GOD'S CROOKED LINES (2022) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
14 август 2006
Мислења
42.092
Поени од реакции
74.681
Елаборирај повеќе. Мене ми беше поприлично еднакво критички настроен кон доминантните политички страни.
Али ако мислиш за ковид deniers и слично, океј.
Покрај целокупниот woke пакет, имаш анти covid-deniers и анти-републиканска пропаганда. Филмот е политичка пропаганда.
Го имаш типичниот woke сетап, кај што се жените моќни, паметни, самоуверени, а мажите (белите) несигурни и приглупи, вклучувајќи ја и расната агенда и на тоа накалемени другите агенди.

Инаку, ми беше релативно забавен и не видов нешто дека е полош првите 30-40 минути. Не е досаден. Режисерот на време ги сече сцените.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.672
Поени од реакции
27.524
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.827
Поени од реакции
30.923
Го имаш типичниот woke сетап, кај што се жените моќни, паметни, самоуверени
Па не би рекол дека беше баш така. Претседателката ми делуваше прилично немоќно и глупаво и цело време ги слушаше мажите (бели) накалемени околу нејзе. Другата (Џенифер Лоренс) можеби паметна, но некако ко да не и одеше тоа во прилог во целиот тој сет-ап на идиоти наоколу. Третата (Кејт Бланшет) - екстремно глупава, ама нели со п***ина магија, па успеа да го ќари Лео. Што знам, за се си во право, само за жените не ми делуваше баш ко да е пропагандистички настроен.

Инаку, ова е дефинитивно најдобриот филм на Адам Меккеј кој сум го гледал до сега. Уште го имаше тој неговиот печат со неповрзаните „сликички“ но овојпат не ме нервираше тоа, туку напротив, ми одеше во прилог и уживав, но фала-богу, недостасуваа зум-ин и аут игричките што толку ме нервираат кај него, па може затоа ми се допадна повеќе од претходните негови.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.092
Поени од реакции
74.681
Го имаш типичниот woke сетап, кај што се жените моќни, паметни, самоуверени,
Да, тоа се гледаше јасно низ ликот на Мерил Стрип.
Автоматски споено мислење:

Председателката беше републиканка, аман. Нормално е да е глупа.
Али беше моќна и самоуверена.
Автоматски споено мислење:

Па не би рекол дека беше баш така. Претседателката ми делуваше прилично немоќно и глупаво и цело време ги слушаше мажите (бели) накалемени околу нејзе.
Ете, си одговори самиот - која е една од причините зашто е глупа.
Немоќна, тоа не знам. Глупа - да, како и секој републиканец.
Автоматски споено мислење:

. Другата (Џенифер Лоренс) можеби паметна, но некако ко да не и одеше тоа во прилог во целиот тој сет-ап на идиоти наоколу. Третата (Кејт Бланшет) - екстремно глупава, ама нели со п***ина магија, па успеа да го ќари Лео. Што знам, за се си во право, само за жените не ми делуваше баш ко да е пропагандистички настроен.
Ќе пишам поопширно за Кејт (главната глумица-хероина). Таа е типичен woke лик. По тертипот на Реј од Star Wars или онаа од Jungle Cruise.

Инаку, ова е дефинитивно најдобриот филм на Адам Меккеј кој сум го гледал до сега. Уште го имаше тој неговиот печат со неповрзаните „сликички“ но овојпат не ме нервираше тоа, туку напротив, ми одеше во прилог и уживав, но фала-богу, недостасуваа зум-ин и аут игричките што толку ме нервираат кај него, па може затоа ми се допадна повеќе од претходните негови.
што им фалеше на флеш сликичките?
мене ми беа на место
Автоматски споено мислење:

shitbox tv скроз звучеше како shitfox tv
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2006
Мислења
42.092
Поени од реакции
74.681
Луѓето во своите модерни животи се толку заглибени во декадентен идиотизам, ала Idiocracy, што не ја примаат реалноста објективно. Па дури ни кога ќе се испречи пред нив ултимативна опасност од епски размери. Нивната состојба делува како некаков нерационален и штетен ескапизам. Сето тоа, во филмов, искарикирано и пренагласено, за да се долови поентата.

Ми се допадна спиралата на корумпираноста и аморалот (на високиот слој) низ дејствието. Почнува од подолго чекање на главешините во ходник и бизарно ситничарење на генерал, а завршува со - нека умрат сите на Земјата, ние ќе киднеме!

Kejт беше, во дадени моменти, единствен глас на разумот во филмот. Уште од почеток, таа се обидуваше да ги соочи со вистината. Беше самоуверена, паметна и не отстапи од намерата. И тоа беше нејзината улога цел филм. Како го почна филмот, така го заврши. Никаков карактерен свод. Рамна ко даска. Едно те исто правеше и збореше, од почеток, до крај. И од почеток до крај, само за генералот збореше. Малку за кометата, малку за генералот и мање-више една фаца имаше, низ цел филм. Онаа озбиљна фаца.

Но, не смееме да и замериме, бидејќи таа прва ја откри кометата (не Ди каприо), прва сконта дека ќе удри у земја (не Ди Каприо) и издржа до крај, морално и етички.

Ди Каприо беше изгубен у простор. Оноа буквално. Откоа сфатија дека комета ќе ги удри, он не знаеше главата кај му е. Пиеше Занакси, цело време ја прашуваше – Што ќе правиме, Кејт? Како ова Кејт? Како она? Дури и у авион кога влегуваа беше изгубен и ја праша – Каде да седнеме Кејт? Тој се потпираше цело време на стоичката Кејт, која беше мирна и сталожена (освен во моментите кога треба да се бори за вистината, кога беше борбена и храбра), додека овој скокаше ко мајмун и се губеше. Еве изгледајте ги првите 10 минути по сознанието за кометата дека ќе удри.

Нормално, таков слабак, потоа брзо подлегна морално и етички, приклучувајќи, оставајќи ја храбрата Кејт сама да стои на браникот на разумот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.745
Поени од реакции
54.358
И мене се уште ме мачи прашањето, Џени... Најјако беше што му наплати 20-ка на Теди, му рече "немам ситно" :pos:

Инаку републиканците јадат ќотек во сите филмови па не знам што би било различно во овој.

Мерил Стрип е Доналд Трамп
Џона Хил е или Иванка или син му на Трамп.
Don't Look Up е Lock Her Up.
Кометата е пандемијата или глобалното затоплување или што и да е друго што ги дели Америте на два табори.
Црвените капчиња, тоа што Џона Хил ги нарече Rednecks кога го гаѓаа со шише и тоа што републиканскиот сенатор им зборуваше за милион имигранти од Чиле, сето тоа е јасно, појасно да не може да биде. Воопшто не се обиделе да скријат ништо,

Тоа беше политичкиот дел.

Од останатото, медиумите беа испердашени без агенда. Дејли рип шоуто кое ги претставува сите други talk show програми, беше разобличено и уништено во поим. Корупцијата, поставувањето идиоти и полтрони на клучни позиции (НАСА), билионери донатори кои се мешаат и одлучуваат за се, претседател кој им се покорува, сето тоа прикажано како што треба. Отпуштањето и оцрнувањето научници кога ќе ја прозборат вистината која не им одговара на политичарите, spot on. Приоритетите на обичниот човек, особено на младите, на кои поважни им се celebrity news, кој со кого раскинал, отколку било каква сериозна вест која треба ги засега (не се замарам брат јас...). Социјалните мрежи кои собираат податоци до степен да знаат повеќе за нас од нас самите (You will be killed by brontorec) :pos: Теоретичарите на (сулуди) заговори од типот на Рамна Земја (He is a porn actor или како и да беше тоа за Лео). Исмевање со FBI и нивните методи и со фактот дека им се подредени на најобични идиоти во Белата Куќа итн итн...

Така да, имаше од се по нешто. Јас лично сум против целото woke лудило но овој филм не беше толку woke колку што беше политички определен. Фамилија Марковски беше повеќе woke од ова. Во филмов освен диверзитетот на кој сме навикнале (кој е единствена причина што оној јадникон од Yesterday добива улоги, немаат друг Индиец) немаше ништо посебно. Не би рекол дека Џени е woke, she just doesn't give a shit, можно е ова да е единствена улога во која ми се допаднала. Unless you assholes are taking me to the Batcave, fuck you for putting this hood on me! :pos:

@Zlatikevichius, овој ти е филм за во темите за дебата, мал милион работи има за дискусија и плус за разлика од Power of the dog и слични филмови во кои апсолутно ништо не се случува, овој е забавен. :cautious:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.827
Поени од реакции
30.923
што им фалеше на флеш сликичките?
мене ми беа на место
Тука си беа супер де, реков, совршено се вклопија во тонот на филмот. Во претходните негови одеше во екстремности од типот: некој зборува, и следен кадар - WC шолја со пуштена вода од казанче.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.745
Поени од реакции
54.358
Многу веројатно. Комбинација од Илон Маск и Стив Џобс, можно и Марк Зукерберг. Најјак лик во филмот ми е.

Не ми текна на Џордан Питерсон а цело време ме мачеше од каде ми е познат гласот :D
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.353
Поени од реакции
33.209
Kolku i glupava da bese pretstavena pretsedatelkata ipak na krajot obicniot narod go jadese a ona bese u noeva arka. Toa sto brontosaurus ja ubi after credits bese samo ogromen fan service, demek i vakvite gi stiga karma eventually, strpete se.

Go zborev so drugar i mu bil fantasticna kritika no sakal da bide poseriozen kako film za da e timeless. Mozebi. Jas prvite 40 50 min ne disev, se napnav ko leo, pa vtoriot del koga bese smesno i lagano me odmori od cela tenzija.

Ovoj od apple ili piterson ili kakoidae bese epten on point i mnogu dobro nadopolnuvanje.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.745
Поени од реакции
54.358
Kolku i glupava da bese pretstavena pretsedatelkata ipak na krajot obicniot narod go jadese a ona bese u noeva arka. Toa sto brontosaurus ja ubi after credits bese samo ogromen fan service, demek i vakvite gi stiga karma eventually, strpete se.
Јас поинаку го доживеав тоа: филмот заврши како што заврши без арката. You are giving them too much credit guys, they are not smart enough to be evil, им рече Џени на децата.

Арката е само пародија за најбогатите и најмоќните луѓе на светот, кои не можат да ја избегнат судбината на останатите затоа што не се паметни колку што сакаат да мислат дека се.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.621
Поени од реакции
34.845
Многу добро филмче, брутална критика за времето во кое живееме. Да би се десило нешто слично не верувам дека би било поинаку.

Иначе не е филмов либтардска пропаганда како некои што го оцениле тука. Да беше така, на скапаните патлиџани кое е либтардски бастион ќе имаше 99% апрувал рејтинг а не 55%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom