Horror игри

Член од
30 ноември 2011
Мислења
39
Поени од реакции
11
Која хорор игра најмногу ве трауматизирала :P
Мене лично најголем впечаток ми остави Call of Cthulhu Dark
Corners of the Earth, многу подценета игра но многу добра. Голем фан сум на книгите од Lovecraft цпоред кои е и базирана играта дефинитивно ја препорачувам не секој кој сака квалитетен Lovecraftian Horror (y)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Кога ја играв Half Life 1 на 14 години, за малку ќе се усерев. Најстрашната игра што некогаш ја имам видено. Суштества со канџи кои личат на мртви оскубани пилиња и ви се фрлаат во лице... :eek:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Која хорор игра најмногу ве трауматизирала :P
Мене лично најголем впечаток ми остави Call of Cthulhu Dark
Corners of the Earth, многу подценета игра но многу добра. Голем фан сум на книгите од Lovecraft цпоред кои е и базирана играта дефинитивно ја препорачувам не секој кој сака квалитетен Lovecraftian Horror (y)
Call of Cthulhu е дефинитивно најстрашната игра. Како што кажа, доста потценета, ама кој ја играл, знае.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Doom ll:Hell on Earth :вонзем: Имав само 10 годинки кога ја играв.:eek:

Нема врска, не е страшна, јас имав 7 години кога ја играв.

Проверeте ја Amnesia: The Dark Descent. Јас се вадев од памет уште на трејлерот, така да не се осмелував да ја играм. Сигурно е посеруење играта. Исто и Penumbra од истото студио, се откажав од неа после 10-15 минути :eek:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.085
F.E.A.R. и Silent Hill. Прилично се језиви, посебно првата.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Silent Hill 1-3 имаат крајно морбидна и морничава атмосфера, вознемирувачки звуци, наметнува чувство на изгубеност во времето и просторот во текот на играњето, на осаменост. Во игриве нема премногу акција, бараат малку мозгање и имаат солидни приказни. Добро завршена работа. Хорор игри со сите нишани. Четвртиот дел ми се виде нешто послаб, но не е за фрлање, Другите (по 4 дел) ги немам играно.
Clive Barker's Undying - мало ремек дело за мене. Солидна графика за тоа време (2000/2001), мрачна, gothic атмосфера, игривост, каков таков заплет. Проклетства, демони, пушки, пиштоли и коси (за косење), алтернативни светови и др.
Call of Ctulhu... контролите се зафркнати, некои работи се лошо решени (тоа со вртоглавицата на пример), инаку не е лоша.
F.E.A.R. мене лично не ме преплаши. Ја гледам како добар fps.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
DOOM 3


Постара игра, меѓутоа мене лично премногу ми се допаѓа, неколку пати ја имам играно. Привте два пати едно по друго ја играв - страшните моменти се неочекувани и амбиентот е така малце од малце заебан :)

Генерално, таа е единствена игра што ми оставила многу добар впечаток.
Да напоменам, не сум гејмер некој којзнае колку страшен :)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
На времето ја играв


Многу добра и многу стара игра, ја играв пред 7-8 години и ме дрмаше јако и никогаш не ја доиграв, али ме потсетивте да си ја симнам
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.085
Clive Barker's Undying - мало ремек дело за мене. Солидна графика за тоа време (2000/2001), мрачна, gothic атмосфера, игривост, каков таков заплет. Проклетства, демони, пушки, пиштоли и коси (за косење), алтернативни светови и др..
Оваа игра ја изумив:) најверојатно оти одамна играна. Многу добра приказна и атмосфера. И денеска може да се носи по квалитет со другите од истиот жанр.
Направија и втор дел ама некако не ми легна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom