Golf 4 problem

Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Zdr golfot e tdi 110 e sega prviot pat koga mi se sluci ova ja zapaliv i nemase snaga vo mesto i mnogu dimese pali gasni taka 2-3 pati i posle se najnormalno posle edna nedela isto taka a i mnogu tresese vnatre posle edna nedela pak isto ama kako prviot pat i denes pak isto nema snaga i mnogu dimi kako bel.siv cad a ovoj pat poveke traese i pocna da mi gasne sam go ostaviv posle 15 min zapaliv kako da nemalo nisto se vo normala a zaboraviv majstort mi rece aditiv i dvotaktol ule da stavam ama pak nisto dokolu e zapoznaen nekoj ve molam za informacija
 
Последно уредено:

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
највероватно треба да се смени дизна
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
ако е една дизна ќе чади моторот и ќе има околу 20-30% помала снага. јас би се сомневал на турбото...или маф сензорот

ако е турбото треба да вади некој метален звук, посебно периодот пред да се расипи колата. ако шепкаш нешто по коли.....отвори го потисното црево на турбото, земи ,,шпицангли,, клеши и види дали има луфта на осовината на турбото

све останато треба да се испита на компјутер
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Zamaecot moze li da bide
ако е замаецот, моторот ќе има снага, но кога си во место (на семафор на пример)....моторот многу ќе вибрира, и ќе се слуша јако механичко тропање, посебно на тргнување при отпуштање на кумплугот

но силата на моторот ќе си е ОК
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Epa na turboto e skrsena perkata i taka ja vozam edno 8 god sega verojatno mu e dojden krajot i toa ke da e problemot
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Turbo stom cadi.Kaj mene crkna maf senzorot nemase snaga da ama ne cadese i ne tresese..
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Zdr golfot e tdi 110 e sega prviot pat koga mi se sluci ova ja zapaliv i nemase snaga vo mesto i mnogu dimese pali gasni taka 2-3 pati i posle se najnormalno posle edna nedela isto taka a i mnogu tresese vnatre posle edna nedela pak isto ama kako prviot pat i denes pak isto nema snaga i mnogu dimi kako bel.siv cad a ovoj pat poveke traese i pocna da mi gasne sam go ostaviv posle 15 min zapaliv kako da nemalo nisto se vo normala a zaboraviv majstort mi rece aditiv i dvotaktol ule da stavam ama pak nisto dokolu e zapoznaen nekoj ve molam za informacija
Cim gasni i cadi, zaptivki na bosch pumpa. Prediktovanje, cistenje zaptivki i cistenje ili zamena na glavina. Ako e turbina, ke pali i ke pisti turboto ito mnogu jak zvuk ke vadi i niz auspuh ke linej maslo. Varijabilna e turbimata.
Odi na bosista.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom