Good bye Slovenia - Нello Macedonia

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.995
Поени од реакции
10.671
не сакам да мрчам по темава ама ја да отворев, или кој било друг македонец, тема на македонски јазик во словенија немаше ни да ја погледат, а не да ти одговорат на прашањето :facepalm:
и згора на се вика дека жена му е македонка, па таа нема ли роднини тука па фино лепо нив да си ги прашаат за животот во македонија?
just saying
Па уште ли не сфати дека сме предобар народ, секад излегуваме у сусрет затоа и не газат. :)

Инаку запознав Словенци што работеа на Козјак и доста се жалеа за високиот стандард во Словенија: изгор скапо, платите едвај им стигале, а па недај Боже да имаш куќа на 2 спрата, ќе неможеш данок само за неа да платиш ...
 
C

cige

Гостин
Поарно оди во Битола или Струмица, дупло поефтини се трошоците. Ако работиш нешто преку интернет па да нема врска кај си во светот тогаш дојди, ама нема да бидеш нешто посебно задоволен, тука здравствениот систем не ни функционира како што треба пред се, неписмени доктори едно чудо, за секој посериозен здравствен проблем ќе мора да одиш во Скопје на приватно.
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Mozete mi rec kako najbolje da trazim stan? Preko agencije ili ima neke privat oglase?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pozdrav,

Evo malo update, izgleda da dodjemo u roku 1 mjeseca.
Pa da vidime sto ke bide :)
Prijatelju jel ste dobro razmislili. Ako u Sloveniju ne moze da nages posao u Makedoniju nema sanse. Ako imate neku ideju za privatan biznis onda probajte, ako mislite da trazite posao plate su od 150-300 evra sa te pare ne moze da se zivi ako placas najemninu.
Ustvari makedonija i Slovenija su isti ku*ac, funkcionira drzavni sekotor i državni tenderi-javna naročila. Ovi sto su pod bugetom-proracunom i u državnim firmama so kao bubreg u loj, isto vazi i za tenderđije. Ljudi u privatnom sektoru i u fabrikama crkuju za mizerne plače. Znači isto kao Slovenija samo kod nas mnogo lošije stanje.
Austija je prava put ako bi ja bio na vašem mestu.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
колку што знам човекот си има свој бизнис
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Može ušte malce pomoč?

Baram neku banku koja ima, primarno, dobar e-banking, da mogu sve radit preko kompjutera, i neke normalne troškove transakcija, poslovanja itd.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.349
Поени од реакции
27.996
Fala, ali NLB je najgadna banka u SLO i nemam želbe da otvram račun kod njih. Ako se može sprečit.

Neki druga opcija možda?
Кај вас најгадното е кај нас најдоброто :D Корисник сум и на Стопанска Банка, Комерцијална и на НЛБ. Еве нека дадат предлог и другите али за мене подобри од НЛБ нема. Млад и обучен кадар пред се, и секогаш се редовни и имаат добар е-систем.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Fala, ali NLB je najgadna banka u SLO i nemam želbe da otvram račun kod njih. Ako se može sprečit.

Neki druga opcija možda?
Немам искуство во овие работи ама заинтересирај се за овие http://www.sparkasse.mk/, или ако некој има посигурна информација нека сподели.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Fala, ali NLB je najgadna banka u SLO i nemam želbe da otvram račun kod njih. Ako se može sprečit.

Neki druga opcija možda?
Не знам за во Словенија, но тука за е-банкинг се неприкосновено најдобри.

И најефтини.

Користам веќе година дена и никогаш не сум имала никаков проблем, таман па све од таму плаќам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que

Kajgana Shop

На врв Bottom