Hitman Absolution

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Бидејќи веќе излезе и крак и сите можеме да ја играме, редно е да има и тема за неа.
Ете јас како човек што израсна со серијалот ќе пишам први впечатоци.

На почетокот ќе ве пречека едно мини филмче кое ја објаснува позадината на играта. Значи новост во серијалов. Откако ќе влезете во менито ќе видите дека конечно е средено и нормално. Сите претходни игри имаа малце чуден интерфејс и по малце избагиран. Овде не е тоа случај. Можете да бирате помеѓу 2 опции: Absolution и Contract. И не, не е тоа 3тиот дел вклучен во играва, туку новиот мод преку кој може да се натпреварувате со останатите луѓе што ја купиле играва. Но нас не' интересира Absolution.
Можете да бирате помеѓу 5 нивоа на тежина, поделени во 2 категории: Enhanced (кои ги содржи Easy & Normal) и Professional (кое ги содржи Hard, Expert & Purist). Пошто конечно сакам да имам малце предизвик јас одбрав Expert (because easy is for console fags).

И се стартува играта, ве пречекува едно интро и почнувате. Одма ќе го забележите енџинот. IT'S FUCKING INCREDIBLE! Нешто што одамна му требаше на серијалот. Многу потсеќа на енџинот од Max Payne 3. Е сеа, за разлика од Max Payne 3 (а слично како на Battlefield 3) овде баш и нема некоја голема разлика од Low до Ultra. На бенчмаркот вадам 25 fps average на Ultra, a 30 на Low. Dafuq? Затоа и играм на Ultra, и освен во отворени простори каде што имам околу 30 fps, во затворени имам +40. Графиката е исто доста јака, али како и повеќето review-ери и јас мислам дека малце претерале со квантитетот на bloom во играта. Звукот е исто подобрен и има добра атмосферска музика.

Е сеа гејмплејот... Ова е всушност stealth верзија на Splinter Cell: Conviction. Дури и жалосно е колку го уништиле јадрото на серијалот. Поголемиот дел од времето сте во cover исто како и во Conviction, можете да се префрлате од еден cover на друг, да нишаните од него, па дури и (i can't fucking believe it) - исто како и во Conviction прво да ги обележите непријателите, за после со притискање на едно копче да има анимација во која што 47 ги убива сите. EPIC. FAIL!!!!!!!! Oh, and - исто како и во Conviction, и овде низ нивоата прогресирате преку чекпоинти. Т.е., ко ќе влезете низ одредена врата сте активирале чекпоинт, и повеќе не можете да се враќате назад. Ако умрете ве враќа на тој чекпоинт. FUCK YOU IO INTERACTIVE!!! (ps: ако играте на послабо ниво имате повеќе чекпоинти)

Нормално, не е се отфрлено, така што како и во останатите хитмен игри и овде ќе треба да менувате облеки за да поминете низ одредени сегменти, али тоа е имплементирано бетер отколку во Hitman 2. На пример, вие сте облечен како полицаец, и ако сте во близина на други полицајци им станувате сомнителен и имате неколку секунди да се свртите или да ги избегнете некако. Тоа избегнување вклучува и правење на потези што во реален живот би изгледале смешно и баш повеќе би придонеле кон откривање на натрапникот, али во играта тоа пали. Because eating a donut while dressed as a police officer is absolutely normal -.-
Од друга страна барем добро е што конечно непријателите не се на кокаин и не хистеришаат при најмало сомневање дека не сте дел од нив, туку ви даваат можност да се предадете при што после тоа ќе може да ги совладате.

И не би било ова Hitman игра, ако сепак нема багови и нелогични работи. На пример, уште во првото ниво треба да се преоблечете како обезбедување. И се движите низ нивото, доаѓате до делот кај што треба да го извршите објективот, и гледате pre-rendered cutscene во кој 47 е облечен во неговиот костим. Да е уште потрагично, откако завршува cutscene-от - 47 е сеуште облечен во својот костим, иако го остави некои 200 метри поназад во мапата. Because fuck logic. Исто така, не можете да ги затворате вратите позади вас туку мора да чекате сами да се затворат. WTF IO?!?!
Откако ќе го завршите нивото ќе видите уште еден троа подолг cutscene и одма ќе ви стане јасно дека играва многу повеќе се фокусира на приказната, отколку на самиот гејмплеј.

Сепак, ова е интересна игра со доста забава (и најверојатно добра приказна). Бидејќи има 20 нивоа и бидејќи играм на Expert очекувам некои 20-30 саати гејмплеј (може и повеќе). Како за single-player игра што не е open world - ова е стварно добро.

Постов личи на цело review, али тоа е тоа. Ај ко ќе ја завршам играва ќе напишам едно review ко што напишав за Max Payne 3 кое сигурно ќе биде подолго од овој пост :D .
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673


Како што би рекле бугарите... Е нјамам думи просто едно голјамо мерси.

Да завршам со AC3 ке си ја пуштам хитмен.. до сега немам пропуштено игра од серијалот нив така да ни оваа нема :)
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
139
Поени од реакции
24
Не ми крева никако брзина торентов од Замунда..
 
Член од
1 август 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
37
Играва кога ќе почнам да ја инсталирам ме носи на стим и ми бара сериски број...треба пред да ја инсталирам нешто да направам ?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Моментално ми се спуштаат Assassins Creed 3 и The Walking Dead Episode 5. После нив ја спуштам Hitman. Инаку имам некое прашање околу AC3 и Hitman. Бидејќи порано ги немам играно игриве дали сега треба да ги имам инсталирано сите предходни делови или може само последниве да ги играм?
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Моментално ми се спуштаат Assassins Creed 3 и The Walking Dead Episode 5. После нив ја спуштам Hitman. Инаку имам некое прашање околу AC3 и Hitman. Бидејќи порано ги немам играно игриве дали сега треба да ги имам инсталирано сите предходни делови или може само последниве да ги играм?
За Assassin's Creed обавезно, за Hitman неможам да коментирам бидејќи ги немам играно претходните делови.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Моментално ми се спуштаат Assassins Creed 3 и The Walking Dead Episode 5. После нив ја спуштам Hitman. Инаку имам некое прашање околу AC3 и Hitman. Бидејќи порано ги немам играно игриве дали сега треба да ги имам инсталирано сите предходни делови или може само последниве да ги играм?
Можеш само последниот дел да го изиграш (Blood Money) колку да сфатиш кој е мотивот за играва, али не е задолжително. А ако го сакаш целосното доживување треба да ги изиграш сите.

Иначе, еве уште некои работи што не ги пишав:
- Заборавете на добро познатата мапа од хитмен игрите. Сега имате генеричка мапа во долниот лев агол од екранот која ги покажува вашите непријатели и објективот што треба да го извршите. Најчесто тој објектив е да стигнете до некоја врата и да се активира чекпоинт, па дури на крај ќе имате објектив да убиете некој или нешто слично. Complete bullshit.
- Исто така заборавете и на одбирање оружја пред стартот на мисијата. Ова ги исклучува и добро познатите седативи, така да опцијата да успиете некој е тргната. Because who needs a silent assassin rating anyway :tapp:
- Не го споменав ова пошто јас го исклучив, али имате можност кога го притискате копчето за инстинкт да ги гледате непријателите преку ѕидови и да дознаете во која насока се движат. Sounds familiar? Мхм, веќе вклучено во Splinter Cell: Conviction, Assassin's Creed, Batman Arkham Asylum & Deus Ex: Human Revolution. Аман бе програмери, 47 е клон од криминалци, не од суперхерои...
 
D

dystopian

Гостин
Стварно ја усрале, чекпоинт системот е глупав, disguises се комплетно бесполезни, не можеш да одбереш оружје пред мисија а и самата игра е полинеарна од претходните.

Се знае што треба да претставува Hitman, си бираш оружје, те пушта на отворена мапа и ти одлучуваш како ќе ја завршиш мисијата и врз база на тоа си добиваш соодветен рејтинг.

Ова се случува кога компанијата сака да направи повеќе пари и намерно ја "оглупавува" играта за да и удоволи на пошироката публика. Мене не ми сметаа толку опциите како инстинкт или поинт-шутинг зошто можеш и да не ги користиш, највеќе што ми сметаше е тоа што го сменија јадрото на играта, ја направија полинеарна и попроста најверојатно за да можат оние 13-годишните конзолаши навикнати на CoD подобро да се снајдат.

Се сеќавам кога ги играв Blood Money и Contracts на professional difficulty, пола саат си шетав низ мапата, набљудував и планирав како на најнеприметлив начин да ја ликвидирам метата за да добијам Silent Assassin рејтинг. :D

Тоа што нема комплетно отворена мапа на секоја мисија највеќе ја уништи играта.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
За Assassin's Creed обавезно, за Hitman неможам да коментирам бидејќи ги немам играно претходните делови.
Assassins Creed 3 ми работи без проблем иако ги немам инсталирано предходните делови. Да не си нешто грешка? За Hitman читам многу лоши коментари на темава и општо низ интернет, гејмерите не се баш задоволни од неа и најверојатно нема да ја играм...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
За Hitman читам многу лоши коментари на темава и општо низ интернет, гејмерите не се баш задоволни од неа и најверојатно нема да ја играм...
Не се гејмерите незадоволни од играта туку нејзините фанови. Некој што досега нема играно ниедна хитмен, или ги играл онака - колку да види за што се работи, оваа ќе му биде откровение. "Wow, игра во која освен што можам да пукам од cover и да ги убивам сите со различни објекти во играта - можам и да се облекувам како нив" -.-

Т.е., не е дека играта е лоша. Ако ја гледате како посебна игра (значи како воопшто претходно да немало 4 игри), ондак е стварно добра, дури и одлична. Али тие што веќе ги знаат претходните игри не можат да прогледаат низ прсти на "новостите".
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Предходните Хитменци беа подобри.
Оваа ми е некако разочарувачка :(
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Assassins Creed 3 ми работи без проблем иако ги немам инсталирано предходните делови. Да не си нешто грешка? За Hitman читам многу лоши коментари на темава и општо низ интернет, гејмерите не се баш задоволни од неа и најверојатно нема да ја играм...
Мојот одговор не беше од технички аспект дали потребно е да ги имаш претходните делови, туку ради приказната. Се надевам се разбравме сега. :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Мојот одговор не беше од технички аспект дали потребно е да ги имаш претходните делови, туку ради приказната. Се надевам се разбравме сега. :)
Да да сега се разбравме. Инаку мене прашањето ми беше баш од технички аспект, сакав да знам да не ми прави проблем новата ако ги немам инсталирано постарите верзии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom