Google тајни

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Дај да споделиме некој гугл тајни овдека, зошто понекогаш знаат многу да помогнат.

Еве јас прв:

- Како да барате крак на гугл: пишете crack: име на апликација (пр. crack: GTA IV)

- Како да барате фајлови од рапидшер: site: rapidshare име на фајл (пр. site:rapidshare.com madonna

- Kaко лесно да најдете мп3: пишете [FONT=&quot]?intitle:index.of? mp3 (пр. [/FONT] [FONT=&quot]?intitle:index.of? mp3 jackson)

Знам уште некои, не ми текнуваат сеа, па споделете!
[/FONT]
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Доколку сакате директно да најдете крак за некоја апликација, напишете го следново во полето за пребарување на Google: crack: има на апликацијата
Пример: crack: flashget 1.6a
Доколку сакате директно да пребарувате одреден тип на фајлови, пробајте ги следниве трикови

Начин 1
"parent directory " -xxx -html -htm -php -shtml -opendivx -md5 -md5sums
"parent directory " DVDRip -xxx -html -htm -php -shtml -opendivx -md5 -md5sums
"parent directory " Xvid -xxx -html -htm -php -shtml -opendivx -md5 -md5sums
"parent directory " Gamez -xxx -html -htm -php -shtml -opendivx -md5 -md5sums
"parent directory " MP3 -xxx -html -htm -php -shtml -opendivx -md5 -md5sums

Како што гледате, единствено што се менува е стрингот после "parent directory ", па така можете да пробате со било кој тип на фајлови.

Начин 2
Доколку сакате да пронајдете одредена MP3 трака, испишете
?intitle:index.of? mp3 (име на траката/артистот)
Пример:
?intitle:index.of? mp3 jackson
Истото можете да го направите за било кој тип на фајл

Начин 3
"index of/" " jackson" .mp3

Начин 4
inurl:jackson filetype:mp3

Начин 5
http://www.google.com/ie?q=parent-directory+"Warez"+exe+OR+zip+OR+rar+OR+gzip+OR+tar+OR+bzip&num=100
Заменете го зборот Warez со Games, MP3, Software итн.


За барање на eBooks (електронски книги), испишете го следново:
+("index of") +("/ebooks"|"/book") +(chm|pdf|zip|rar) +apache
На местото на book напишете го насловот на книгата
Или можете да пробате вака:
allinurl: +(rar|chm|zip|pdf|tgz) наслов

Google
можете да го користите и како калкулатор. Само испишете ги броевите и меѓу нив знакот на математичката операција што сакате да ја извршите. Пример:
3+44 - за собирање на броевите 3 и 44
13-5 - за одземање на броевите 13 и 5
7*8 - за множење на броевите 7 и 8
12/3 - за делење на бројот 12 со 3
8^2 - за операцијата степенување, односно 8 на степен 2 - (82)

Тригонометриски функции: sin, cos, tan, ctan
sin (15) - синус од 15. Бројот што го внесувате се смета во радијани.
sin (pi/3) - синус од Пи третина
sin (45 degrees) - за пресметување на синус од 45 аглови степени

ln(17) - логаритам од 17 со основа “e”
log(100) - логаритам од 100 со основа 10
5! - факториел од 5
14%5 - остаток од делење на 14 со 5

Ова се само дел од можностите на пребарувачот Google. Сега засега доволно е да ги испробате овие, а понатаму можеби ќе презентираме и други. Среќно пребарување.


Извор : www.tehnologija.com.mk
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Све ова е коеј само тоа за краковите :nenene:
Најсрање нешто е пребарувае на кракови на google. Има тука членови кои помалце се разбираат околу кракови/софтвер/компјутери и доколку им затреба некогаш крак ќе се сетат на овие постови, ќе напишат така на google, ќе најдат некоја глупост и ќе си го поебат компјутерот. :/
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Зошто да си го поебат компјутерот??? Не сите кракови се вируси!!

И ако го прочита мојот пост целосно (излгеда те мрзело) ќе забележеше дека има наведено како Гоогле да се користи и како калкулатор, наоѓање на мп3 и други ствари, не само кракови
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Зошто да си го поебат компјутерот??? Не сите кракови се вируси!!
Зашто да си го поебат компјутерот ? Размисли 10... т.е. 100 пати пред да пишеш наредна репликација. Програм кој ти прави формат се пгорамира со 5 програмски реда колку за информација, па сеа ти види... А 90% од краковите кои можеш да ги најдеш користејки го google се слично срање.

Едит: Јас зборев за делот со краковите, а не за остатокот од постот.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Јас лично мислам дека со кракови нема да си имаш проблем да си имаш некој таман антивирус и да пазиш да не симињаш глупости. Јас лично правам рипови на игрi и шиткам низ маало и за секоја барам крак. До сеа иам симнато над 1000 крака од кои најмногу 50 били вируси а останатите не ми направиле никаков проблем, ни на мене ни на моите другари на кои им ги шиткам игрите.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Јас лично мислам дека со кракови нема да си имаш проблем да си имаш некој таман антивирус и да пазиш да не симињаш глупости. Јас лично правам рипови на игра и шиткам низ маало и за секоја барам крак. До сеа иам симнато над 1000 крака од кои најмногу 50 били вируси а останатите не ми направиле никаков проблем, ни на мене ни на моите другари на кои им ги шиткам игрите.
Друже, како што викаш ти, дека потребен ти е соодветен анти вирус, такво нешто не постои. Секој анти вирус си има своја дата база каде што има дефиниции за детектирање на вируси, меѓутоа никој анти вирус нема дефиниции за сите можни вируси затоа што дневно искачаат којзнае по колку нови вируси... такада џабе ти е анти вирус. Сеа не сум сигурен, ама обичен .exe фајл кој брише фајлови од компјутерот, анти вирусот не го детектира како вирус (незнам ова дали е во сите или само во одредени случаи).

Да не забегуваме ептен офтопик, мене зборот ми беше дека има некои кои не се разбираат во овие работи и ќе се излажат да побараат сами крак, а тоа ти се вика 99% дека ќе направат беља.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Ептен забегавме офтопик :vozbud: За оние што не се разбираат од кракови и 300 глупости не ги пробувајте овие Гооглови тајни
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ептен забегавме офтопик :vozbud: За оние што не се разбираат од кракови и 300 глупости не ги пробувајте овие Гооглови тајни
Да те надополнам... нека ги пробуваат, само нека внимаваат со пребарувањето на краковите :)

Иначе еве нешто и од мене...
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Да те надополнам... нека ги пробуваат, само нека внимаваат со пребарувањето на краковите :)

Иначе еве нешто и од мене...
Постирај ги овде, многу од формуџиите ги мрзи да кликаат линкови.
 
Член од
3 август 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Да те надополнам... нека ги пробуваат, само нека внимаваат со пребарувањето на краковите :)quote]

- може да не посоветувате на што да внимаваме веќе кога
ги пребаруваме и довнлодираме ови кракови ?!?!
зш антинод не завршува работа кај вирусиве?

да не ми биде:uvo: работата....
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Да те надополнам... нека ги пробуваат, само нека внимаваат со пребарувањето на краковите :)quote]

- може да не посоветувате на што да внимаваме веќе кога
ги пребаруваме и довнлодираме ови кракови ?!?!
зш антинод не завршува работа кај вирусиве?

да не ми биде:uvo: работата....
Голем дел од краковите се вируси. Некогаш се случува да не бидеш известен од анти вирусот дека тоа е уствари вирус. Со тоа да внимавате мислев на тоа да се има во предвид дека:

варез страни = вируси, кракови = вируси, рапидшер = вируси.

Пред да направите двоклик на кракот/пачот/активаторот/кејгенот осигурајте се дека не е вирус, прати го на другар со различен анти вирус да го скенира или имаш онлајн скенери на .exe фајлови...
Не е смешно ова да го пратиш на другар да го скенира, јас колку пати така сум можел да се зезнам со некој крак, кај мене ништо да не јави, а кај другарот јавува некој си тројан...
Кога ќе се осигураш дека не е вирус, можеш да го користиш :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.011
Поени од реакции
7.610
Дај да споделиме некој гугл тајни овдека, зошто понекогаш знаат многу да помогнат.

Еве јас прв:

- Како да барате крак на гугл: пишете crack: име на апликација (пр. crack: GTA IV)

- Како да барате фајлови од рапидшер: site: rapidshare име на фајл (пр. site:rapidshare.com madonna

- Kaко лесно да најдете мп3: пишете [FONT=&quot]?intitle:index.of? mp3 (пр. [/FONT] [FONT=&quot]?intitle:index.of? mp3 jackson)

Знам уште некои, не ми текнуваат сеа, па споделете!
[/FONT]
ова не се некои тајни...башка имаше некоја ваква тема негде...иначе овие “тајни“ ги има на гугл...мислам во делот how to use google..они самите ги постирале, за корисниците полесно да се снајдат...иначе, јас најчесто користам ““ пр, (“<тоа што барам“) ““-значи дека во пребарувањето резултатите мора да ги содржи сите зборови наведени меѓу наводниците...и користам define: пр. (define:gravity) и ми наога дефиниции за гравитација...
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
ова не се некои тајни...башка имаше некоја ваква тема негде...иначе овие “тајни“ ги има на гугл...мислам во делот how to use google..они самите ги постирале, за корисниците полесно да се снајдат...иначе, јас најчесто користам ““ пр, (“<тоа што барам“) ““-значи дека во пребарувањето резултатите мора да ги содржи сите зборови наведени меѓу наводниците...и користам define: пр. (define:gravity) и ми наога дефиниции за гравитација...
Добро немора одма да се противиш. Постирај ако знаеш нешто во врска со ова. Јас искрено не сум го видел тоа дека гугл има tips за ова. Ипак фала за тоа како бараш дефиниции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom