Hardstyle

Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Hardstyle е музички жанр кој потекнува од влијанието на trance, hardcore, и Rave музиката. Hardstyle е поджанр на Hard Dance музиката. Темпото на итата се движи помеѓу 135 и 160bmp , и воедно се изведува како уникатно темпо без некоја сличност на другите жанрови.
Целата музика е составена од medium "heavy" битови , притоа соджејќи Аdrenaline-rushing мелодии кои најчесто се наоѓаат на средината на композицијата.

Претставува претежно нов жанр на кој му се верува дека почетоците му се во Холандија , каде Dana van Dreven се појавува со некој нов стил 1999 и почетокот на 2000 година.
Во 2005 почнува со масивно промовирање во : Белгија, Полска, Естонија, Данска, Австралија, Јужна Африка и Велика Британија.

Најполуларни евенти кои се случувале на ова поле се:

Q-Dance Events
Sensation Black
Decibel Festival
XXLerator

Најпопуларни артисти во светот и промовирачи на стилот:

A-Lusion
Activator
Alpha Twins
Balistic
The Beholder
Blutonium Boy
Brennan Heart
Dana
Deepack
Frontliner
Gary D
Headhunterz
Isaac
K-Traxx
Luna
Max Enforcer
Mindcontroller
Nino Pipito'
Noisecontrollers
Pavo
The Pitcher
The Prophet
Showtek
Super Marco May
Tatanka
Technoboy
Trance Generators
Tuneboy
Wildstylez
Vortex
Zany
Zatox
Zenith

------------------------

Hardstyle стилот е пропратен со интересни движења наречени Hardstyle Shuffle.
Најповеќе за развивање на истите се работи во Австралија каде има многубројни школи за изучување на овој нов денс стил.

Еве и неколку видео презентации како звучи и воедно како изгледа стилот:



 
Член од
5 април 2009
Мислења
151
Поени од реакции
15
Супер тема,и јас во последно време почнав да слушам ова,мада повеке Hardcore/Gabber него Hardstyle ама ми се свиѓаат и 2те,буквално се заљубив у Angerfist,луѓето се ѕверови,шафлот изгледа ептен закон,инаку за стилот на облекување,а посебно за панталоните(shuffle phaties) играат дефинитивно голема улога во целиот тој шафл дезен,го надополнуваат slide ефектот,даваат поголема слобода на движење,и изгледаат ептен јако на rave party ради тоа што тие украси по нив се флуоросцентни.Во целост Melbourne Shuffle-от е микс на Clown Walk,Airwalk и Мoon walk,али како што реков претходно,во музикава сум уште noob али сепак ми прави мерак =) Браво за темава
 
Член од
5 април 2009
Мислења
151
Поени од реакции
15
Мунбој ѕверот! =)
П.С. Малце офтопик ама некој ми кажа дека имало хардстајл блузони,поточно блузони како што носат шафлерите,некаде во Капиштец,дали можда знае некој во која продавница и која цена се?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Мунбој ѕверот! =)
П.С. Малце офтопик ама некој ми кажа дека имало хардстајл блузони,поточно блузони како што носат шафлерите,некаде во Капиштец,дали можда знае некој во која продавница и која цена се?
ААа , ми текна , една продавничка кај Соборна Црква, т.е. карши нејзе .. најточно би му дошло карши Валијант, има такви интересни блузончиња и ХЦ гардероба, многу добра е .. за цена стварно незнам на излог ги гледав ..:smir:
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Hardstyle е музички жанр кој потекнува од влијанието на trance, hardcore, и Rave музиката. Hardstyle е поджанр на Hard Dance музиката. Темпото на итата се движи помеѓу 135 и 160bmp , и воедно се изведува како уникатно темпо без некоја сличност на другите жанрови.
Целата музика е составена од medium "heavy" битови , притоа соджејќи Аdrenaline-rushing мелодии кои најчесто се наоѓаат на средината на композицијата.

Претставува претежно нов жанр на кој му се верува дека почетоците му се во Холандија , каде Dana van Dreven се појавува со некој нов стил 1999 и почетокот на 2000 година.
Во 2005 почнува со масивно промовирање во : Белгија, Полска, Естонија, Данска, Австралија, Јужна Африка и Велика Британија.

Најполуларни евенти кои се случувале на ова поле се:

Q-Dance Events
Sensation Black
Decibel Festival
XXLerator

Најпопуларни артисти во светот и промовирачи на стилот:

A-Lusion
Activator
Alpha Twins
Balistic
The Beholder
Blutonium Boy
Brennan Heart
Dana
Deepack
Frontliner
Gary D
Headhunterz
Isaac
K-Traxx
Luna
Max Enforcer
Mindcontroller
Nino Pipito'
Noisecontrollers
Pavo
The Pitcher
The Prophet
Showtek
Super Marco May
Tatanka
Technoboy
Trance Generators
Tuneboy
Wildstylez
Vortex
Zany
Zatox
Zenith

------------------------

Hardstyle стилот е пропратен со интересни движења наречени Hardstyle Shuffle.
Најповеќе за развивање на истите се работи во Австралија каде има многубројни школи за изучување на овој нов денс стил.

Еве и неколку видео презентации како звучи и воедно како изгледа стилот:



заборави да го спомнеш и Qlimax една од најдоброорганизираните журки (сцена,ласер-шоу,секоја година различна тема ,посетеност и пред се многу добри диџеии) која се одржува Арнхем-Холандија(барем задниве 5 години):)
и се разбира еве ја "химната" на Qlimax:
вреди да се отиде на ваква ЛУДА и НЕЗАБОРАВНА журка:)




ААа , ми текна , една продавничка кај Соборна Црква, т.е. карши нејзе .. најточно би му дошло карши Валијант, има такви интересни блузончиња и ХЦ гардероба, многу добра е .. за цена стварно незнам на излог ги гледав ..:smir:
и БРАВО за темава,.................зашто многу малку се слуша hardstyle,hardcore,jumpstyle, кај нас.....се надевам дека во иднина ќе се потрудат да донесат некој hardstyle диџеј!!!!!!!!
а дали е можно во тој дуќан да има нешто вакво,малку тешко,но сепак да си прашам,зашто одамна се обидувам да си направам ваква маица,но никој не ми се нафаќа да ми направи(зборам за тие што штампаат,бидејќи никој не се нафаќа да ти иштампа една маица)а башка сакам и квалитетна да биде,:

 
Член од
5 април 2009
Мислења
151
Поени од реакции
15
Ке проверам деновиве кај Соборна да видам,мене ми рекоа дали во Капиштец или во Буњаковец не знам точно,ке препрашам,дека имало хардстајл блузони и phat pants,не сум сигурен,ако видам ке ви кажам,иначе у Холандија(од каде и потекнува хардкор/хардстајл) секој месец има такви евенти(Defqon,Sensation Black,Sensation White,Masters of Hardcore,Qlimax,Bassleader,Hardbass,Dominator итн)
Иначе глеав по онлајн шоповите и оригинални хардстајл блузони имало само во Австралија и Малезија(PHD блузони) и се со цена од 75-80$.Иначе имате омилени диџеи? =)
 

DarkEyE994

Возам-_-Точак
Член од
4 март 2009
Мислења
285
Поени од реакции
9
Qlimax сега гледам во мометов многу е ЈАКОО!!!
 
S

StormRage

Гостин
Па сега нешто денојве ми се врти Noize Suppressor... момаков е лудница:


и неговиот Sonar


:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
93
Поени од реакции
28
Некои ќе речат дека не ја бива, некои ќе речат дека можат да ја слушаат само ако се на некои тешки дроги :D но ја мислам дека добро би и дошло мало освежување на овој наш денс подиум.Значи познати имиња од овој genre (незнам како се преведува на мак. :/ ) :::::::
- Dana van Dreven
-D-Block & S-te-Fan
-Zany
-Headhunterz
-JDX
-Project One
-Showtek
-Technoboy
-The Prophet
-Noisecontrollers и многу други.

>ме мрзеше да преведувам јбг :/ :::::

Hardstyle is an electronic dance music (aka EDM) genre mixing influences from hardtechno, hard trance, hardcore and rave music. The average tempo is between 140 and 160 bpm (4/4).
The hardstyle sound typically consists of a "heavy" sounding kick, intense reverse basslines, and "adrenaline-rushing" melodies.:::::::Hardstyle originated from hard trance, gabber, oldskool hardcore and acid techno with influences from UK hard house and happy hardcore. The place of origin is the Netherlands, where the first hardstyle events started near the end of 1999 and the beginning of 2000::::::


Еве неколку линкови од моите најдраги песни од нив:

Noisecontrollers-Gimme Love


ShowTek - Colours of the Harder style


The Prophet - Elites


TechnoBoy - Next dimensional world


За другите побарајте сами, истразете :) :baeh:
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Хардстајл не е нов вид на музика.

--- надополнето ---

Поштувам иначе,да.
 
T

theTinule

Гостин
Не е нов.
Ми се свиѓа денсот само.
Превише hard е музикава за мене :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Музикава у принцип е комбинација од нинтендо звуци и многу бас. И ништо повеќе.

НЕ поштуем.
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
93
Поени од реакции
28
Знам дека не е нов, но е нов барем во Македонија.... Зашто никаде на никое место не сум слушнал нешто вакво да се пушти или некој да слуша :/....а гарант за да пуштат нешто вакво ќе им треба лиценца (just kidding ) :D
 
T

Tetro

Гостин
Хардстајл не е нов вид на музика бе. Ех, да, слушам кога сум расположен, посебно ќејф ми прат Swowtek, Technoboy, The Prophet...

Абе мора некоја година да се иде и на Qlimax. :vozbud:

Може и да се спојат овие постови со темата Hardstyle
 

Kajgana Shop

На врв Bottom