Ghost Whisperer

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Многу добра серија со Џенифер Лав Хјуит во главната улога. Јас само што ја изгледав првата сезона на Фокс Лајф и сум воодушевена. Посебно последните 2 епизоди, иако многу потресни сепак мајсторски направени.

Series Overview

Ghost Whisperer is a series that follows the life of Melinda Gordon, a young woman from Grandview, New York, who has the ability to see and communicate with the dead. Melinda lives with her husband Jim, and is the owner of an antique shop. Ghosts seek Melinda's help in relaying a message or completing a task that will put the spirit to rest, and allow them to cross over into The Light, a metaphor presented by the show as its conception of Heaven.

The First Season introduces Romano, a former cult leader from Europe who influenced his followers to commit a mass suicide in 1930. His own suicide transformed him into an earth-bound negative entity. Romano attempts to do the exact opposite of Melinda and gather earthbound souls and prevent them from crossing over into the Light. Also, Melina suffers a huge personal loss at the end of the season.

In the Second Season, Melinda meets Delia Banks, her son Ned Banks, and Professor Rick Payne, all of whom, by season's end, come to learn of Melinda's power, with contrasting reactions, although Delia remains slightly skeptical. The second season revolves around the thinning veil between the living and the dead. Melinda meets a man whose arrival in Grandview sets the final events of a disastrous prophecy in motion, and the strengthening of the dark side over the Light, which may result in the death of a loved one.

In the Third Season, Melinda searches in her family history for answers as she gets closer and closer to learning the secret of her gift, her childhood, and her father.

In the Fourth Season, Melinda meets Eli James after a fire at Rockland University, who after his near-death experience, develops the ability to listen to ghosts. Melinda also says goodbye to her close friend Rick Payne, who leaves Grandview for a research trip for the university. Melinda experiences another personal loss, something she may never completely recover from.

Ликови:
Melinda Gordon (Jennifer Love Hewitt)
Jim Clancy (David Conrad)
Andrea Marino (Aisha Tyler) (Seasons 1; Season 2, Episode 1)
Rick Payne (Jay Mohr) (Seasons 2-3; Season 4, Episode 1)
Delia Banks (Camryn Manheim) (Season 2-present)
Ned Banks (Tyler Patrick Jones/Christoph Sanders) (Season 2-present)
Eli James (Jamie Kennedy) (Season 4-present)

:smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Интересна серија но...осеќам како главниот лик да е братучедка на Чак Норис. Едноставно е сезнајна и се справува со секоја ситуација. Радо би да гледам филм со натприродни физички моќи, него со обичен смртник кој има натприродно сфаќачки способности.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Гледав само 7 епизоди..ептен некако досадна ми стана..
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Koга јадам пред ТВ, ја фаќав одвреме навреме. Ми се допаѓа серијата, ваљда оти џенцката е симпатична односно јебозовна. :kesa:
 
T

theTinule

Гостин
Интересна е...али ако гледаш по една епизода месечно. Многу се исти сите епизоди..ептен...иста приказна све! Немаше ниедна епизода кај шо тој мртвиот ќе остане да ја демне!хахаха...
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Интересна е...али ако гледаш по една епизода месечно. Многу се исти сите епизоди..ептен...иста приказна све! Немаше ниедна епизода кај шо тој мртвиот ќе остане да ја демне!хахаха...
Jа демне тој што ги задржува духовите на Земја сега. И цело време и се појавуваат пораки You are the one!:salut::salut::salut:
 
T

theTinule

Гостин
аааааааааааа...епа не знаев.. :)
абе не така да ја демне него да и доаѓа дома цело време, да и отвара врати незнам...да се извади од памет малце :)
А вака она е ептен храбра и способна све да напраи...
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Епа не си ги глеала последните 2 епизоди од 1вата сезона и почетокот на втората. Тогаш е малку извадена од памет зошо тој типот сите ги задржува на земјата.:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Член од
24 јули 2009
Мислења
23
Поени од реакции
1
Јас редовно гледам Фокс Лајф , ја гледам серијава и супер е :pipi:
Сакав да прашам , бидејќи ми кажаа дека Џим умира :nesvest: .. Дали знае некој подетално да раскаже за ова ?
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Одлича серија, Melinda Gordon kixass!
Ја гледам, ја има секој ден на Fox Life точно на полноќ, а реприза има преку ден, ама не знам точно во колку.
Најемотивни ми беа двете епизоди кога се руши авион, и кога умира Андреа, другарка и, крај на прва, почеток на втора сезона. Сум се убила од плачење бе. Емо. :kesa:
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Мене ми е најдобра епизодата кога си ја чукна главата и ја загуби моќта. Ми се допаѓа тоа што ја сака таа моќ за разлика од нејзината мајка и не се плаши од нив.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
19
Поени од реакции
1
Ја гледам секогаш кога ќе ја начекам пошто незнам точно кога е :toe:
Може некој да ми каже точен термин?
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
Добра е серијата иако немам гледано многу епизоди бидејки не знам точно кога ја даваат,.. а и не сум во тек со настаните многу сум пропуштила :kesa:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ja пратев додека имав кабловска... инаку мислам дека серијава е чиста копија на Медиум - кој ја прати таа серија и ќе види епизода две од оваа ќе сфати веднаш што е што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom