Hrvatski Kraljevi - историски документарец во продукција на ХРТ

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.801
Поени од реакции
5.673

Документарен серијал од 7 епизоди за хрватските кралови​
Документарнава серија пред некој ден видов дека Viasat History ја имаат откупено и ја прикажуваа​
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.429
Поени од реакции
5.796
Ја гледав на ХРТ кога ја даваа,а сега ја има на хистори.Одлично направен серијал,не само што кажува за хрватските кралеви,туку и многу добро го прикажуваат животот на обичниот човек во тоа време.Без митоманија и продавање филмови,кажуваат работите како што се и можните толкувања на настаните.
Има и доста јаки гости кои коментираат,професори по историја од најпознатите универзитети на светот.
Можеби самите кралеви не се толку битни,но сепак многу добро направен проект што е реткост на нашиве простори....

После лудите римски цареви уште една одлична документарна серија во продукција на ХТВ. И двете серии ги купија доста странски канали - заслужено.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
384
Поени од реакции
429
замислете кај нас вака спомениците да оживеат ке настане стампедо и на крај ке се испотепат еден со друг
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
замислете кај нас вака спомениците да оживеат ке настане стампедо и на крај ке се испотепат еден со друг
за толку пари шо дадоа за нив и би требало да оживеат
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.537
Ја гледав на ХРТ кога ја даваа,а сега ја има на хистори.Одлично направен серијал,не само што кажува за хрватските кралеви,туку и многу добро го прикажуваат животот на обичниот човек во тоа време.Без митоманија и продавање филмови,кажуваат работите како што се и можните толкувања на настаните.
Има и доста јаки гости кои коментираат,професори по историја од најпознатите универзитети на светот.
Можеби самите кралеви не се толку битни,но сепак многу добро направен проект што е реткост на нашиве простори....
Не ни имало некој по значајни кралеви, а повеќето од тие што се спомнуваат не ни биле кралеви... но серијата е „ полн погодок “. Според мене, Хрватска многу доби со оваа серија. Ова е пример што и ние треба да го следиме, наместо са се снимаат рекламни спотови за туризмот, кој никој нема да ги гледа, треба да се снимат серии за нашето интересно и богато историско минато кој ќе се прикажуваат на слични канали.
Ние имаме огромен број средновековни манастир, преполни со извонредни фрески
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Odlicno :)

Zvonimir, Tomislav, Branimir...ma super...:)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.801
Поени од реакции
5.673
Стварно треба ваков игран документарен филм и МРТ да направи ,да биде вака со глумци ,кој сликовито ќе прикажат дел од историјата или било што друго.
 
S

Stryder

Гостин
Самоил е спомнат во оваа серија во 5 епизода околу 15 мин и 10-та секунда, но како Бугарски цар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom