GOD'S CROOKED LINES (2022) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.754
Добар е 127 само напиња на моменти .
Иначе нај јак дел : Do not buy cheap MADE IN CHINA tools ! :pos2:

и требаше да проба нагло да ја извади раката НА СЕЦ хахахахха :Р
 
Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Ако филмов беше напнат и мрачен немаше да биде олку добар. Суштината е да покаже дека херојот има дух и воља и тоа е она што му дава сила да издржи. Случката е тест на кој го ставаа животот и притоа ги согледува сите грешки што ги направил, открива кои се вистинските вредности во животот и затоа преживува. Кога неговиот ум се ослободи, ослободувањето на телото и не беше невозможно. Не можев да верувам дека филм со само еден актер и толку малку акција, можам да го изгледам во еден здив. Филмов потсетува на пила, само што овде Џигсоу беше животот,
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
Дечки после 127 и Into the Wild, кои доволно ги изанализиравме досега, дебатата ќе си ја продолжиме со култниот филм на Финчер, Fight Club!

Дебатата секако е слободна и можете да наметнете некое прашање кое го третира филмот. Главно, за да ја започнеме дискусијата, може да започнеме со тоа дали пораката на филмов е доволно разбрана? Дали мачоизмот кој се третира во филмов ја засени главната поента, или ограничената перцепција на гледачите доведе до фактот да се велича портретирањето на мачо стилот, без суштински да се навлезе во поентата?

Имено, ако филмот алудира на нешто, тоа сигурно е ослободувањето од материјализмот и новите зависности на новото време и еден поинаков начин на справуввање со стресот со кој мажите во тепачкиот клуб се справуваат на свој начин. Покрај подвоената личност на главниот лик, една од главните поенти е обидот да се промени светот преку еден проект во кој ќе бидат регрутирани истомислениците.
Значи во суштина, централната поента не е кршење од ќотек, туку ослободување од стресот и промена на светот.

Говорите на Тајлер Дрден во многу наврати се доста инспиративни. Неговиот лик веројатно е оној околу кој може најмногу да се дебатира. Дали е Тајлер во право, дали начинот на кој сака да воведе промена е коректна? Дали ставовите на Тајлер се исправни или се премногу радикални? На крајот ликот на Нортон е оној кој решава дека Тајлер не е во право, но дали и гледачот ја има истата перцепција? Во суштина Тајлер не пропагира насилство, токму затоа и вистинското прашање е дали правилната работа е да се убие тоа алтер его? Дали филмот завршува како што треба, како што е правилно или пак можеби друг крај би бил поскладен?

Во книгата според кој е направен филмот, идејата на Тајлер е да се доведе светот во стагнација која би траела доволно долго за да се исчисти сметот на цивилизацијата кој е направен дотогаш. Според него, новите генерации неправедно се изложени на загадена средина создадена од досегашните генерации. Таа поента односно тој правец на дејствието Финчер го нема прикажано. Но добро, сепак се работи за адаптација која и по правило значи дека некој дел ќе биде скратен.

Епа бујрум на дискусија..:)
 
I

Intex

Гостин
Леле, те сакам повеќе него ИоСоно за Матрикс.

Уште кога беа ДВД Плеерите во мода, се изнајмуваа филмови и се палевме на акции (значи пред 5-6 години сигурно), другарчето разочарано у стилом Глуп филм, нема тепачки.:pos: И после тоа пораснав, го видов во препораки овде, и го гледав.

Ако Матрикс е free your mind, поентата на овој е free the beast inside you. Голема критика на модерното конзумирачко општество, ослободување од неговите норми, целосна слобода. Нешто за кое сите тежнееме, излегување од „машината“, но немаме доволно муда да го направиме тоа. Плус и сите тие намерно поставени сублиманилни пораки, се со цел да ни се покаже дека сме нивна секојдневна мета со години. И така, одам да јадам, одмор почнува за некоја минутка.:D
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
Леле, те сакам повеќе него ИоСоно за Матрикс.

Уште кога беа ДВД Плеерите во мода, се изнајмуваа филмови и се палевме на акции (значи пред 5-6 години сигурно), другарчето разочарано у стилом Глуп филм, нема тепачки.:pos: И после тоа пораснав, го видов во препораки овде, и го гледав.

Ако Матрикс е free your mind, поентата на овој е free the beast inside you. Голема критика на модерното конзумирачко општество, ослободување од неговите норми, целосна слобода. Нешто за кое сите тежнееме, излегување од „машината“, но немаме доволно муда да го направиме тоа. Плус и сите тие намерно поставени сублиманилни пораки, се со цел да ни се покаже дека сме нивна секојдневна мета со години. И така, одам да јадам, одмор почнува за некоја минутка.:D
А нели мислиш дека многумина ја утнале поентата, класифирајќи го во кул филм и ништо повеќе? А и штосот на филмов е што не можеш да го гледаш само еднаш и целосно да го концепираш, првиот пат се гледа на поинаков начин од вториот. Бар јас таква перцепција имав.
И ти текнува во некој пост кога спомна дека не е можно Нортон да се упука со пиштолот толку лошо и да остане жив? Тука може малку ја утнале, зашто во книгата (која ја имаш читано..:)) човекот си пука во образ.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
842
Поени од реакции
1.781
WARNING
If you are reading this then this warning is for you. Every word you
read of this useless fine print is another second off your life. Don't
you have other things to do? Is your life so empty that you honestly
can't think of a better way to spend these moments? Or are you so
impressed with authority that you give respect and credence to all who
claim it? Do you read everything you're supposed to read? Do you think
everything you're supposed to think? Buy what you're told you should
want? Get out of your apartment. Meet a member of the opposite sex.
Stop the excessive shopping and masturbation. Quit your job. Start a
fight. Prove you're alive. If you don't claim your humanity you will
become a statistic. You have been warned...... Tyler

Ова е предупредувањето на почетокот на филмот, а тоа е и целата поента барем за мене.
Во филмот е најреално прикажано како ние сме само ликови и како еден лик вообразено мисли дека живее вистински живот, и дека тој е универзумот. Сите ние мислеме дека ја имаме главната улога во нашиот филм наречен живот, а факт е дека сите сме ебани статисти, во однапред режирано сценарио со наслов МАШИНЕРИЈА.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
WARNING
If you are reading this then this warning is for you. Every word you
read of this useless fine print is another second off your life. Don't
you have other things to do? Is your life so empty that you honestly
can't think of a better way to spend these moments? Or are you so
impressed with authority that you give respect and credence to all who
claim it? Do you read everything you're supposed to read? Do you think
everything you're supposed to think? Buy what you're told you should
want? Get out of your apartment. Meet a member of the opposite sex.
Stop the excessive shopping and masturbation. Quit your job. Start a
fight. Prove you're alive. If you don't claim your humanity you will
become a statistic. You have been warned...... Tyler

Ова е предупредувањето на почетокот на филмот, а тоа е и целата поента барем за мене.
Во филмот е најреално прикажано како ние сме само ликови и како еден лик вообразено мисли дека живее вистински живот, и дека тој е универзумот. Сите ние мислеме дека ја имаме главната улога во нашиот филм наречен живот, а факт е дека сите сме ебани статисти, во однапред режирано сценарио со наслов МАШИНЕРИЈА.
Знаеш кое е најинтересното прашање, во контекстов што го наведе, дали Нортон е луд или сите други околу него? Зашто Тајлер е совршено алтер его, не рецка ништо живо.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Знаеш кое е најинтересното прашање, во контекстов што го наведе, дали Нортон е луд или сите други околу него? Зашто Тајлер е совршено алтер его, не рецка ништо живо.
Сите околу него се во заблуда, луди на "легален" начин.

Нараторот е луд на сопствен начин, во свој екстремен филм, се трансформира преку своето алтер его во тоа што секогаш сакал да биде. Да е слободен од стегите, од системот.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
842
Поени од реакции
1.781
Знаеш кое е најинтересното прашање, во контекстов што го наведе, дали Нортон е луд или сите други околу него? Зашто Тајлер е совршено алтер его, не рецка ништо живо.

Интересно е што Тајлер само предупредува, а остатокот е твој дали ќе се бориш или не. Не мора да значи дека некој е луд, секоја глава има свој нормален свет, нели?
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
Сите околу него се во заблуда, луди на "легален" начин.

Нараторот е луд на сопствен начин, во свој екстремен филм, се трансформира преку своето алтер его во тоа што секогаш сакал да биде. Да е слободен од стегите, од системот.
И што е најинтересно, никој после гледањето на филмов не вика Типов е луд, туку констатираме дека сите теории на Тајлер држат вода. Доколку човек го има впечатокот дека не може да земе за пример налудничав тип со подвоена личност, филмот ќе ја изгубеше смислата. Е сега другото прашање е, зошто Нортон си го убива алтер егото? Дали зашто сфати дека она што Тајлер го прави е неправилно или со тој потег само порекна се за што се бореше Тајлер и почувствува потреба да се врати на старото здодевно јас, заради кое му надоаѓаа смртоносни мисли за себе?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.213
Поени од реакции
15.272
Морам да го изгледам пак филмов. Деновиве сигурно ќе биде.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
842
Поени од реакции
1.781
И што е најинтересно, никој после гледањето на филмов не вика Типов е луд, туку констатираме дека сите теории на Тајлер држат вода. Доколку човек го има впечатокот дека не може да земе за пример налудничав тип со подвоена личност, филмот ќе ја изгубеше смислата. Е сега другото прашање е, зошто Нортон си го убива алтер егото? Дали зашто сфати дека она што Тајлер го прави е неправилно или со тој потег само порекна се за што се бореше Тајлер и почувствува потреба да се врати на старото здодевно јас, заради кое му надоаѓаа смртоносни мисли за себе?

Филмот нуди многу покомплексна порака за човечкото его, неговото уништување и повторно градење. Поточно за прифаќањето на хаосот во кој живееме бидејки само преку лошите работи можеш да научиш.

Мотото на Тајлер беше мора се да се уништи за да се спаси. Но, ние луѓето сите функционираме исто, а во вакви ситуации во кои животот ни зависи делуваме инстинктивно, она што го „спаси“ Нортон од неговото его и она што верувам, и во многу други ситуации би не спасило е инстинктот за живот, затоа што инстинктот во никој сличај не ти кажува „абе сјеби се, и така си пропадната инвестиција“...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
Филмот нуди многу покомплексна порака за човечкото его, неговото уништување и повторно градење. Поточно за прифаќањето на хаосот во кој живееме бидејки само преку лошите работи можеш да научиш.

Мотото на Тајлер беше мора се да се уништи за да се спаси. Но, ние луѓето сите функционираме исто, а во вакви ситуации во кои животот ни зависи делуваме инстинктивно, она што го „спаси“ Нортон од неговото его и она што верувам, и во многу други ситуации би не спасило е инстинктот за живот, затоа што инстинктот во никој сличај не ти кажува „абе сјеби се, и така си пропадната инвестиција“...
Не се согласувам со тебе. Поентата на Тајлер не е да скокнат во самоубиствена мисија, напротив во неколку наврати Тајлер потенцира колку е добро да си жив, само што ти треба вистинската перспектива за да го согледаш тоа. На пример, сцената кога му држи пиштол над глава на продавачот, кога му ја гори раката на Нортон или кога со автомобилот ја прават сообрајќајката.
Има една многу добра реченица која му ја кажува на Нортон во барот веднаш откако станот ќе му биде дигнат во воздух: The things you own, end up, owning you.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
842
Поени од реакции
1.781
Не се согласувам со тебе. Поентата на Тајлер не е да скокнат во самоубиствена мисија, напротив во неколку наврати Тајлер потенцира колку е добро да си жив, само што ти треба вистинската перспектива за да го согледаш тоа. На пример, сцената кога му држи пиштол над глава на продавачот, кога му ја гори раката на Нортон или кога со автомобилот ја прават сообрајќајката.
Има една многу добра реченица која му ја кажува на Нортон во барот веднаш откако станот ќе му биде дигнат во воздух: The things you own, end up, owning you.
Не да скокнат во самоубиствена мисија туку, да го уништи животот и се она што го имал до тој момент.

[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]What is the one thing you truly want people to get out of Fight Club and your other books? [/FONT]
[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]That we need to be more comfortable and more accepting of chaos, and things that we see as disastrous. Because it is only through those things we can be redeemed and change. We should welcome disaster, we should welcome things that we generally run away from. There is a redemption available in those things that is available nowhere else.
[/FONT]


[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]Еве ти цитат од интервју со авторот[/FONT]


[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]Да треба да ги прифатиме промените, да треба да го прифатиле лошото и можеби треба да изгубиме се за да започнеме нов живот тоа е и неговото алтер его. Нортон уништи се, вклучувајки и го Тајлер за да се спаси да почне од почеток.
[/FONT]
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
Не да скокнат во самоубиствена мисија туку, да го уништи животот и се она што го имал до тој момент.

[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]What is the one thing you truly want people to get out of Fight Club and your other books? [/FONT]
[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]That we need to be more comfortable and more accepting of chaos, and things that we see as disastrous. Because it is only through those things we can be redeemed and change. We should welcome disaster, we should welcome things that we generally run away from. There is a redemption available in those things that is available nowhere else.
[/FONT]


[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]Еве ти цитат од интервју со авторот[/FONT]


[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]Да треба да ги прифатиме промените, да треба да го прифатиле лошото и можеби треба да изгубиме се за да започнеме нов живот тоа е и неговото алтер его. Нортон уништи се, вклучувајки и го Тајлер за да се спаси да почне од почеток.
[/FONT]
Ова е веќе друга работа..:) Значи според тебе Нортон го уништи Тајлер, за да почне од нула, доволно разбрал и научил, така што Тајлер не му е потребен повеќе? Ако гледаме од тој аспект, тогаш Нортон е апсолутен победник во филмот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom