Google акаунт

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Секој Андроид телефон бара да се уклучиш со Gmail мејл и со тоа имаш Google аканунт.

Знам може сите контакти да се зачуваат на Google акаунт па кога ќе мењаваш Sim картичка не мора ја ставаш старата Sim картичка за да ги копираш контактите во телефон па потоа да ја ставаш новата и таму да ги префрлаш.

Дали зачувувањето на контактите на Google акаунтот е добра и безбедна опција ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Секој Андроид телефон бара да се уклучиш со Gmail мејл и со тоа имаш Google аканунт.

Знам може сите контакти да се зачуваат на Google акаунт па кога ќе мењаваш Sim картичка не мора ја ставаш старата Sim картичка за да ги копираш контактите во телефон па потоа да ја ставаш новата и таму да ги префрлаш.

Дали зачувувањето на контактите на Google акаунтот е добра и безбедна опција ?
Не ми е целта да бидам од оние гугле веке знае и слично ама стварно е така. Секоја слика што ќе ја сликнеш гугл ја има со точна локација со све за тебе дури и со кој си на сликата знае. така што контактите треба да ти бидат најмал проблем.
логирај се тука да ти стане појасно што ти зборам
https://myactivity.google.com/
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Дали може два телефонски апарати да работат со иста Gmail мејл адреса?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Дали може два телефонски апарати да работат со иста Gmail мејл адреса?
Мислам дека да. Може на секој андроид телефон да уклучиш повеќе google акаунти. Jaс имав уклучено два Gmail мејла, да гледам пораки и од кај татко ми и од кај мене и со тоа го добив и акаунтот и од татко ми.

Вчера на татко ми му префрлав од стара Сим картичка на нова Сим картичка цел именик и наместо на телефон кликнав на google aкаунтот да се зачуваат броевите, и кај мојот телефон излегоа сите тие имиња и броеви :) Знам има опција да се исклучи да не ти се појавуваат од друг акаун броеви и други работи ама јас го избришав кај мене на телефонот акаунтот од татко ми.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
значи поубаво да си направам нов gmail адреса и секој телефон со посебни gmail адреси.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
значи поубаво да си направам нов gmail адреса и секој телефон со посебни gmail адреси.
Не знам како е поубаво ама знам дека со еден исти акаунт на два мобилни уреди со едниот телефон ќе имаш некаков увид и на другиот мобилен. Можеби грешам а и можеби има плус некој други опции затоа најдобро е да пише некој што подобро ги познава овие работи. Пред се јас и затоа ја отворив темава и мене некој работи не ми се јасни.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
значи поубаво да си направам нов gmail адреса и секој телефон со посебни gmail адреси.
Јас имав една адреса врзана за два мобилни, немаше никаков проблем.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Дали може два телефонски апарати да работат со иста Gmail мејл адреса?
Може повеќе, јас имам повеќе од два телефони со иста адреса и нема никаков проблем. Само дколку имаш контакти на адресата автоматски кога се логираш на друг телефон ти се префрлаат контактите и на тој телефон.

Само не се обидувај да ги бришеш контактите бидејќи ако еднаш ги избришеш не се враќаат после на мејлот.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Jas imam skoro 10 telefoni na ista google adresa samo im ja iskluciv sinhronizacijata za da nemozat da se apdejtirat informacite tamu.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аман еј, ќе ви се уклучат на предна камера, ќе ве гледаат како џмерлавите плескавица во ДМ.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Аман еј, ќе ви се уклучат на предна камера, ќе ве гледаат како џмерлавите плескавица во ДМ.
Сега со новиот Vivo Apex, ако пробаат да ве пратат од гугл преку предната камера (која глупост, немаат гугл попамента работа, да пратат 1 милијарда+ корисници... Која глупост...) ќе знаете бидејки предната камера на тој телефон е внатре во Телефонот, и секој пат кога се користи, само се крева, така да ако проба некој у опште да ве прати предната камера едноставно ќе се крене нагоре, и ќе се примети.
Очекувајте тема за Vivo Apex, наскоро од мене!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Mене не ми е гајле дали ќе ме пратат, нема ништо посебно што ќе најдат на Google aкаунтот. Мене ми е дали тоа што ќе се стави на Google aкаунт како што се броеви од именик дали се безбедни т.е немаш страв дека ќе ти ги избришат.

Затоа јас и на Google aкаунт и на Сим картичка ги ставам во секој случај да не се случи да ги избришат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom