Herk-150-svi

Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
Zdravo na site. Prv pat kupiv motor pred 3 meseci nov od hamachi stip. Motorot e ocherk ili herk 150 cc svi. Site vikaat deka bile japonski masini i mnogu izdrzlivi. Motorot e 100kg ima 9.3 konja 4 taktno. Mu napraviv 1.300 km ama na ramno povise od 85 ne mi odi. Go imam probano so dvajca edniot 120-130 kg drugiot okolu 80-90 motorot skoka znaci do 70 nemase problem se osekja snaga pregolema ama brzina slaba. Sakam da prasam dali e normalno toa i sakam da prasam dali e problem ako koristam benzin 100-ka..?? site mi vikaat stavaj 98-mica ama mene so 100-ka mi trosi pomalce i mi e posnazen posto ima povise oktani 100-kata normalno...sakam da slusnam iskustva i mislenje za ovie dve prasanja....fala vi odnapred.. POZDRAV
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
ставај си 100 октани немај гајле
Na benziska eden od tie vrabotenite mi rekoa mozes da go prosiris rece karburatorot i da napravis problem....so 98-mica mi raboti po mirno ama e po tromav...aa so 100-ka e po ostar po bucen i po snazen[DOUBLEPOST=1505675750][/DOUBLEPOST]
Шо звезди имаш напред - назад?
Neznam za sto tocno mi zboris ovoj e modelot vidi ako ti pomogne nesto za toa sto me prasa
 

Attachments

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Na benziska eden od tie vrabotenite mi rekoa mozes da go prosiris rece karburatorot i da napravis problem....so 98-mica mi raboti po mirno ama e po tromav...aa so 100-ka e po ostar po bucen i po snazen[DOUBLEPOST=1505675750][/DOUBLEPOST]
Neznam za sto tocno mi zboris ovoj e modelot vidi ako ti pomogne nesto za toa sto me prasa
мислав мотор е, ова е скутер не знам на шо погон е (каиш, звезда, кардан) кај моторите во зависност од број на запци на звездите напред или назат може да имаш поголема брзина или поголема снага, пример може да имаш поголема снага али помала максимална брзина (како шо опишуваш ти) или помала снага али поголема брзина. Али ако некој појќе се разбира во веспи може да каже овој модел кој однос на звезди има, ако е со звезди најефтино би било да смениш предна, па да видиш како ќе оди (сигурно побрзо) а со комбинација и на задна може и доста побрзо од тие 85, али да повторам за веспи слабо знам, за мотори повеќе.
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
мислав мотор е, ова е скутер не знам на шо погон е (каиш, звезда, кардан) кај моторите во зависност од број на запци на звездите напред или назат може да имаш поголема брзина или поголема снага, пример може да имаш поголема снага али помала максимална брзина (како шо опишуваш ти) или помала снага али поголема брзина. Али ако некој појќе се разбира во веспи може да каже овој модел кој однос на звезди има, ако е со звезди најефтино би било да смениш предна, па да видиш како ќе оди (сигурно побрзо) а со комбинација и на задна може и доста побрзо од тие 85, али да повторам за веспи слабо знам, за мотори повеќе.
Da ova spagja povise vo vespi...karoserija ima na 50/80cc aa motor nosi od 150cc....inace se osekja znaci so dvajca kako sto kazav na ugornica mu davam gas motorot se diga cel odma zabrzuva se gleda deka e snazen ama nema brzina...aa plus i vo upastvoto pisuva maksimalna brzina 85..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Da ova spagja povise vo vespi...karoserija ima na 50/80cc aa motor nosi od 150cc....inace se osekja znaci so dvajca kako sto kazav na ugornica mu davam gas motorot se diga cel odma zabrzuva se gleda deka e snazen ama nema brzina...aa plus i vo upastvoto pisuva maksimalna brzina 85..
значи фабрички е ограничена, ништо ако е погон на звезди можеш тоа да го средиш и да оди 120
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
значи фабрички е ограничена, ништо ако е погон на звезди можеш тоа да го средиш и да оди 120
Ne me fakjaj na zbor ama mislam deka e na kajs taka pisuva vo upastvoto[DOUBLEPOST=1505676680][/DOUBLEPOST]
значи фабрички е ограничена, ништо ако е погон на звезди можеш тоа да го средиш и да оди 120
Ii uste nesto...zborot mi bese dali e normalno ili ima problem aa za pravenje znam deka moze ama ne sakam neka si sedi taka niz grad go vozam najcesto nisto povise.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ne me fakjaj na zbor ama mislam deka e na kajs taka pisuva vo upastvoto[DOUBLEPOST=1505676680][/DOUBLEPOST]
Ii uste nesto...zborot mi bese dali e normalno ili ima problem aa za pravenje znam deka moze ama ne sakam neka si sedi taka niz grad go vozam najcesto nisto povise.
ако е звезда само се менуваат звезди и можеби синџирот, предни звезди се неколку стотини денари задна во зависност од производител и модел може и до кај 2000 (за веспи) а се менува со штрафови, ништо комплицирано барем кај моторите
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
ако е звезда само се менуваат звезди и можеби синџирот, предни звезди се неколку стотини денари задна во зависност од производител и модел може и до кај 2000 (за веспи) а се менува со штрафови, ништо комплицирано барем кај моторите
Sega vidov prenos pisuva kais....inace za gorivoto sto mislis....100-ka ili 98-mica...?? Kako sto rekov za 100-kata eden mi rece karburatorot mozes da prosiris da go rasipes aa eden mi rece deka klipovite mozele pobrzo da se rasipat...sto vikas ti..??
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
120
Поени од реакции
85
Ако си го купил моторон нов, има фабричко ограничување најверојатно. Тоа се става за да се разработи моторот а потоа треба да се извади.
Треба у сервис да отидеш и да прашаш таман се вади на 1000 км.
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
Ако си го купил моторон нов, има фабричко ограничување најверојатно. Тоа се става за да се разработи моторот а потоа треба да се извади.
Треба у сервис да отидеш и да прашаш таман се вади на 1000 км.
Znam za toa...ama prasav uste koga go zemav mi rekoa deka nema blokazi..
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
Прашај уште еднаш ама некој друг гледај да прашаш. :) Не верувам дека 150цц може максимум 85 да оди.
I ja neveruvam...ama zatoa od eden drugar 150cc so pogolema karoserija odi 100-110 ama kako mojot na start ili na ugornica da pokazuva snaga nemoze....inace fala ti sepak ke prasam pak
 

Kajgana Shop

На врв Bottom