Help with Linux

Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
Па вака: ја започнав оваа тема затоа што имам некои проблеми со Linux, а незнам како да ги решам... да преминеме на главното

Сите оние кои користат Linux знаат дека може да се направи виртуелна работна површина, т.е. коцка која се ротира и можеш да се префрлиш од една на друга работна површина... кога го инсталирав Linux на мојот компјутер ми кажаа за оваа работа и веднаш почнав да копам по интернет.
1. Ги симнав потребните 3Д драјвери за nVidia графичка картица
2. Го симнав и пакетот за коцката...
3. После ова ги симнав и Xgl драјверите
по извршените работи напишав
и ми го даде следниов проблем:
compiz. real: Screen 0 on display ":0.0" alredy has a window manager; try using --replace option to replace the current window manager. compiz real: No manageable screens found on display :0.0
. Ако напишам
compiz --replace gconf &
ги снемува лентите на десктопот, како и лентите на сите отворени прозори, патем отворените прозори "замрзнат" и неможам да преминам од еден во друг прозор... не работи и командата alt+tab, и единствена работа што можам да ја направам е да го рестартирам Linux-от преку командата ctrl+alt+backspace...

PLEASE HELP ME!!!
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Epa sea ,kako prvo ,snimav Linux Fedora Core 6 ,seaga baram mak. font ,a i ako moze nekoj da mi kaze kako da go iskl. terminalot ili shellot od koa ke zavrsam rabota ,posto pisam logout ,a ne me vraka na desktop ,tuku me vraka pak na pocetok pred da se logiram ,i ne mozam da se vratam nazad.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
на мое прашање си давам самиот одговор :lol:, ама нема везе...
епа вака... еве ви инструкции како да го оправите истиот проблем ако го имате:
најнапред направете си back up

па да почнеме:
sudo apt-get install nvidia-kernel-common nvidia-glx
потоа да измениме нешто во xorg.conf
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
и сега каде што е делот "Module" внесете вака:
# Load "GLcore"
# Load "dri"
Load "glx"​
каде што е делот " Load "glx" " треба да изгледа така што "L" кај "Load "glx"" да биде под "a" на "Load "dri"", a " Load "dri" " и " Load "GLcore" " да се во линија со останатите
потоа побарајте го делот "Devices" и напишете го ова:
Section "Device"
Identifier- leave this line alone!
Driver "nvidia"
BusID "PCI:1:0:0"
Option "RenderAccel" "true"
EndSection
при рестартирањето на Linux-от може да ви се појави проблем, односно да неможе да го стартува Х серверот. Овој проблем е како резултат на делот каде што е
Identifier- leave this line alone!
па затоа овој дел може и да се изостави

сега стартувајте го compiz, прво пробајте со compiz start, а ако неможе пробајте со compiz --replace gconf &

подоцна ако пак неможете да го стартувате compiz, напишете го ова најдолу:
Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection
кај мене работше, ама не е баш нај сигурно
ако ви се појави проблем со Х серверот и да некје да се стартува Linux-от тогаш вратете се на претходно направениот BACK UP...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom