Google Sketch Up

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Google SketchUP

Програмче од чичко гугл за моделирање на 3д објекти згради ,куки моделирање на 3д градови и слично.Јас се дружам со него веке некое време па да видам има ли некој друг.Значи да си решаваме проблеми да си постираме наши изработки тука на темата.Еве одма јас ке поставам прашање доколку некоз барате со овоа.Откако ке го напраам модело имам мал проблем со анимацијата како да ја средам и да снимам сцените.Инаку доста прегледен и прилично лесен програм.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Програмче од чичко гугл за моделирање на 3д објекти згради ,куки моделирање на 3д градови и слично.Јас се дружам со него веке некое време па да видам има ли некој друг.Значи да си решаваме проблеми да си постираме наши изработки тука на темата.Еве одма јас ке поставам прашање доколку некоз барате со овоа.Откако ке го напраам модело имам мал проблем со анимацијата како да ја средам и да снимам сцените.Инаку доста прегледен и прилично лесен програм.
Брат а да земеш нешо озбилно ко на пример 3ds max,3d maja и слично:toe:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
чекај другар има време за тоа а за почетник ова програмче е одлично
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Колку шо сум запознаен Google SketchUp е за моделирање 3D објекти кои потоа се вметнуваат во Google Earth, за 3D buildings во градови/села... :)

Скоро сите амерички градови веќе се во 3D на Google Earth, а и низ европскиве има, за Скопје глеам камениот мост, Ристиќева палата, ЗОИЛ, Нова Македонија и уште некои згради се напраени у 3D.

Интересно ќе изгледа цел град да е у 3D. Секако секој индивидуално си праи 3D објекти, Гугл не ги праи за сите градови. :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
3D алатка од Google. Ми изгледа едноставно, денес почнав со туторијали, да ги поминам сите па ќе пробам да направам некој 3D објект од Скопје па да го ставам на Google Earth. Некој имал искуство со програмов? Можеби некој форумџија има направено некој објект за Google Earth? Гледав баш, некој тип има покриено едно добри 12 поважни објекти низ Скопјево :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Не работам со него, но онака сум го пробал колку да видам што е. Интересно, но не за мене... :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Не за објекти на гугл ама ми требаше лесна 3д алатка и решив да си поиграм со неа.
Се изнамачив дури да ги напрам работите. ДА имав макс или маја при рака далеку полесно ќе поминев.
Лесна е за едноставни објекти (геометриски фигури) ама кога ќе ти треба малку понеправилна форма ќе сфатиш дека е детска играчка.
накратко како да споредвам мајкрософт пејнт со корел дроу
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
зошто не им работи странава за ubdate да поставам објект напраив све и ми вика стрната ке се прместувала не е достапна ?
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Кај мене сеуште истиот проблем. Се прашувам можеби дека е кракнат па затоа. Која верзија користиш ти?
Google SketchUp 8 не ми работеше ми јавуваше некој ерор али сеа е управена ке биде изглеа и кајтебе пробај од програмот директно позз
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Ако може да ми препорачате некој ад-он за да можам да направам рендер на цртежот во SketchUp. Гледав на нет, но сите се демо ( триал ) верзии. Ако може некој бесплатен, ( или преку пп да симнам од некаде пиратски ).







Симнав една демо верзија на Indigo Renderer, и еве што добив. ( ги оставив едно 20-30 мин ). Е сега, бидејки немам искуство со рендерирање, да Ве питам како да ги сменам материјалите. Пр: Тоа црното мегу двата двоседи да биде стакло, прозорците да не бидат сини, и масите да бидат посјајни. Се надевам дека ме свакате што сакам да постигнам. Ако може да ми кажете како да го направам тоа. Поздрав!
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Google SketchUP

Програмче од чичко гугл за моделирање на 3д објекти згради ,куки моделирање на 3д градови и слично.Јас се дружам со него веке некое време па да видам има ли некој друг.Значи да си решаваме проблеми да си постираме наши изработки тука на темата.Еве одма јас ке поставам прашање доколку некоз барате со овоа.Откако ке го напраам модело имам мал проблем со анимацијата како да ја средам и да снимам сцените.Инаку доста прегледен и прилично лесен програм.
Работев со програмов озбилно едно време.Имав направено цел град со луѓе,куќи, коли,дрва ама еден формат,а го немав проектот зачувано на УСБ и отиде.
Ај деновиве ако ми помине мрзата пак ќе земем да работам
 
D

detence007

Гостин
Порано го користев Sketch up вејќе не го користам. сега ми е досаден... (go koristev google sketchup 8 pro- go imam na cd)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom