смене?)

Забележувате ли дека нема Windows копче???? :pos2: (на ИБМ-то)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Coolzrock, не ги слушај пријателе. Тоа ти е олд-скул тастатура од најдобар квалитет.
Во денешно време ергономијата е напредната ама квалитетот е уназаден.
Таа брат ти гарантирам дека и внук ти ќе може да ја користи, ако не ја забаталите до тогаш... а да се расипе надвор од тоа физички да ја искршиш, нема шанси. Тогаш работите се правеа да траат, за разлика од овие денешниве како таа на клипчето погоре. (мада, да не грешам душа, по квалитет logitech е измислен во споредба со microsoft и остала багра... и самиот го користам)

Имам една слична ваква од 1994, само не можам да ја користам бидејки влезот е преголем и не го собира во ПС/2 влезот. :helou: (а може ли да се смене?)

Забележувате ли дека нема Windows копче???? :pos2: (на ИБМ-то)
Дап, има адаптери... прашај по олд скул ИТ пријатели или по фирмиве, може памтат кај имаат по некој.

... или поедноставно, замоли во компјутерски сервис за кабел од неисправна тастатура, поврзувањето е исто... има на нет (или пребарај Hardware Book на гугл)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Имам една слична ваква од 1994, само не можам да ја користам бидејки влезот е преголем и не го собира во ПС/2 влезот. :helou: (а може ли да се смене?)

Забележувате ли дека нема Windows копче???? :pos2: (на ИБМ-то)
Јас имам PS/2 кабелче. И да може да се смени... Има на врвот од лево едно како кабелче, се става таму било каков приклучок. (Многу се стари овие, незнам каде да најдеш)

Update: PS/2 Кабелчето ми е приклучено на тестатура, да не се збуниш да не мислиш екстра. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Како што кажав, за да се залемат 5 жички не треба да си најстор... :)

Најди кабел од неисправна PS/2 тастатура и замени го постоечкиот (или едноставно наддади го). Поврзувањето е потполно исто.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Оваа тастура нема soft click, кога куцаш на нејзе имаш чувство како да куцаш на механичка тастатура, ништо чудно и внатре да има механички делови.

Јас лично на домашниот компјутер веќе неколку години користам Compaq RT235BTW, менувам компјутери, тастатурата уште ја немам сменето.

http://www.saab9000.net/keyboard/CPQRT235BT/01.jpg

Не е цврсто куцањето како кај IBM-от али е одлично во споредба со многу денешни soft-key тастатури.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Во едно нет кафе накачив една ИБМ тастатура стра, ама незнам дали беше М модел може некој сличен модел ама таква стара со пола сиви копчиња како на сликата.

Ненормално добра тастатура, не сум пишел на подобра тастатура уше се сеќавам колку обожавав на тој компјутер да седав во нет кафето ради тастатурата. Ненормално добра тастатура уан мор тајм.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Сум куцал на ваква, многу е добар филингот и супер се куца. Ама за гејминг е смрт:wink:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Аман бе што е толку добра тастатурава ?

ја сеуште ја користам тастатурата од првиот компјутер што го земав пред 9 години
Многу ми јаде куцам многу брзо на нејзе... и мислам дека ке ја служам уште 10 години :) т.е дур не рикне. Еве ја

само пред некое време ја отворив внатре.. и страв ми беше крокодил некој да не ми рипне :)
 
M

Mussolini

Гостин
menam 10 kako taa saa so ja imam Logitech za taa tastatura i ic nema da mi e zal da ja smenam za 10 Logitech tastaturi... :pipi:
 
П

Паган-др

Гостин


Ауу, иста ваква само со неколку сиви копчиња. Ја имав на стариот компјутер, пентиум 1, Виндоус 95.

Се каам што ја дадов, како ми се куца на ваква :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom