Git(Дистрибуиран Систем за Контрола на Верзии)

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.180
Поени од реакции
3.780
Git
е бесплатен софтвер со отворен код, дистрибуиран систем за контрола на верзии дизајниран да се справи со сè, од мали до многу големи проекти со брзина и ефикасност.
https://git-scm.com/

Денес е доста распостранет има графички клиенти за Windows, Mac и Linux.

Кодот можете да го чувате на далечинско складиште бесплатно на сервиси како bitbucket и github.(За обични корисници и мали фирми е бесплатно за поголеми фирми најверојатно поефикасно е ако се направи претплата на некој од плановите) или може сами да си го хостирате.

Дали го користите Git или некоја алтернатива?(Не постои причина зошто не)

П.С Не знам друго што да пишам во воведов ако одите на страната на GIt ќе видите дека околу 20 - ина технолошки гиганти го користат.

Го искористив пребарувачот чудно ми беше да не постои тема за ова ако има бришете.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.071
Поени од реакции
938
Јас почнав со користење на github пред 2 години. Денес ми е незамисливо да работам на проект на кој работат повеќе луѓе а притоа да не го користам :).
Знам дека повеќе развојни околини имаат развиено свој графички интерфејс за git (сум го користел во Eclipse и Intellij). На овој начин можеш да ги користиш основните функции (pull, commit, push, merge, stash) без воопшто да ги знаеш потребните git команди. Покрај тоа, овие развојни околини нудат и едноставни начини за справување со конфликти.
Една од најкорисните работи во git (според мене) е branching-от. Без branching систем, сите девелопери ќе го поставуваат кодот на една "линија" (branch). Во тој случај, ќе имаме голем број на конфликти бидејќи кодот не е менаџиран од едно лице. Поради тоа честопати може да се случи да имаме и код кој не е доволно тестиран или пак воопшто не се извршува.
Oд друга страна, користењето на branch-ови ни ги решава овие проблеми. На пример, на еден branch секогаш можеме да имаме работна верзија на проектот (master). Секој нов feature го правиме во посебен branch и откако добро ќе го истестираме, го спојуваме со master branch-от.
Истото го правиме и со bug-овите. На овој начин, спојувањето може да биде правено од само едно лице и можеме да имаме поголема прегледност на feature-ите и bug-овите. За крај, ќе поставам линк до еден branching model, за кој мислам дека е доста користен во светот, а го користат и некои фирми кај нас.

ОфТопик:
Голем плус за отварањето на било какви теми поврзани со програмирање, програмерската заедница на кајгана ни е некако пасивна :)
 

Shahbaz

Северен Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
424
Поени од реакции
791
Git

https://git-scm.com/

Денес е доста распостранет има графички клиенти за Windows, Mac и Linux.

Кодот можете да го чувате на далечинско складиште бесплатно на сервиси како bitbucket и github.(За обични корисници и мали фирми е бесплатно за поголеми фирми најверојатно поефикасно е ако се направи претплата на некој од плановите) или може сами да си го хостирате.

Дали го користите Git или некоја алтернатива?(Не постои причина зошто не)

П.С Не знам друго што да пишам во воведов ако одите на страната на GIt ќе видите дека околу 20 - ина технолошки гиганти го користат.

Го искористив пребарувачот чудно ми беше да не постои тема за ова ако има бришете.
Сите, масивно го користиме Гит. Само не хостирајте код на Гитхаб!

http://esr.ibiblio.org/?p=6918
http://hackit.edward.io/p/89732
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.071
Поени од реакции
938
Сите, масивно го користиме Гит. Само не хостирајте код на Гитхаб!

http://esr.ibiblio.org/?p=6918
http://hackit.edward.io/p/89732
Ако кодот поставен на github беше толку несигурен, немаше да го користат милиони корисници.
Мене ме интересира, зошто луѓето се плашат некој да не им го октрие кодот ?
Мислам океј, ако имаш некој опасен алгоритам (сортирање во логаритамско време или пејџ ранк од гугл) тогаш сигурно нема да го поставиш на гит. Ама ако си направил некоја просечна апликација, какви што ги има милиони во светот, твојот код не вреди ништо посебно.Да речеме дека го имам кодот на форумов. Што можам да направам со тоа ? Да речеме дека го имам и кодот од фејсбук. Што корист ќе имам јас од тоа ? Ќе успеам да им ја украдам работата ?
Она што сакам да го кажам е дека, крадењето на туѓ код не води никаде (секако со исклучување на "опасните" алгоритми). Прво ќе ти биде потребно доста време да разбереш за што станува збор. Второ, никогаш нема да можеш да му го украдеш бизнисот на оној кој е сопственк на кодот, бидејќи тој се појавил на пазарот пред тебе, има изграден имиџ, маркетинг итн.., и неговите корисници никогаш не би се префрлиле на друг ист сервис.
На крајот на краиштата, која е алтернативата на github и сличните на него? Треба да направиш свое repository. Треба самиот да се грижиш за неговата безбедност, да обезбедиш редундантност, со цел да не ги изгубиш сите проекти ако ти цркне серверот итн...
На крајот, ако сакаш кодот да ти биде 100% сигурен, ќе треба и самиот да го хостираш, бидејќи во спротивно хостинг провајдерите ќе имаат пристап до твојот код.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.180
Поени од реакции
3.780
Сите, масивно го користиме Гит. Само не хостирајте код на Гитхаб!

http://esr.ibiblio.org/?p=6918
http://hackit.edward.io/p/89732
Претпоставувам дека е така, но чудно ми беше што нема посебна тема за нешто што е есенцијално за секоја програма со повеќе од 10 редици код. Барем според мене добро е гит да се научи дури и пред да почнеш било каков код да пишуваш или да учиш програмски јазик.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.065
Сеуште на svn, сум експериментирал ама многу е комплициран и треба време да ги мапираш со веќе познати акции со svn. Дека е далеку подобар тоа нема збор, посебно ако се работи на голем проект, креирање библиотеки и слично.
Треба UX да го подобрат и тие што се на svn многу лесно да мигрираат, нормално оние advance работи ќе почнеш да ги користиш кога ќе бидеш веќе добро запознат.
 

Shahbaz

Северен Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
424
Поени од реакции
791
Ако кодот поставен на github беше толку несигурен, немаше да го користат милиони корисници.
Мене ме интересира, зошто луѓето се плашат некој да не им го октрие кодот ?
Мислам океј, ако имаш некој опасен алгоритам (сортирање во логаритамско време или пејџ ранк од гугл) тогаш сигурно нема да го поставиш на гит. Ама ако си направил некоја просечна апликација, какви што ги има милиони во светот, твојот код не вреди ништо посебно.Да речеме дека го имам кодот на форумов. Што можам да направам со тоа ? Да речеме дека го имам и кодот од фејсбук. Што корист ќе имам јас од тоа ? Ќе успеам да им ја украдам работата ?
Она што сакам да го кажам е дека, крадењето на туѓ код не води никаде (секако со исклучување на "опасните" алгоритми). Прво ќе ти биде потребно доста време да разбереш за што станува збор. Второ, никогаш нема да можеш да му го украдеш бизнисот на оној кој е сопственк на кодот, бидејќи тој се појавил на пазарот пред тебе, има изграден имиџ, маркетинг итн.., и неговите корисници никогаш не би се префрлиле на друг ист сервис.
На крајот на краиштата, која е алтернативата на github и сличните на него? Треба да направиш свое repository. Треба самиот да се грижиш за неговата безбедност, да обезбедиш редундантност, со цел да не ги изгубиш сите проекти ако ти цркне серверот итн...
На крајот, ако сакаш кодот да ти биде 100% сигурен, ќе треба и самиот да го хостираш, бидејќи во спротивно хостинг провајдерите ќе имаат пристап до твојот код.
читај ги бе линковите, суперфицијален еден!
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.071
Поени од реакции
938
читај ги бе линковите, суперфицијален еден!
Као, бапнав 2 линка и го уништив гитхаб, фак јеа бро. Мислам стварно, јас можам да ти најдам 2 линка за било кој софтвер дека е несигурен... Би било убаво да споделиш некои аргументи тука и да кажеш тебе лично кои работи на гитхаб ти претставуваат проблем.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
498
Поени од реакции
957
И јас веќе втора година github го користам и секоја апликација си ја закачувам. Никогаш не сум колаборирал со некој друг на гит, едноставно го користам за version control и за референци кон проектите во cv :D
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
527
Поени од реакции
220
Имаше еден мајтап и точен е. Линус Торвалдс го кодирал дур бил во Лас Вегас со многу пари, жени и виски. А го користам за глупости. Најчесто за синхронизирање на кодој со другари/пријатели.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.180
Поени од реакции
3.780
Сеуште на svn, сум експериментирал ама многу е комплициран и треба време да ги мапираш со веќе познати акции со svn. Дека е далеку подобар тоа нема збор, посебно ако се работи на голем проект, креирање библиотеки и слично.
Треба UX да го подобрат и тие што се на svn многу лесно да мигрираат, нормално оние advance работи ќе почнеш да ги користиш кога ќе бидеш веќе добро запознат.
Дека ти е познато SVN инаку реално GIT не е толку тежок за учење основите се исти.

Додади, Бриши, Разграни, Спои...[DOUBLEPOST=1460673967][/DOUBLEPOST]
Имаше еден мајтап и точен е. Линус Торвалдс го кодирал дур бил во Лас Вегас со многу пари, жени и виски. А го користам за глупости. Најчесто за синхронизирање на кодој со другари/пријатели.
http://www.ted.com/talks/linus_torvalds_the_mind_behind_linux[DOUBLEPOST=1460674339][/DOUBLEPOST]
Сите, масивно го користиме Гит. Само не хостирајте код на Гитхаб!

http://esr.ibiblio.org/?p=6918
http://hackit.edward.io/p/89732
Се што е доволно популарно е мета на хакери реално се може да се хакне. Инаку bitbucket е подобра опција моментално од причина што бесплатниот план дава приватини складови.

Github моментално е можеби број 1 така да не е чудо што е главна мета.
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2011
Мислења
76
Поени од реакции
21
Ми треба графички интерфејс за Гит ама за работа на сервер. Ај ако можи некој линк за интерфејс кој сте го користеле и сте задоволни, и некоја инструкција како се користи.
 
Последно уредено:
На врв Bottom