Ghost of Tshushima

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Се работи за последната ексклузивна игра за ПС4, за жал Сони нема повеќе да прави игри за 100+ милиони ПС4ки, па затоа очекувањата за играта се големи. За мене посебно, бидејќи сум голем познавач на Јапонската култура и историја, особено на периодот за кој станува збор во играта. На почетокот бев незаинтересиран бидејќи ја прави Западњачко студио како Сакер Пунч, што ги правеа Инфамоус игрите, кои се ОК игри, не не се нешто спектакуларни во рангот на Ноти Дог. Но како што минуваше времето се повеќе ме влечеше преку секоја информација која доаѓаше, сепак на играта се работи повеќе од 5 години од излегувањето на последниот Инфамоус. Денеска е денот кога се тргнува ембаргото за рецензии, па ќе споделам една од еден Хрватски портал кој редовно го посетувам, а која ме инспирираше за отварање на темава.
Можете да ја прочитате внимателно бидејќи е детално опишан комбатот и гејмплејот и да коментираме заедно, инаку на музиката во играта работи Shigeru Umebayashi (House of flying daggers) која е одлично погодена. За крај една Хаику од рецензијата, бидејќи има и Хаику во играта:
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Изгледав неколку ривјуа. Се на се позитивни реакции има. Најмногу за комбатот кој изгледа е добро погоден. Но и глупо АИ, посебно во стелт, како и неповрзаност во гејмплејот и приказната.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Не знам во детали, но знам дека генерално играва има позитивни критики, со мал број исклучоци како на пример - подобра ќе била доколку не беше open world. А тоа автоматски ќе ја доближеше до Souls-like игрите. Е сеа дали стварно беше потребно тоа не знам.

Мислам дека графиката ќе и биде најјаката страна на играва и покрај се, но останува да се проба во секој случај.
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.653
Поени од реакции
7.234
Не знам во детали, но знам дека генерално играва има позитивни критики, со мал број исклучоци како на пример - подобра ќе била доколку не беше open world. А тоа автоматски ќе ја доближеше до Souls-like игрите. Е сеа дали стварно беше потребно тоа не знам.

Мислам дека графиката ќе и биде најјаката страна на играва и покрај се, но останува да се проба во секој случај.
Брат како што гледав гејмплеј оваа игра нема ништо блиско до Souls слични игри повеќе има сличност со Shadows of war или Assasins Creed и ќе е многу полесна од било која Souls\like игра.
Инаку штета што немам сум на Сони конзола играва изгледа добро во доста интересен период се одвива дејството во почетикот на феуданлниот период или како познат во Јапонија како Камакура период.
ПС и уште нешто стварно ретарирано ја преведеле Хрвативе играва Јапански Ветар идете обесете се по дебилско нешто нема чуено.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Брат како што гледав гејмплеј оваа игра нема ништо блиско до Souls слични игри повеќе има сличност со Shadows of war или Assasins Creed и ќе е многу полесна од било која Souls\like игра.
Инаку штета што немам сум на Сони конзола играва изгледа добро во доста интересен период се одвива дејството во почетикот на феуданлниот период или како познат во Јапонија како Камакура период.
ПС и уште нешто стварно ретарирано ја преведеле Хрвативе играва Јапански Ветар идете обесете се по дебилско нешто нема чуено.
Како што знам Хрватскиот превод е беспрекорен, не е само Копи пасте од Англиски, туку си има некои нивни термини кои одговараат на фантази сетингот, барем така беше во Гоф од Вор, на пример во Medievil беше преведен Stained Glass Demon како Господар Витраја, не знам кое им е студиото кое ги преведува но врши одлична работа, одвај чекам кога ќе дојде ПС официјално во МК да добиеме и Македонски превод.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.653
Поени од реакции
7.234
Како што знам Хрватскиот превод е беспрекорен, не е само Копи пасте од Англиски, туку си има некои нивни термини кои одговараат на фантази сетингот, барем така беше во Гоф од Вор, на пример во Medievil беше преведен Stained Glass Demon како Господар Витраја, не знам кое им е студиото кое ги преведува но врши одлична работа, одвај чекам кога ќе дојде ПС официјално во МК да добиеме и Македонски превод.
Потоа се што ми го кажа подобро ич да не се труделе а и нашиве ќе го убијат преводот.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Брат како што гледав гејмплеј оваа игра нема ништо блиско до Souls слични игри повеќе има сличност со Shadows of war или Assasins Creed и ќе е многу полесна од било која Souls\like игра.
Инаку штета што немам сум на Сони конзола играва изгледа добро во доста интересен период се одвива дејството во почетикот на феуданлниот период или како познат во Јапонија како Камакура период.
ПС и уште нешто стварно ретарирано ја преведеле Хрвативе играва Јапански Ветар идете обесете се по дебилско нешто нема чуено.
Точно е дека нема допирна точка со Souls, но пред да излезат првичните информации за играва мислам се зборуваше дека треба да се очекува Souls like игра, но е нешто сосем поразлично. Да, повеќе е до SoW и AC, стелт.
Како и да е, мене ми изгледа прерфектно вака според видеава кои излегуваа, но гледам голем дел критичари и наоѓаат маани. Ќе видиме, прво нека ми ја овозможат за на PC (што не се надевам многу) :)
феуданлниот период или како познат во Јапонија како Камакура период
Исто бе како кај нас... со примеси на феудализам, али овој кај нас се вика Камасутра. :)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.653
Поени од реакции
7.234
Точно е дека нема допирна точка со Souls, но пред да излезат првичните информации за играва мислам се зборуваше дека треба да се очекува Souls like игра, но е нешто сосем поразлично. Да, повеќе е до SoW и AC, стелт.
Како и да е, мене ми изгледа прерфектно вака според видеава кои излегуваа, но гледам голем дел критичари и наоѓаат маани. Ќе видиме, прво нека ми ја овозможат за на PC (што не се надевам многу) :)


Исто бе како кај нас... со примеси на феудализам, али овој кај нас се вика Камасутра. :)
Обично барам предизвикувачки игри што не очекувам од оваа ама би сакал да ја пробам поради личната заинтересираност Јапан. :gjavol:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.839
Поени од реакции
24.266
Даден им е early access на некои од стримериве, моментално ја стримаат на Twitch.
Малце изгледав некои 20 минути бидејќи не сакав да се спојлнам, од тоа малце што можев да видам комбатот изгледа феноменално добро.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
би сакал да ја пробам поради личната заинтересираност Јапан. :gjavol:
Ohh maaaan јас па само поради тоа би можело да ја изоставам. :oops:
Ич не сум фан на тоа истокот, апсолултно. Sekirо и Devil May Cry (5) ми се на хард и треба да ги играм, али ми се онака со премногу јапански елементи и не знам како ќе биди...
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.653
Поени од реакции
7.234
Ohh maaaan јас па само поради тоа би можело да ја изоставам. :oops:
Ич не сум фан на тоа истокот, апсолултно. Sekirо и Devil May Cry (5) ми се на хард и треба да ги играм, али ми се онака со премногу јапански елементи и не знам како ќе биди...
За Секиро треба малку скил да наичуш parry затоа што healthbar не е скоро ич битен и јас имав проблем на почетокот сега пробувам да ги добијам сите endings.
А ДМЦ ги имам сите завршено не е ич тешка 5ката претежмо си overpowered целата игра.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
За Секиро треба малку скил да наичуш parry затоа што healthbar не е скоро ич битен и јас имав проблем на почетокот сега пробувам да ги добијам сите endings.
А ДМЦ ги имам сите завршено не е ич тешка 5ката претежмо си overpowered целата игра.
Солиден сум со parry-то, извежбано ми е. :)
Gwyn - Lord of Cinder на DS со parry го отепав без примена штета :cool:
А прилично тежок бос за шамарење.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.653
Поени од реакции
7.234
Солиден сум со parry-то, извежбано ми е. :)
Gwyn - Lord of Cinder на DS со parry го отепав без примена штета :cool:
А прилично тежок бос за шамарење.
Хааххаах брат и ДС1 Artorias, Manus и Kalaneet останатите се шала едино ако сакаш да ги бутнеш со сурова сила без избегнување тогаш имаш проблеми.
Чим си го совладал parry Секиро не би требало да ти претставува никакв проблем.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Инаку излегоа и рецензиите во Јапан, каде што баш и не се познати по љубовта спрема западните игри (дури ни игри како Тлоу) и дадоа на ГоТ 40/40
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.653
Поени од реакции
7.234
Инаку излегоа и рецензиите во Јапан, каде што баш и не се познати по љубовта спрема западните игри (дури ни игри како Тлоу) и дадоа на ГоТ 40/40
Ќе видиме не дека е лоша ама убаво замислена ама ќе видиме натаму како ќе се покаже обично и не ме интересираат критики .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom