Help needed - Увоз на велосипеди

Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
Потребна ми е ваша помош луѓе, имам во Германија преку 50 велосипеди и барам човек кој би ги донел и ме интересираат неколку работи, ако имате некој кој врши транспорт ве молам пишете ми.

Сакам да знам исто така за збирен транспорт дали е потребен некаков документ за велосипедите, односно што се би ми требало за да се донесат велосипедите во Мк (што вели законот за ова)... ???
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
Prvo treba da imas firma registrirana za uvoz.
Potoa obrati se tuka i vidi koi dokumenti ti se potrebni za da uvezes velosipedi, pretpostavuvam plus i na staro. Kazi im go i toa e dosta vazno a carinenje.
http://biznismap.com/mk/lokacija/makedonija/transport i spedicija/TRANSPORT MACEDONIA/ЈУБА.html
Za transport mozat isto da ti organiziraat oni.

I kazi koga ke organizias da ti pratam nekoj tocak za nadole, ke castis za infovo.
Ви благодарам за информациите, да се снајдам па секако ке частам (y)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ви благодарам за информациите, да се снајдам па секако ке частам (y)
Nemoj da ne si kazal koga ke gi prakas za nadole oti ke ti gi zaglavam preku Juba :))
Najozbilno pisi mi pp da se dogovorime togas.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Потребна ми е ваша помош луѓе, имам во Германија преку 50 велосипеди и барам човек кој би ги донел и ме интересираат неколку работи, ако имате некој кој врши транспорт ве молам пишете ми.

Сакам да знам исто така за збирен транспорт дали е потребен некаков документ за велосипедите, односно што се би ми требало за да се донесат велосипедите во Мк (што вели законот за ова)... ???
а да ги прашаш овие-оние што увезуват стари автомобили, да ти ги донесат (тие имаат фирма секакао) а и ги знаат дупките по патот и во законите. Мислам најевтино ќе поминеш со нив. Тие ќе ги расклопат како делови,т.с. само тркалата и ќе ги пикнат во багажниците на колите,колите на шлепер и оп шлеперот за два-три дена еве ти го тука со твојте велосипеди.
Молба. Ај снајди се, купи и донеси еден од оние на акумулатор еден точак за мене,оти ми е забрането да вртам со нозе од Др.
Плаќам веднаш за таков, а може и еден 10 брзинец за внукот, шарен стандарден тркала 26.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
а да ги прашаш овие-оние што увезуват стари автомобили, да ти ги донесат (тие имаат фирма секакао) а и ги знаат дупките по патот и во законите. Мислам најевтино ќе поминеш со нив. Тие ќе ги расклопат како делови,т.с. само тркалата и ќе ги пикнат во багажниците на колите,колите на шлепер и оп шлеперот за два-три дена еве ти го тука со твојте велосипеди.
Молба. Ај снајди се, купи и донеси еден од оние на акумулатор еден точак за мене,оти ми е забрането да вртам со нозе од Др.
Плаќам веднаш за таков, а може и еден 10 брзинец за внукот, шарен стандарден тркала 26.
Ок тоа може ама пак 50 велосипеди во 7-8 коли нема шанса ...
А инаку нема проблем штом се снајдам за превозот да ги донесам ќе најдеме каков сакате :)
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
а да ги прашаш овие-оние што увезуват стари автомобили, да ти ги донесат (тие имаат фирма секакао) а и ги знаат дупките по патот и во законите. Мислам најевтино ќе поминеш со нив. Тие ќе ги расклопат како делови,т.с. само тркалата и ќе ги пикнат во багажниците на колите,колите на шлепер и оп шлеперот за два-три дена еве ти го тука со твојте велосипеди.
Молба. Ај снајди се, купи и донеси еден од оние на акумулатор еден точак за мене,оти ми е забрането да вртам со нозе од Др.
Плаќам веднаш за таков, а може и еден 10 брзинец за внукот, шарен стандарден тркала 26.
Oтвараат на царина.Не се глупави тие.Гепеци отвараат за да видат дали случајно носиш гуми кои исто така подлежат на царина.
Мое мислење не се исплати другар.Има многу пречки и ако немаш некој на граница не се обидувај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom