DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Ова според книга било снимано, Thomas Savage, баш ме интересира дали е повеќе разјаснето во книгата, или и таму е оставено да си толкува читателот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
ОК, мој впечаток е дека за себе враќаше, дека Фил уште на првата средба го извреѓа. :)
Главна причина е мајка му да не заврши ко татко му* и да е среќна. А беше несреќна ради тормозењето на Фил. Коа почна филмот, одма после уводните логоа на продуцентските куќи кажа дека уше откоа татко му починал, он све ќе напраел мајка му да е среќна, или да не и се деси нешто (или нешто слично рече). Тоа беа првите зборови у филмот.

* А мајка му ваљда се плашеше он да не заврши ко Фил.
Автоматски споено мислење:

Многу фина кинематографија, кадри, монтажа... Ликови - длабоки и повеќеслојни.
Али од темата и поентата ми се присерува. Посебно од поентата.
Само тројцата педери можат да го видат кучето, стрејтовите јок, колку и да гледаат.
Автоматски споено мислење:

Фил беше сељак кон брат му, кој цело време му ќутеше. Буквално во првата реченица што му ја кажува во филмот го понижува, кога го нарекува fatso. Целиот однос им беше таков, овој го напаѓа, а овој пробува да го игнорира. Што е тука неразработено, зар немаш видено такви односи меѓу луѓе, браќа, сестри и остало?
Сакаат да покажат у филмот дека не е добро да седиш у клозет како Фил и дека треба гордо да ја исправиш главата пред токсичните машки шовинисти, како Питер што прави. Он ги држи конците у свои руки. The Power of Underdog (ок, знам дека е друга аналогијата, али може истовремено и ова да биде).

Фил ги мачка тие слоеви на токсичен машки шовинизам врз себе, како што ја мачка калта. Доминација, тоа е ваљда ултимативната поента на машкоста. Он доминира у друштво, у кафана, дома и сегде, не затоа што му е у природа, него затоа што сака тоа да му е у природа. Се изругава со жени, индијанци (racial diversity agenda), потчинети, па и со брат му (body positivity agenda), заради sexual diversity point.*
Таква е околината и времето: историски неправедни кон хомосексуалците. Мора така да се крие и понаша. И Петрета ќе го опраеше да не го убиеше. Ќе беше неговиот Бронко (погеј име не можеа да стаат).
Не треба така. Треба како Питер да биде, со дигната глава. Доста беше криење!
Сите ликови у филмот се слабаци (под површина или унутра). Освен Питер хомосексуалецот (и секако индијанците). Он со голи раце зајаци убија, па ги сецира, антракс вади од мртви трупови, иде гордо со подигната глава меѓу сељаците кои го заебаваат (а не ни сањаат дека он, у ствари, ги држи конците у свои раце).

* Оскар чист ко суза
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Само тројцата педери можат да го видат кучето, стрејтовите јок, колку и да гледаат.
Па и не можат стрејтовите, затоа што фразата the power of the dog е со значење: all those deep uncontrollable urges that come and destroy us - што многу лесно „длабокиот неконтролиран порив“ може да се поистовети со хомосексуалноста.
кажа дека уше откоа татко му починал, он све ќе напраел мајка му да е среќна, или да не и се деси нешто (или нешто слично рече)
Знам дека рече, ама лик кој е можеби психо, јас сметам дека не може да се грижи за туѓа среќа повеќе отколку за својата.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Dont look up noviot na netflix prezabaven
Го пуштив и јас откако пиша, забавен стварно, ама и според искуството како се реагира на КОВИД, не е чудно таква реакција да биде реалност :D
Навивав да удри кометата. :D
А тој лудиот бизнисмен што не сакаше да го нарекуваат бизнисмен, претпоставувам дека е Илон Маск? :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.791
Аууу каков филм Don't Look Up! За малку ќе го исклучев после 30-40 минути, од две причини: Првата, ужасно неприкладен саундтрак (за среќа се поправи подоцна). Просто ужасна музика која нема врска со тоа што се случува во филмот. Втората, мислев дека ова Armagedon / Deep Impact тип на филм, и како таков делуваше очајно на почетокот.

Ме натера некој внатрешен инстинкт да продолжам, и сфатив дека филмот не е за кометата која може да го уништи светот туку е сатира на светот во кој живееме. Да бидам фер, истовремено е и политичка пропаганда но тоа е занемарливо (барем за мене) во однос на пошироката слика за модерното општество која ја доловува.

Нема да пишувам повеќе, топла препорака да ги издржите првите 30-40 минути и да го изгледате, a исто така и важно инфо: не го исклучувајте филмот за време на одјавната шпица, има две сцени во истата, од кои на првата со бронтерокот ми потекоа солзи од смеење. Whatever you do, don't pat them :pos:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
не го исклучувајте филмот за време на одјавната шпица
Случајно видов дека има уште 15 минути, па си реков, каква е таа одјавна шпица толку долга, и така ги видов „скриените“ сцени :D
 
O

onefifty

Гостин
Don't Look Up дефинитивно изнедадување. Добра сатира ама малце е застрашувачки колку само погаѓа во вистината, хирушки, ме плаши.
Одличен крај за Нетфликс, бар кај мене, ми дојдоа преку глава со сите пропаганди и политики кои ги тераат и конечно после толку време ова е последен месец сабскрајбнат ама филмчево е топ за една love and hate relationship.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Добар е овој Dont Look Up, само некако безвезе собрале таква екипа, можело ова да помине и со поскромен буџет за актери.

Не и е срам на онаа Кејт Бланшет да дојде ваква напумпана со пластика у тоа лицето и да не можам да ја познаам 15 минути. Па да не прочитав на почетокот дека и она ќе постои у филмов, коа ќе ја видев водителката ќе помислев брејј женава ама ми личи на Нада Топчагиќ и Кејт Бланшет у едно.
-Непотребно трошење пари на нејзе.

Мојот човек Мајкл Чиклис беше присутен у пола сцена, отечен како бумбар. Ама добро ај, не е некој актер он па да речеш непотребен бил тука.
Рон Перлман или проклетиот Клеј Мороу, исти курац.
Па и Мерил Стрип мада ај оваа е веќе у години, и океј и се вакви полуулоги.
И оној Мајк Рајланс да ти е језа да го глеаш, пун пластика и пудра.

Тимоти немаше потреба истотака. Aма добро, и ја би прифатил малце да ја лапам Џенифер. хехе ок не кур ме цитирајте да ми повраќате.

ДиКаприо стандардно добар. AILF бе да ти ебам хахахахаха
И Џенката беше супер истотака.

Цел филм се чудеше како тој генералот им наплаќаше за грицките у Белата Куќа, кои всушност беа бесплатни. хахахахахахаххаха
Вика, високо рангиран генерал е, работи у Пентагон, кујзне колку плата зима и не ми е јасно за кој кур ни зимаше пари за ситници кои се бесплатни. И црнецот се надоврза со приказна дека Стинг го глеал у очи и му прднал.

А тој па црнецот коа го апсеа од ФБИ, викаше ок ок полека, јас само имам повеќе пигмент од вашиот хахахахахаха им објаснуваше историја на човечко потекло.

Добар филм, добра сатирична критика удира, само некако мислам дека е малце предолг, можеле да скинат едно пола саат, али океј е.

За таа најпоследната сцена после одјавната шпица, у каков момент ме фати, не ви кажувам. :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.791
можело ова да помине и со поскромен буџет за актери.
-Непотребно трошење пари на нејзе.
Па ти не ги гледај парите како да се твои :kafence:

А тој па црнецот коа го апсеа од ФБИ, викаше ок ок полека, јас само имам повеќе пигмент од вашиот хахахахахаха им објаснуваше историја на човечко потекло.
Прејак момент, им вика кулирајте се е во ред, имам повеќе пигменти зошто вашите претци мигрирале во северна европа :pos: Исто и тој слепецот кога ја апсеше Џенифер :pos:

Филмски гледано е попара од филм, ама има јаки моменти, гилти плежр ми е, ќе го репризирам :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Примарната функција на Don't Look Up не е да те забавува, туку да ти посоли политичка пропаганда. Нешто како Death to 2020.
Има два типа на идеолошки загадени филмови денес, едните се како Star Wars, кои се преправаат дека примарната улога им е забава и други кои не се ни кријат, како овој филм и како Death to 2020 (сега ќе има и втор дел).
Првите ти вршат пропаганда преку забава, а вторите те забавуваат преку пропаганда.
Вториве ги ценам повеќе, бидејќи се искрени.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
да ти посоли политичка пропаганда.
Елаборирај повеќе. Мене ми беше поприлично еднакво критички настроен кон доминантните политички страни.
Али ако мислиш за ковид deniers и слично, океј.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom