GOD'S CROOKED LINES (2022) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.296
Поени од реакции
52.351
Прееска го гледав.
Кој вика дека е просек филм, од интернет филмови да не може да симнува повеќе, ваква клетва му фрлам.:pos:
Јас сум атеист можеш да фрлаш клеткви колку сакаш, да не фрлаш јајца и патлиџани само...

Тебе хардот со цела колекција да ти цркне. :icon_lol:
Незнам, можеби вас ве импресионира тоа ,,играње'' со камерата, ама кај мене не предизвикува ништо освен главоболка, никад не сум преферирал некои такви движења со камерата, уште помалку делење на екранот на три различни слики. То е то :)
Второто. Со мрдањето на камерата можам да се помирам, навикнат сум. Делењето на слики, Брајан де Палма фори, поминати се од мода. И обично во полесни филмови ги употребуваат (тоа ми беше проблемот со овој филм, многу беше light наместо моите очекувања за сериозен, мрачен, потресен филм со инспиративен крај). А кога сме кај делењето на сликите, загледав еден филм, Conversations with other women (2005), демек ром/ком ќе беше... филмот е целосно поделен во две слики, од почеток до крај. Добив главоболка и го прекинав, тука го спомнувам да не се зезне некој...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Тежок медиокритет од филм.
Не ми е јасна сета фама околу 127 саати, сем добрата глума на актерот ништо посебно не нуди филмов. Далеку, далеку од Милионерот на Бојл.
Да не елаборирам беспотребно кога не ми е прочитана биографијата, ама сигурен сум дека прилично изменета е се со цел да се поттикнат чувствата кај филмската публика. Очекував некоја клаустофобичност, терор, борба да се остане жив, приказ на инстинктот за преживување ама добив клише холивудски производ. Можеби после сите добри критики за филмов очекував многу повеќе па затоа сето ова разочарување.

Лебедот е друга приказна, но за тоа понатака.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.482
Би се сложила со погорните постови, и кај мене 127 Hours има просечна оценка, добар актер, режијата просек. Ја нема таа напнатост како што ја имаше Buried и делењето на сликата на три дела ми беше некако претерано.
П.С. Нема шанси рака или нога без циркулација 5 дена така да издржи, целата ќе стане црна до рамо после еден ден, макс два и поради слаба циркулација ќе добие шок. Барем да направеле 3 дена да биде во дупката заглавен :)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.703
Поени од реакции
2.353
Би се сложила со погорните постови, и кај мене 127 Hours има просечна оценка, добар актер, режијата просек. Ја нема таа напнатост како што ја имаше Buried и делењето на сликата на три дела ми беше некако претерано.
П.С. Нема шанси рака или нога без циркулација 5 дена така да издржи, целата ќе стане црна до рамо после еден ден, макс два и поради слаба циркулација ќе добие шок. Барем да направеле 3 дена да биде во дупката заглавен :)
Значит, вистинска приказна е во прашање... времетраењето на неговиот престој во дупката е то, оттаму и насловов за филмов. Аман веќе и мајцана и капана ќе му ја искритикувате уш малце.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.482
Епа тоа е тоа, чим фрчеа критики за Buried како истрајал со толку малку воздух 3 саата ќе мрчам и јас за циркулација :icon_lol:
Критикуваме тоа што ни е малце невозможно и што не ни се совпаѓа со приказната. Филмов дури досаден ми стануваше на моменти, за разлика од гореспоменатиот. Затоа има просечна оценка кај мене.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.296
Поени од реакции
52.351
E deka se pravite eksperti za kameri i za gluma, pa i za "mrachnost i napnatost" ke vi dade Franco da mu go drzite oskarot po eden den. Site trojca nad mene sto ste :icon_lol:
Ај не зезај, за мрачност и напнатост нема завршен испит, или ја чувствуваш или не. Немаше, премногу light беше филмот. А Франко оскарот ќе го држи ако го сонува Inseption.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Епа тоа е тоа, чим фрчеа критики за Buried како истрајал со толку малку воздух 3 саата ќе мрчам и јас за циркулација :icon_lol:
Критикуваме тоа што ни е малце невозможно и што не ни се совпаѓа со приказната. Филмов дури досаден ми стануваше на моменти, за разлика од гореспоменатиот. Затоа има просечна оценка кај мене.
Lele be :) ne se pravi ko navivacka na milan :D ubavo ti pisuva Boliglava, filmot e spored vistinska prikazna, t.e. spored knigata na samiot covek koj go preziveal setoa toa sam, nema sminki i parfemi na prikaznata za da ti stane tebe, mene ili na Petko poubava i po interesna, prikaznata e taa sto e, filmot nikade ne spomnaa deka sakat da go pravat tazen/mracen/klaustorfobicen, dodusa i knigata na Aron mu vrie od motivacii i gluposti, a i so toa se zanimava covekot sega, drzi govori za motivacija i gluposti. Znaci vie go kritikuvate filmot sto go dolovil toa sto sakal, toa sto sakal da e light/motiviracki/smesen na pati. Epa ne znam sto da vi recam...

Ај не зезај, за мрачност и напнатост нема завршен испит, или ја чувствуваш или не. Немаше, премногу light беше филмот. А Франко оскарот ќе го држи ако го сонува Inseption.
Ajde de, ke vidme, Franco ke stane prviot koj ke vodi oskarite i ke dobie za glavna maska uloga. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.482
Па затоа што е и „баш“ обична приказна му давам ниска оцена :D Напнатост 0, лежерен е цел филм, за разлика еве од Сламдог Милионер на Бојл каде што нејќеш ни да паузираш а камоли да го прекинеш филмот. Актерот супер си одглуми ама филмот не ме бендисува. Сепак ова е релативно, на некој може му се допаѓал Buried овој не, на некој 127 hours да, Buried не. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.296
Поени од реакции
52.351
Ajde de, ke vidme, Franco ke stane prviot koj ke vodi oskarite i ke dobie za glavna maska uloga. :D
Или тоа или ќе биде како Стив Мартин кога ги водеше оскарите и кога викаше: Ако освои Том Хенкс оскар вечерва, јас и тој заедно ќе имаме 3 оскари :pos:

--- надополнето ---

Што знаете вие бе, 8.2/10 :pos:
А за Black Swan не го користиш тој аргумент, а? :)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.324
Поени од реакции
5.994
Требаше Дени Бојл да убаци мобилен телефон и да вртеше Франко по своите,циа и амбасадите и од кога сите ќе го одјебат да си ја пресече раката па така ќе добиеше на напетост:).
Плус 127 е драма -биографија-авантура, buried е драма мистерија. Па затоа постои златното непишано право ,прво се гледа што жанр е филмот па после што да очекувате од него :).

иначе кога споредувате Buried со 127 e исто како Trainspotting и Requiem for a dream.

Е сега што сосема случајно излегоа во близок период и одма со споредбиве.

--- надополнето ---

И позитивен ефект од 127 hours ми е што небеше претставен како некој блокбастер.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.269
Поени од реакции
17.954
Burried е за мене полош од 127 Hours. Го пишав и тоа некаде, камоли да неамв гласано на овдешната тема за Burried, ама отпосле ми беше гледан 127 Hours кој според мене беше далеку подобар од Закопаниов :)
И во Burried имаше тензија на моменти и голема, ама кога ќе ти текне во 127 дека всушност сето ова му се случувало стварно на некого му дава еден посебен шмек на филмот.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Или тоа или ќе биде како Стив Мартин кога ги водеше оскарите и кога викаше: Ако освои Том Хенкс оскар вечерва, јас и тој заедно ќе имаме 3 оскари :pos:

--- надополнето ---


А за Black Swan не го користиш тој аргумент, а? :)

A Inception ti? :)

Nego, ubavo e da gi cita covek komentarive podolu, zosto 127 ima tolkava visoka ocenka. Ke vidite sto vi zboram tuka istoto.

Vie znaete kakov muabet terate, primer odis da go gledas Star Wars, i vikas na kraj ama ne beshe strashen ic. Ne cini. Kako demek, Lucas najavil: THIS IS GONNA MAKE YOU SHIT YOUR PANTS!!!!
 
I

Intex

Гостин
A Inception ti? :)

Nego, ubavo e da gi cita covek komentarive podolu, zosto 127 ima tolkava visoka ocenka. Ke vidite sto vi zboram tuka istoto.

Vie znaete kakov muabet terate, primer odis da go gledas Star Wars, i vikas na kraj ama ne beshe strashen ic. Ne cini.
ИоСоно е најголем анти-фан на Инсепшн. Другар, не е толку грд филмот, јесте, е просечен, ама ти го правиш у стил на Пирана 4Д.:D

Страшно у Стар Ворс? Е шо би чекале од него страшно?

Инаку, ја отупевте со 127, да се најдете у таква сјебана ситуација, каде сте готови да умрете, сигурно би се чуствувале баш ко батето.
Зи Џ`рман арно кажа, требало мобилен да му стаат.:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom