Gjirafa50.mk (официјална тема)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Веб сајт за онлајн продажба на техника лаптоп, слушалки, микрофони, хард дискови, мауси и други работи што и не се технологија.
Колку што прочитав ова е косоварска фирма која има исто отворено и во Македонија фирма.

Пред некој ден видов Маршал слушалки кој ги продале од 9,310 денари на голем попуст за 120 денари што ми е некако чудно дека толкав попуст дале на таков бренд слушалки.


Сакам да прашам неколку прашања
  1. Некој купувал од тука?
  2. Задоволни ли сте вие што сте купиле нешто од овде?
  3. Производите дали се копија или се вистински бренд оригинал?
  4. Даваат гаранција со фискална?
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Провери ги темите на форумот на it.mk:

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Провери ги темите на форумот на it.mk:

Сум ги проверил но чудникаво ми е сето ова 1 година гаранција на сите производи.

Кога одиш да речеме да купиш во Сетек на некој производи имаш две, на некој дури и 5 години гаранција а тука ти е 1 година на било кој.

Не давале фискална :eek: Зошто?

И трето чудно ми е дека имаат само косовски број. Ако веќе имаат фирма регистрирано во Македонија се нормално зарем не им е тешко да набават број картичка на македонска мрежа или пак нешто кријат со тоа што е косовски бројот?
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Сум ги проверил но чудникаво ми е сето ова 1 година гаранција на сите производи.

Кога одиш да речеме да купиш во Сетек на некој производи имаш две, на некој дури и 5 години гаранција а тука ти е 1 година на било кој.

Не давале фискална :eek: Зошто?

И трето чудно ми е дека имаат само косовски број. Ако веќе имаат фирма регистрирано во Македонија се нормално зарем не им е тешко да набават број картичка на македонска мрежа или пак нешто кријат со тоа што е косовски бројот?
Што ќе ти е чудно, на одредени работи се на пола цена од онаа во Анхоч или Сет. Секојдневно имаат daily offer а имаат работи кои се баш она зимај дур има залиха. Гаранцијата не е проблем (добиваш електронска потврда во пдф формат потпишана од фирма регистрирана тука во Скопје), во суштина Анхоч / Сет што ако имаат гаранција кога пробуваат да ти убацат користени производи па ако приметиш ок ако не со здравје да си го користиш. Инаку на gjirafa50 се им е леџит роба, за европски пазар зимаат од https://www.czc.cz/ и имаат широк спектар на производи. Нарачката ти ја носат на домашна адреса преку брза пошта (еко логистик) без дополнителен трошок. Сум нарачувал, моментално чекам нарачка, а ќе нарачувам и во иднина само чекам да пуштат производи под цена.
Како и да е за подетални информации, искуства, податоци, слики итн иди на forum.it.com.mk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Што ќе ти е чудно, на одредени работи се на пола цена од онаа во Анхоч или Сет. Секојдневно имаат daily offer а имаат работи кои се баш она зимај дур има залиха. Гаранцијата не е проблем (добиваш електронска потврда во пдф формат потпишана од фирма регистрирана тука во Скопје), во суштина Анхоч / Сет што ако имаат гаранција кога пробуваат да ти убацат користени производи па ако приметиш ок ако не со здравје да си го користиш. Инаку на gjirafa50 се им е леџит роба, за европски пазар зимаат од https://www.czc.cz/ и имаат широк спектар на производи. Нарачката ти ја носат на домашна адреса преку брза пошта (еко логистик) без дополнителен трошок. Сум нарачувал, моментално чекам нарачка, а ќе нарачувам и во иднина само чекам да пуштат производи под цена.
Како и да е за подетални информации, искуства, податоци, слики итн иди на forum.it.com.mk
A ако нешто производот не е како што треба или ти е неисправен во тој случај мора ли да се врти на косоварскиот број или може на македонски да се разберам преку порака директно од веб страната?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Незнам што очекуваш да не биде во ред со производот, истиот е спакуван фабрички за европски пазар. Инаку во секое време можеш да ги добиеш на чет, и на македонскиот број, у краен случај ако не сакаш да се заебаваш доплати за gjirafa flex, со тоа добиваш гаранција за нов производ без мољакање и чекање по сервиси 30 дена.
Производите им се за европски пазар а не Ш категорија refurbished какви што знаат да шиткаат Анхоч / Сет.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
501
Поени од реакции
692
I jas sum naracuval proizvodi koi stignale so brza posta bez dopolnitelna doplata. Plus vo plikot imas i gotova nalepnica so adresa od firmata, ako ne ti se dopagja prozivodot da mozes da go vratis. Se na se, zadovolen od uslugata i korektnosta. Inaku firmata kolku sto znam e pogolema od ova samo so tehnicki proizvodi, ako odis na web stranata, ke vidis deka imaat i razni drugi dejnosti so koi se zanimavaat.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Aли ужас превод на веб сајтот имаат. Влегов да се регистрирам некој делови пишани на албански некој на македонски. Преводот кога одбираш нелој производи исто пола албански пола македонски и како на Google translate да преведувале. Мора да се потрудат околу таа работа ако сакаат и пари да земаат од македонци. Како мене некој кој прв пат деновиве дознава за сајтов ќе му делува сомнително и чудно.

Пред малку нешто им пишав прашање на кирилица чисто да видам дали воопшто одговараат на македонски и иако празник денес ми одговорија на македонски вратија исто на кирилица дека сум ги контактирал во време кога не работат а потоа на латиница ми одговорија на прашањето.

После некое време пишав пак глупости онака безвезе букви стискав и ми одговорија на српски или хрватски беше

Hvalavam sto ste nas kontaktirali.Kako vam možemo pomoči?

:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.116
Некако многу скапо ми стое на оваа страна или цените се пораснати зошто не бев гледал електроника можеби 1 година па затоа ми стои скапо инаку солидна понуда имат и доста попусти видов 15,20%.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
280
Поени од реакции
442
Земав блутут слушалки од тука за 550 ден со бесплатна достава, задоволен ептен. Ќе нарачам уште едни за коа ќе ги изгубам овие.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.245
Поени од реакции
3.162
Сум ги проверил но чудникаво ми е сето ова 1 година гаранција на сите производи.

Кога одиш да речеме да купиш во Сетек на некој производи имаш две, на некој дури и 5 години гаранција а тука ти е 1 година на било кој.

Не давале фискална :eek: Зошто?

И трето чудно ми е дека имаат само косовски број. Ако веќе имаат фирма регистрирано во Македонија се нормално зарем не им е тешко да набават број картичка на македонска мрежа или пак нешто кријат со тоа што е косовски бројот?
Да им се моча пес на сетек, нивните гаранции и начинот на третирање на потрошувачите. Гнасна фирма со гнасен менаџмент, се надевам ќе пропаднат што поскоро.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Искрено од Жирафа можеби би зел слушалки блутут ако има некогаш некој со јак попуст како тие Маршал што ги пишав. Толкав попуст не сум видел до сега да има некаде.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.739
Искрено од Жирафа можеби би зел слушалки блутут ако има некогаш некој со јак попуст како тие Маршал што ги пишав. Толкав попуст не сум видел до сега да има некаде.
Кој ќе ти даде такви слушалки за 120 денари? Повеќе му се исплаќа да ги фрли него за тие пари да ти ги даде. Цените така ги прават на тие ајтеми што ги немаат на залиха за да се палите колку е ефтино.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Кој ќе ти даде такви слушалки за 120 денари? Повеќе му се исплаќа да ги фрли него за тие пари да ти ги даде. Цените така ги прават на тие ајтеми што ги немаат на залиха за да се палите колку е ефтино.
Е то ми е безвезе ќе стаат на спонзорирано на социјални мрежи реклами како имаат најголеми попусти на нешто што воопшто го немаат во моментот и божем продадено за толку пари а рекламата ќе се врти долго без раџлика што они го немаат производот на залиха :facepalm:

Не сакам да пишувам негативно кога и не сум нарачал од кај нив но од коментари што читам имаат некој работи што не се баш како што можеби и треба. Разбливо ми е да нема голема гаранција за работи како слушалки, мауси и слично ама за монитори, телевизори, Playstation, Xbox.. некако пак ќе пишам чудно ми е.

Дека работите се добри што многумина ги нарачувале и ти си ги нарачувал не се сомневам, видов и по сликите што ги ставаат дека е тоа тоа што го нарачуваат.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Да им се моча пес на сетек, нивните гаранции и начинот на третирање на потрошувачите. Гнасна фирма со гнасен менаџмент, се надевам ќе пропаднат што поскоро.
Им однесов дел со 5 год гаранција кој се распипа после 4 години и 8 месеци , за месец дена ми да дадоа нов со исто толку гаранција. :toe:

Оти волку хејт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom