GOD'S CROOKED LINES (2022) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.190
Поени од реакции
5.697
Тој саат ипол ќе ти помине како 15 минути.
И срањето во 127 не го споредувај со срањето во Buried.

Одамна вака не ме воодушевил некој филм. Од кога го гледав, нема ден а да не си изгледам пак некое делче од филмот. Посебно ми се допадна делот каде на нееекој начин го разработуваат детерминизмот.
Франко беше совршен. Just... throw him the damn oscar.
до човекот и до вкусот е. ама филмови со 1 глумец мене никад не ме воодушевиле... поарно ќе го гледам headless joe како си прави муабет со кокошката.....
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
Само јас очекував на крајот стварно ко се спаси секој момент да се разбуди пак заробен?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.094
Поени од реакции
27.021
кои филмови се следни за дискусија?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.956
Поени од реакции
55.446
Многу сте нестрпливи, има уште луѓе кои не се изјасниле за овие. Ќе има деновиве нешто ново, обично актуелните филмови, ама посебно оние кај кои има многу спојлери.

Инаку јас да се изјаснам дека Buried ми се допадна повеќе од 127 hours, на големо несогласување на Јонзе. Не ја почувствував таа тензија кај 127 Hours како повеќето овде, очекував малку поинаков филм, поизразен страв и емоции кај главниот актер, пострашна сцена со ампутацијата... не знам, нешто повеќе... и не ми се допадна што почнува како хепи тинејџ авантура со весела музика, иако знаеме за што се работи и како ќе заврши. Мислам дека е малку преценет поради фактот што човекот се смета за херој таму, познат е и публиката го цени и емотивно се врзува со филмот. Филмот е добар, но не е така добар.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Хехехе овде ќе прочиташ и имаш чувство дека си ги гледал филмовите :)...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Spoiler free, pal.

127 ќе го зезнеа на крај ако ослободувањето беше само имагинација, зашто изиграа на таа карта на средина на филмот, во сцената со дождот.
А инаку, не го разбирам мрчот за почетокот и веселата музика. Во филмот не знаев за што се работи, ниту како ќе заврши, и затоа почетокот ми беше сосема океј.
Иосоно, а ти баш си тој што не` учиш да не гледаме трејлери и читаме било какви рецензии :) а сепак велиш си го знаел крајот пред да го гледаш.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.956
Поени од реакции
55.446
Spoiler free, pal.

127 ќе го зезнеа на крај ако ослободувањето беше само имагинација, зашто изиграа на таа карта на средина на филмот, во сцената со дождот.
А инаку, не го разбирам мрчот за почетокот и веселата музика. Во филмот не знаев за што се работи, ниту како ќе заврши, и затоа почетокот ми беше сосема океј.
Иосоно, а ти баш си тој што не` учиш да не гледаме трејлери и читаме било какви рецензии :) а сепак велиш си го знаел крајот пред да го гледаш.
Вистинита приказна е, пред 6 месеци слушнав за филмот, во меѓувреме заборавив и сега кога излезе ми текна. Според тоа, нити треба да почне весело, нити пак може да заврши поинаку од како што заврши. Ако не знаеш ништо, многу поубаво е.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Одиш во крајности. Да, крајот е тој и не може да се менува зашто е според вистинита приказна, а за почетокот ми е стварно бесмислено да се наоѓаат мани.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.956
Поени од реакции
55.446
Одиш во крајности. Да, крајот е тој и не може да се менува зашто е според вистинита приказна, а за почетокот ми е стварно бесмислено да се наоѓаат мани.
Кои крајности? Не ми се допаѓа целиот тој тон во кој е направен филмот, очекував нешто помрачно од ова, сепак е губење на рака, хелоу, сериозна работа е, трагедија. Ти од перспектива дека не си знаела ништо за филмот и настанот поинаку си го доживеала, тоа е во ред.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Трагедија е, но намерно тоа не ни е пренесено баш како хелоутрагедија. Затоа започнува весело, и завршува весело, зашто Арон функционира нормално и без тоа.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Мајстори се за хепиенд филмови, нели? :)

Ама стваро е многу хепи филмот, во сите боички...
Подобро би изгледал во документарец или реконструкција или емисии за преживеани, не знам мене не ми се свиѓаше искрено не го ни догледав...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Многу сте нестрпливи, има уште луѓе кои не се изјасниле за овие. Ќе има деновиве нешто ново, обично актуелните филмови, ама посебно оние кај кои има многу спојлери.

Инаку јас да се изјаснам дека Buried ми се допадна повеќе од 127 hours, на големо несогласување на Јонзе. Не ја почувствував таа тензија кај 127 Hours како повеќето овде, очекував малку поинаков филм, поизразен страв и емоции кај главниот актер, пострашна сцена со ампутацијата... не знам, нешто повеќе... и не ми се допадна што почнува како хепи тинејџ авантура со весела музика, иако знаеме за што се работи и како ќе заврши. Мислам дека е малку преценет поради фактот што човекот се смета за херој таму, познат е и публиката го цени и емотивно се врзува со филмот. Филмот е добар, но не е така добар.
Ne veruvam deka celta na 127 e da ja dolovi istata tenzijata koja ja ima vo Buried, nema smisla, ako bese taka, epten ja zafrknale rabotata. Panika i strav te faka od samata pomisla deka se toa e vistina, znaci ne e kako vo Buried kade sto bukvalno e shpricano so strav i tenzija na sekoja mozna scena, od dijalozi kao bozem: i dont give a fuck you fuckin american, just die in Iraq, alone in a coffin with your fancy blackberry. se do scenite so pesok, so zmija itn int.

Buried so 127 nemat 2 dopirni tocki. Taman ke pomislish deka se one character oriented movies, ne se, vo 127 vremeto koe Franco sam go pominuva e mozebi samo polovina od filmot (ne se vazat scenite kade sto trca po kanjonot ili kade sto vozi kola/tocak) toa kako 1.

2. Franco znae kade odi, znae sto pravi, spremen e za mnogu raboti sto mozat da mu se desat, spremen e za se, znae sve... Ryan od druga strana cudno e sto ne se pokaka od strav koga se razbude vo kovcegot.

3. Ne se cudejte na toa sto filmot ima happy teenage pocetok, navistina ne znam sto e cudno, pocetokot e bas eden od najvaznite delovi na filmot, so toa reziserot kazuva koj e Aron Ralston, ne e nekoj sex freak, ili nekoj razocaran od se. Nego e covek so avaturisticki duh, onaka bas tipicen freelancer, zatoa i na pocetok pagja so tochakot, se smee, se slika kaj sto e padnat, i prodolzuva, zatoa i vremeto e super soncevo, i ima super awesome pejsazhi :) i zatoa se toa e napraveno da se zabelezhi, da ne bese vaka, vremeto ke bese oblacno :) ili pak filmot ke pocnese onaka epten bedno, kade sto se kara so tatko mu/random... Mene pocetokot mi bese super iskreno, go opisuva covekot za 10 minuti, vesel, avanturist bla bla...

4. Filmot i sluckata (pogotovo sluckata) se smeta za happy ending. Covekot mislese ke umre, i spremen bese da umre :), ne znam jas ama ako vo film ti e klishe da najde familija srede ebaniot kanjon, vo real life toa da se sluci, e isto kako i loto da ti padne, onaka americhko loto od 300 milioni dolari.

5. Filmot namerno udira na komedija malce, znaci vo film kade sto vo sekoja mozna scena ima komedija, ne cekaj tenzija. Imase mnogu dobri sceni, komicni ama super doloveni, edna bese taa na krajot koga trebase da se spushta od toa visokoto mesto, i koga gi najde tie "shtrafcinata" koi gi koristat drugite "planinari"/climbers i klekna i gi bakna smeejki :)


Ova e moe mislenje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom