Game of Thrones

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.486
Поени од реакции
52.258
Кога Варис тргна од Есос и стигна во Вестерос и се врати назад?
Кога Јара со флотата тргна од Железните Острови да го оплови Вестерос и кога стигна до Фредфут?
Кога тргна Гендри од зад ѕидот до ѕидот, гавранот од ѕидот до Драгонстоун и змејот од Драгонстоун до зад ѕидот?
Можеби најнебитните прашања за тајмлајнот.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.082
Поени од реакции
74.638
Можеби најнебитните прашања за тајмлајнот.
Ако не, нека се појавува моментално кој кај треба и да не се заебаваме.

Им треба Јара у дредфут ете ја у Дредфут, а пред тоа била у Ајрон Ајлендс. Измеѓу, у други настани, се десиле ствари као за една недела, а за да го опловиш Вестерос ти треба една година.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
417
Поени од реакции
665
Добро бе, знае ли некој Бран зашто варгна у гавраните?
За да го извлече Night King надвор од бурата што ја создаде, со тоа што ги насочи гавраните кон Дени и Џон.

Епизодава mixed feelings, од аспект на кинематографија супер, од аспект на приказна, лоша. :/
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
98
Поени од реакции
134
Kako ne znaeme koj e Night King i kako nastanuvaat WW? Napraveni se od Children of the Forest kako oruzje protiv First Men. Ali toa iskacha od kontrola pa Decata se zdruzuvaat so lugjeto i gi pobeduvaat (nekolku iljadi godini pred nastanite vo GoT). Zatoa i 99% od lugjeto mislea deka WW se mit. A ustvari oni se "mnozhea" preku bebinjata.
NK lichno go ubi 3ER koj bese pred Bran, pa isto sakase i ovoj 3ER licno da go ubie.
Celta na WW? Vecna nokj (zima). Pocnaa so istrebuvanje na lugjeto od krajniot sever i idea na jug. Hipoteticki, da stignea do Kings' Landing, armijata ke broese preku pola milion sigurno.

Ne mi se skoro gledani minatite sezoni ama mislam vaka stoea rabotite.
Прашањето е зошто токму сега решија да нападнат, нели ги немало илјадници години. Крастер им ги даваше своите синови како жртви за да ги држи подалеку, ми се чини ако добро памтам почнаа да се движат накај ѕидот откако ноќната стража го убија Крастер, и му го однесоа последното бебе кога колибата ја окупира тие браќата од стражата што избегаа.

Anyway, има многу работи кои треба да се разјаснат околу Бран, неговите визии со лудиот крал и wildfire мора да имаат некоја битна улога во сево ова.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
15.714
Прво мислев дека Арија се криеше во дрвото па му рипна од таму, вратив, она рипала преку сите овие 100 души што беа околу него. ОК. Во библиотеката тоа зомбито крвта и ја слушна кога и капеше, али овдека она успеа да прерипа преку сите. Не ми сметаше мрачнината во цела епизода, ми е гајле дали Дотраките први умреа и зашто умреа, дали факелот се палел или не, пошто се гледаше дека Ноќниов носи бура и апсолутно ништо не се гледаше, али ова не се џвака бе.

Втора работа што ме изнервира е што никој битен не умре. Бев спремна со паломи искрено, очекував Џејми и Бриен да ги скинат прв дел од епизодата, така се ебано срцепателно беше претставено во претходната епизода и накрај умираат: Ед, Лијана, Берик, Тион, Џора и Мелисандре, хронолошки. Солза не ми капна. Очекував и ми се допадна тоа со Берик единствено. Тион и Џора исто беа очекувани, али онака. Мелисандре е она што сакам да го објаснат некако, ја имаат покажано и без ѓердан, освен ако не била грешка на ГоТ, не беше она што ја одржува млада и витална. Да не имала некоја поврзаност со Вокериве, со Ноќниов итн, али ко што тера, нема ни да дознаеме што и како.

Трета работа и она што уствари највише ме изнервира. Завршува епизодава, очекувам трејлерот за наредна бар нешто да подобјасни, што за Мел, што за Вокериве, у пм првата сцена од серијава е со нив, цела седма сезона ја заебаа спремајќи се набрзина да дојде до биткава, а сега излегува дека тронот е побитен и ја покажуваат Серси со оној сељакон во кожњак и плавава како си ги мерат.
Мислам дека нема да добиеме некое објаснување подетално од тоа што Брен досега кажа и знаеме, ако стварно излезе така, може да се носат у пм.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
епизодата ме остави with blue balls.
тотално ми се скина секаква сатисфакција на крајот. мислев дека е време да ги изгубиме санса и тирион, си помислив дури и дека ќе се самоубијат кога се гледаа во очи.
толку доминантен НК за на крајот да имаш ваква завршница што ми беше се створи перипетија на нелогичности. никој не ја виде а овие хајв мајндед сите, еден да ја види сите ќе ја видат дури и НК.
исто и претераа до сцените кај што секој е спаден секунди пред да го избодат, бриен денк, џејми, сем неколку пати итн.
можев да претпоставам по форматот на епизодите дека овде ќе е завршницата со НК само неочекувано да биди арја ликот што ќе го скини.
Ме бендиса моментот кога бегаше низ библиотеката и беше пак таа мала арја која се криеше во визбите на црвениот замок. се виде тој страв. искрено не очекувам нешто посебно да се дешава сега чим Серси е главен негативец, и таа е лејм карактер и само љот му станува на нејзе така да. Мех
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Мислам дека требаше Арја да го седне НК у скут кај брен, пред да го убие да играат малце гејм оф фејсес, да прозбори човекот прв пат и да ни раскаже, да се отвори за тоа што сака да постигне, па да плаче пред да го убијат, и на крај арја да му го даде ножот на брен и он да го скине. А вака како директор на фотографија моја критика е дека неколку илјади лумени требало да биде појако светлото на сетот при снимањето. сме платиле бе за серијата има да глеаме светлина! шо е ова у мрак тепање! исто така у саундтракот ми е забелешка тоа што малце повеќе морало да се користат фанфари, стварно слабо изработено, и cowbell исто така треба да има у саундтракот. Исто така мислам дека косата на џон сноу, многу мрсна. можеле да го средат малце пред снимање. У главно тоа се моите забелешки колку јас шо се разбирам. :toe:
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
како што пиша некој погоре, ќе им прогледам низ прсти за се, ама со кој памет во гробницата отидоа да се кријат бе??? со кој???? како бе никој не им кажа дека НК може да ги дигне мртвите?? па и во втората епизода, едно 20 пати нагласија дека ќе се кријат во гробницата...аааааххх...знам дека се фаќаме за ситници, ама у курац па...
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
како што пиша некој погоре, ќе им прогледам низ прсти за се, ама со кој памет во гробницата отидоа да се кријат бе??? со кој???? како бе никој не им кажа дека НК може да ги дигне мртвите?? па и во втората епизода, едно 20 пати нагласија дека ќе се кријат во гробницата...аааааххх...знам дека се фаќаме за ситници, ама у курац па...
изглеа варис не отворил редит да прочита теории после прошлата епизода хехе :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.804
Поени од реакции
11.439
Да, но каде би оделе ако не во гробницата? Единствено друго решение е да тргнат на југ и прашање до каде би стигнале со оглед дека се работи за жени и деца.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.207
Поени од реакции
7.098
Али мислам дека Тири ќе ја лупа Санса и ќе биде mutual. Технички уште се во брак или не?
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.081
Поени од реакции
5.839
Добро бе, знае ли некој Бран зашто варгна у гавраните?
Не знам дали примети, али прв пат го видовме Најт Кинг од кога овој влезе у гавраните. Најверојатно на тој начин го привлекува.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Мислам дека требаше Арја да го седне НК у скут кај брен, пред да го убие да играат малце гејм оф фејсес, да прозбори човекот прв пат и да ни раскаже, да се отвори за тоа што сака да постигне, па да плаче пред да го убијат, и на крај арја да му го даде ножот на брен и он да го скине. А вака како директор на фотографија моја критика е дека неколку илјади лумени требало да биде појако светлото на сетот при снимањето. сме платиле бе за серијата има да глеаме светлина! шо е ова у мрак тепање! исто така у саундтракот ми е забелешка тоа што малце повеќе морало да се користат фанфари, стварно слабо изработено, и cowbell исто така треба да има у саундтракот. Исто така мислам дека косата на џон сноу, многу мрсна. можеле да го средат малце пред снимање. У главно тоа се моите забелешки колку јас шо се разбирам. :toe:
И како ви се ваквите постови да Ве прашам, подобри од теории, од дискусија, од критики?

Заклучите ja тогаш темава и во неа да коментираат само воени генерали, режисери и метеоролози плус casual fans на кои се што ќе им се сервира ќе им биде прејако.

Кое роботизирање еј...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.821
Поени од реакции
30.911
Прилично сум разочаран од повеќето сцени како некое дете во градинка да ги пишувало. Стварно не ми е јасно како поминало ова низ лупа на повеќе „врвни“ продуценти.

П.С Ако испадне дека после 8 сезони white walker-иве немаат никакво значење ќе бидам причично збунет.
Имаат, имаат. Јас сум 100% убеден дека ова не е крај на нивната приказна.

Еден ден кога ќе сфатиш разлика помеѓу реално и реалистично, све ќе ти се разјасни.
Ова веќе почнува да звучи ко она: "Drug is baaad!" од South Park.

Напнува тоа што читате на Редит па си ги претставувате ко свои. Три години никој не ја спомна црвенокосата, па оддеднаш „ви текна“ каде е, ја нема, зошто не се појавува за бан, епизодава да никне, од нигде никаде.

grocne
Ааа, не, не, не. Јас пишав мислам погоре - ја чекав да се појави. Она во последната сцена од минатата сезона рече (на Варис, мислам), дека ќе оди на Есос, ама дека ќе се врати на Вестерос за да умре.

2 змееви, змејови, змајеви, змеи?
Ламји!
------------
Епизодава, топ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom