Horror игри

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Doom i Fear ne se nisto posebno iskreno kazano, kako sto poeveketo veke kazaa horror igra treba da bide kako amneisa, penumbra, call of cthulhu, silent hill takvo nesto. Sto te plasi so atmosferata a ne so eftini plasenja kako holivudskite filmovi. Vo horror zanrot igrite definitivno gi tepaat filmovite.
Znam deka ne e ubavo piraterija da promoviram ali ima li nekoj link da mi prate za da ja simnam clive barkers undying :)
--- надополнето: Dec 1, 2011 9:19 PM ---

за ps2 со манијак, имам 200 игри за ps2 така да ако не сакаш хорор кажи што бараш тогаш :)
И јас сум искрено, израснав со татко гејмер, затоа јас и сестра ми можеме комотно да поминеме викенд само на играње :X3: Имам и јас игри и тоа премногу, само сега го неам времето да играм... иначе за играње- обожавам тркање дефинитивно, а со сестра ми секогаш играме нењто со пукање..што да е само да е интересно!
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
39
Поени од реакции
11
И јас сум искрено, израснав со татко гејмер, затоа јас и сестра ми можеме комотно да поминеме викенд само на играње :X3: Имам и јас игри и тоа премногу, само сега го неам времето да играм... иначе за играње- обожавам тркање дефинитивно, а со сестра ми секогаш играме нењто со пукање..што да е само да е интересно!
Најдобра кооперативна FPS игра на ps2 е Time Splitters 2, многу ми беше интересно кога ја играв со братучед ми, и Darkwatch исто така може да се игра кооперативно исто така е и добар хорор ама не нешто посебно. За тркање NFS the series сите се феноменални, имаш после Gran Turismo 4 која е најдобрата симулација на возење на ps2,Colin McRae Rally,Test Drive Unlimited на други баш и не ми текнува а и многу е мал бројот на добри игри со возење на ps2 така да "Look no further" :)(y)
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Најдобри хорор игри според мене се Resident Evil (посебно четвртото продолжение што има според мене најдобар хорор амбиент), Amnesia: The Dark Descent и Half-Life 2 со продолженијата Episode 1 и 2. Исто така не се лоши и Dead Space 1 & 2. (y)

FEAR според мене нема некој целосен хорор амбиент, а за Silent Hill не сум ја ни пробал затоа не коментирам. DOOM продолженијата се срање според мене! :)

Поправка:
Заборавив... исто така се добри и Alone in The Dark продолженијата :D
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
old_School_mk ме интересира колку време ја бараше сликава на интернет? Иначе да да... сум ја играл во 1-2 часот на вечер... со слушалки и мрачен амбиент, а не на денски, со музика ова-она :) Хорор има многу малку... само кога девојчето и луѓето се појавуваат ;) Друго се е земај пушката и пукајсе :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Preeska so zenska igravme The Cursed Forest, jumpscare-fest, jako igrice, se ispokaka. :D
Isto od ponovite Outlast e jaka, Amnesia, indi hororive se dobri in general, slender man..
Postaro definitivno vrv Silent Hill, Penumbra seriite..

Predlozete horor ali bez mnogu pukanje i cudovista ko recimo Dead Space, atmosfera sakam.

A ete i Daylight mi e instalirana, me ceka.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.605
Поени од реакции
81.271
Preeska so zenska igravme The Cursed Forest, jumpscare-fest, jako igrice, se ispokaka. :D
Isto od ponovite Outlast e jaka, Amnesia, indi hororive se dobri in general, slender man..
Postaro definitivno vrv Silent Hill, Penumbra seriite..

Predlozete horor ali bez mnogu pukanje i cudovista ko recimo Dead Space, atmosfera sakam.

A ete i Daylight mi e instalirana, me ceka.
Изборот е твој
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Sad Satan

Napomenuvam !!! Igrava ja sledat mnogu kontroverzi otkako prv pat se pojavi na jutub kanalot i originalnata verzija ne e legalna, a verojatno i e nedostapna duri i na dark web. Ovdeka pisuvam za procistenata verzija, t.e. clean version od igrata kade e otstranet nelegalniot materijal vo vid na sliki vo samata igra. Taa verzija ja ima aploadirano na Obscure Horror Corner na jutub podelena vo 5 walkthrough videa i e sosema legalna.

Atmosferata vo samata igra e uzasnuvacka i za mnogumina pretpostavuvam i nepodnosliva. Audioto e vo pogolem del od igrata neprijatno i tesko podnoslivo so uzasnuvacki elementi, razgovori i muzika na poznati bendovi producirani nanazad ( gavolska rabota, neli, mene me donese do igrata Alabama Song na The Doors citajki komentari ) i, kolku sto procitav, zbogateno so niskofrekventni audio branovi necujni za covekovoto uvo no koi predizvikuvaat gadenje, povrakanje i drugi neprijatni efekti. Vie ste u nekakov lavirint, barate izlez, verojatno i go nema, zirnete go gejmplejot tuka za tie sto gi interesira, zatoa sto igrava e verojatno mnogu teska za digestija i ne e za secij vkus. Mnogumina se zalat na kosmari i depresija posle sekoja sesija igranje na Sad Satan.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.810
Sad Satan

Napomenuvam !!! Igrava ja sledat mnogu kontroverzi otkako prv pat se pojavi na jutub kanalot i originalnata verzija ne e legalna, a verojatno i e nedostapna duri i na dark web. Ovdeka pisuvam za procistenata verzija, t.e. clean version od igrata kade e otstranet nelegalniot materijal vo vid na sliki vo samata igra. Taa verzija ja ima aploadirano na Obscure Horror Corner na jutub podelena vo 5 walkthrough videa i e sosema legalna.

Atmosferata vo samata igra e uzasnuvacka i za mnogumina pretpostavuvam i nepodnosliva. Audioto e vo pogolem del od igrata neprijatno i tesko podnoslivo so uzasnuvacki elementi, razgovori i muzika na poznati bendovi producirani nanazad ( gavolska rabota, neli, mene me donese do igrata Alabama Song na The Doors citajki komentari ) i, kolku sto procitav, zbogateno so niskofrekventni audio branovi necujni za covekovoto uvo no koi predizvikuvaat gadenje, povrakanje i drugi neprijatni efekti. Vie ste u nekakov lavirint, barate izlez, verojatno i go nema, zirnete go gejmplejot tuka za tie sto gi interesira, zatoa sto igrava e verojatno mnogu teska za digestija i ne e za secij vkus. Mnogumina se zalat na kosmari i depresija posle sekoja sesija igranje na Sad Satan.
јас искрено ништо не видов на клипчето:toe:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
јас искрено ништо не видов на клипчето:toe:
Види, играва нема да ги исполни твоите очекувања од scare jump ситуации, доколку истите се такви. Сеа да не зборам на памет, зашо и јас ја немам изиграно, туку само ја прочепкав едно десетина минути на почетокот. Доста и истражував пред да се решам да ја симнам, со оглед на тоа што зачетокот на самата игра е доста нејасен и контроверзен и, дали оригиналната верзија, или некој умоболен начекал прилика па решил да се докажува - па додавал, содржи gore и CP. Мислам, јеботе, сигурно нема да си унаказувам психа со такви срања, ме сфаќаш?

Синоќа не можев да се справам со тоа што го продуцираа моите слушалки, едноставно почнав да станувам анксиозен. Ова е хорор од типот на соочување со темната страна на човековата природа, значи нема мисија, нема jump scare, нема прича, ништо од тоа нема. Има само ужаснување. За некого тоа е вистински хорор, фундамент. Можеби е некој посебен поджанр на хоророт, што знам. Вредна е барем да се проба и да се вкуси што има да понуди, како нешто ново ( барем за мене ) .

Ако ја изиграм - кога ќе ја изиграм, ќе споделам впечаток од прва рака. Вака останува само да шпекулираме што - како.
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
143
Обожавам хорор игри. Најдобро време за играње нив е после 12 до кај 3-4 или пак до кај 6-7 ко мене да не мозиш да станиш од што те привлекува толку играта.

Еве листа што имам изиграно:
F.E.A.R. , F.E.A.R. Extraction Point , F.E.A.R. Perseus Mandate , F.E.A.R. Resurrection (mod) , F.E.A.R. 2 Project Origin + Reborn. (fear 3 не ја ставувам на листата бидејки далеку е од хорор),
Nightmare House 2 , DreadOut + DreadOut Keepers of the dark , Fatal Frame 1 , 2 , 3 , Cry of Fear (не ја довршив , нешто ерори вадеше и ме мрзеше да ја поправам)

Еве што ке играм во иднината:
Outlast и Outlast Whistleblower се спремни само да не ме мрзи и ке ги поиграм.
Истотака Fatal Frame 4. Имам проблеми со Dolphin емулаторот некако нејки да ја емулира.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Ауу луѓе, вие што обожавате хорор игрици, а исто и филмови, т.е. сите љубители на исчекувањето во страв и чувство дека ќе ви пукне срцето, Араја морате да ја пробате. Ауу, одамна не сум играл нешто вака језиво. Страв ми е со слушалки и изгасено светло, не можам до толку.

 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
143
Ауу луѓе, вие што обожавате хорор игрици, а исто и филмови, т.е. сите љубители на исчекувањето во страв и чувство дека ќе ви пукне срцето, Араја морате да ја пробате. Ауу, одамна не сум играл нешто вака језиво. Страв ми е со слушалки и изгасено светло, не можам до толку.
Ја симнувам сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom