Groundhopping - посета на фудбалски натпревари насекаде!

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Одлично прикажано @kano. Да се патува вака на едно СП или ЕП отсекогаш ми било сон.

Ако може едно прашање: Колку пари од прилика се потребни за да направиш ваква авантура? Од првиот до последниот ден?
Би сакал да направам нешто слично за европското 2021. :rolleyes:

Се е во УСА долари.

Трошоци платени унапред, ова е од човек.


Карти

Португалија - Шпанија - Категорија 3 - $105
Бразил - Швајцарија - Категорија 3 - $105
Полска - Сенегал - Категорија 3 - $105
Португалија - Мароко - Категорија 2 - $165
Бразил - Коста Рика - Категорија 2 - $165
Шпанија - Мароко - Категорија 3 - $105
Англија - Белгија - Категорија 1 - $210
Шпанија - Русија - Категорија 1 - $245
Вкупно - $1205

Смештај

Сочи $256 (4 ноќевања)
Самара $35 (1)
Ростов $45 (2)
Саинт Питерсбург $290 (4)
Москва $290 (5)
Калининград $169 (6)
Вкупно - $795

Транспорт

Авионски карти
СК-Истанбул - $60
Истанбул - Сочи - $160
Сочи - Самара - $110
Самара - Ростов - $70
Ростов - Москва - $110
Москва - Саинт Питерсбург (саспан, брзиот воз) $71
Саинт Питерсбург - Калининград - $140
Калининград - Москва - $110
Такси превоз секаде (22 дена) окулу $150
Метро - Москва окулу $10, 50тина центи беше едно возење
Вкупно - $991

За 22 дена потрошив некаде 115 000 рубљи кеш, толку имам вадено, знам некаде 5000 ми останаа, ги сменив во Бангкок. Тоа се $1526. Ова е углавно на пиво, забава, музеи, сувенири, јадење и слично. Би рекол некој $300+ од ова отидоа на кавијар :pos:, се друго беше смешно ефтино. Пример пиво во фан зоните големо чаша точено (локално, сибирскаја корона) 100 рубљи или $1,3.

Трошоци во Русија

Музеи (ова све беше платено кеш, со исклучок на Хермитаж)

Москва - не плаќавме никаде, влагавме со врски
Самара - Kосмичкиот музеј - $7
Саинт Питерсбург - Хермитаж - $10
Саинт Питерсбург - катедралата на падната крв (незнам како точно се преведува) $3
Калининград - Фридланд Гејтс - $5 ова е музеј на историјата на градот со влез во бункер

На кредитна у ресторани сум платил и некој $390, обично плаќав кеш освен во добри ресторанти и хотелските ресторанти...


Значи се на се некаде - $4900 за 23 дена...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Се е во УСА долари.

Трошоци платени унапред, ова е од човек.


Карти

Португалија - Шпанија - Категорија 3 - $105
Бразил - Швајцарија - Категорија 3 - $105
Полска - Сенегал - Категорија 3 - $105
Португалија - Мароко - Категорија 2 - $165
Бразил - Коста Рика - Категорија 2 - $165
Шпанија - Мароко - Категорија 3 - $105
Англија - Белгија - Категорија 1 - $210
Шпанија - Русија - Категорија 1 - $245
Вкупно - $1205

Смештај

Сочи $256 (4 ноќевања)
Самара $35 (1)
Ростов $45 (2)
Саинт Питерсбург $290 (4)
Москва $290 (5)
Калининград $169 (6)
Вкупно - $795

Транспорт

Авионски карти
СК-Истанбул - $60
Истанбул - Сочи - $160
Сочи - Самара - $110
Самара - Ростов - $70
Ростов - Москва - $110
Москва - Саинт Питерсбург (саспан, брзиот воз) $71
Саинт Питерсбург - Калининград - $140
Калининград - Москва - $110
Такси превоз секаде (22 дена) окулу $150
Метро - Москва окулу $10, 50тина центи беше едно возење
Вкупно - $991

За 22 дена потрошив некаде 115 000 рубљи кеш, толку имам вадено, знам некаде 5000 ми останаа, ги сменив во Бангкок. Тоа се $1526. Ова е углавно на пиво, забава, музеи, сувенири, јадење и слично. Би рекол некој $300+ од ова отидоа на кавијар :pos:, се друго беше смешно ефтино. Пример пиво во фан зоните големо чаша точено (локално, сибирскаја корона) 100 рубљи или $1,3.

Трошоци во Русија

Музеи (ова све беше платено кеш, со исклучок на Хермитаж)

Москва - не плаќавме никаде, влагавме со врски
Самара - Kосмичкиот музеј - $7
Саинт Питерсбург - Хермитаж - $10
Саинт Питерсбург - катедралата на падната крв (незнам како точно се преведува) $3
Калининград - Фридланд Гејтс - $5 ова е музеј на историјата на градот со влез во бункер

На кредитна у ресторани сум платил и некој $390, обично плаќав кеш освен во добри ресторанти и хотелските ресторанти...


Значи се на се некаде - $4900 за 23 дена...
Реално за таков настан се исплаќа за тие пари, многу се за наш стандард, зборам за просечна плата тука во МК,ама ако заработуваш добро или евентуално ако си надвор од државата тогаш не се ништо тие пари, барем јас не ги жалам :)
Прајме муабет скоро месец дена, јас за една недела во Мадрид над 1000 евра спичкав :D и тоа за мегајакото дерби Атлетико со Еибар :ROFLMAO: Тука станува збор за светско првенство, да гледаш репрезентации во живо како се борат за трофеј, Бразил, Аргентина, Шпанијљ, Англија итн. Покрај првенството користиш и време за музеи, пабови, дружење, јадење, пиење :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Реално за таков настан се исплаќа за тие пари, многу се за наш стандард, зборам за просечна плата тука во МК,ама ако заработуваш добро или евентуално ако си надвор од државата тогаш не се ништо тие пари, барем јас не ги жалам :)
Прајме муабет скоро месец дена, јас за една недела во Мадрид над 1000 евра спичкав :D и тоа за мегајакото дерби Атлетико со Еибар :ROFLMAO: Тука станува збор за светско првенство, да гледаш репрезентации во живо како се борат за трофеј, Бразил, Аргентина, Шпанијљ, Англија итн. Покрај првенството користиш и време за музеи, пабови, дружење, јадење, пиење :)

Русија беше ефтина и одлична дестинација. Ретко пак така и за толку... На светското во Бразил за 15тина дена и 4 утакмици потршив 10тина илјади. 2006та во Германија освен Лајпциг секаде пивото беше уште тогаш 5е+ а Минхен да немавме пријатели ќе требаше по 1000е од вечер само за хотел да дадеме. Има скапи и ефтини дестинации, работава е да се поклопи се, да имаш атмосфера, прифатливи цени и можност за нешто плус. Катар на пример ќе биде хај тек и налицкано ама ќе биде луди цени, без пиво и навивање и во голема мера досадно (кој бил таму знае). Јас ќе аплицирам за карти за финале и за 3то место, ако добијам супер ако не ќе прескокнам. Ако добијам ќе се сместам во Дубаи па ќе летам за Доха само за утакмицата и ништо повеќе... Реално не е тоа тоа, ама тоа е единствено прифаливо решение бар за мене.

Од друга страна светското ракомет во Египет и светското кошарка на Филипини/Индонезија/Јапонија ќе бидат лудница... Ем навивање ем уживање и прилично ефтино (исклучок Јапонија, мада јас порадо за групите би се сместил во Џакарта на почеток па би продолжил во Ангелес/Кјузон сити/Манила) за завршницата.

Иначе да, илјардарче за викенд во Европа за некоја поголема уткамица и некоја поскапа дестинција со малку уживање е прилично реално. Јас пред неколку години го гледав дербито Вест Хам со Лидс и тоа во чампионшип па за карта на главната трибина платив некој 100тина фунти... Додај смештај и се друго и горе доле толку е.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
de i ja da kazam :D

bev edna godina, vo Gliwice, Polska. I od togas Piast Gliwice ispravi vo zivotot.
dali bese do mene, ili nesto drugo nezz :ROFLMAO:

kartite bea eftini, a so studentski popust, cenite be sramota,
za 1-10e se gledaa top ekipi od Polska Ekstrakla.

gi gledav Legia, Leh, Visla, Krakovia i nekoi drugi ekipi.

najgolem vpecatok mi ostavi utakmicata Krakovia - Legia. pri poseta na Krakov,
slucajno otidov pred stadion da proveram dali ima karti za derbito. imaa interesna politika
koga prv pat kupuvas karta i se registriras, ja dobivas skoro besplatno (1 zlota = 0.25 euro)
i taka ni kriv ni duzen, zemav karta za polsko derbi. posto dobar del bea rasprodadeni,
imase opcija prv red i posleden, i sekako zemav prv.



a kapak na se, se pogodi nekoja godisnina na Krakovia.

IMG_20160312_182005.jpg

stadionot sajka, opremeni full klasika brakjata.

IMG_20160312_193314.jpg

na 2-3 momenti, koga dadija gol i vo nekoj preodreden moment koga gi pravea koreografiite,
bese rizik jak mila dusha :ROFLMAO: nema nekoj kvalitet na fudbal vo ligata, ama atmosferata e vrvna.

inaku jas vo Polska, odsekogas sum navival za Legija, arno ne me namirisaja brakjata vo prv red,
kje imase kvalitetno reketiranje po brza postapka :pos:
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom