Game of Thrones

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.739
Поени од реакции
8.180
Лесна коњица, пешадија, огнени барикади, замок. - Не!

Вака треба редоследот да биде:
а) огнени барикади, пешадија, замок
или
Б) огнени барикади, замок, а унутра пешадија.

Коњица лесна, не гледам тука друга улога да има освен фланкување од страна (изненадно или не), во случај а). Нешто како Роханците на Пеленор.
Стратегија и добар наратив веќе пет години немаат место во серијава.
Коњаница, инаку, против безумни зомбија може да биде диверзија. Attrition. Кога на секаков звук трчаат, разврескани Дотраки веројатно можат на добар дел од нив да им напраат Бени Хил сцена. Не знам како не им е шубе на некои тука да го правдаат тој charge. Шо би рекол господинот Аљи Ахмети(за Диво Насеље): „такво нешто нема во ниедна воена литература.“
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.321
Поени од реакции
72.360
уф, не сум знаел за таа изјава на нашиот ветран и воен стратег
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.464
Поени од реакции
53.265
Се играше деведесеттата минута, кога по една нафрлена топка, највисоко скокна А.Старк и ја затресе противничката мрежа.

 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.321
Поени од реакции
72.360
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.133
Поени од реакции
32.861
Супер беше на почеток, ко се појави као дете дукатинче, али овер д топ отидоа со фан сервисот, што кулминираше денес.
Па не баш, барем беше емотивен момент, саможртва, мене лично ми беше најдобра сцена од цела епизода.

Серси ја убива Бриена, Џејми ја убива Серси. - скроз могуќе
Тоа ќе биде сосем логичен и задоволителен епилог, Арја ја убива Серси преправена како Џејми- тешка глупост.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.657
Ај барем Тормунд не умре, ако умреше се ќе им даев по капата. :cool:
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.321
Поени од реакции
72.360
Па не баш, барем беше емотивен момент, саможртва, мене лично ми беше најдобра сцена од цела епизода.
.
Абе не заебавај, дете ќе пуштам да се тепа против зомби апокалипс. Мрш таму у крипта со Мисандеи и Гили. Колку сака нека е намрштено и колку сака нека гледа попреку.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.064
Поени од реакции
6.934
Можно е да има уште заплети и перипетии со Вокерите и Бран, никој не знае дека е готово освен малите режисерчиња кој читаат Редит и гледаат Youtube видеа. Мислам у глобала се знаете пошто секоја теорија е разработена плус секоја водичка е пуштена од луѓе што работат на серијата.

Како и да е седнале Миле и Киро и мислат дека серијата се води од минута во минута и како им текнува на режисерите они си менуваат. Абе деца и режисери кога се прави некоја серија како оваа крајната замисла се знае, ви смета тоа што оваа теорија дека Арја го убива Најт Кингот не беше толку раширена или па не ви се свиѓала.

Си има епизодата 9,5 оцена и верувам дека ќе има и подобри епизоди сезонава.

Мелисандре кога одеше по луѓе и им викаше дека се избраните, мислите дека грешеше? Сигурно Станис или било кој друг немаше да оди по неа ако му кажала слушај БРАЛЕ ти си тука само да ја спасиш Арја, ама тоа е благородна мисија за доброто на сите, заеби ти станување херој или крал.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.887
Поени од реакции
16.385
Стратегија и добар наратив веќе пет години немаат место во серијава.
Коњаница, инаку, против безумни зомбија може да биде диверзија. Attrition. Кога на секаков звук трчаат, разврескани Дотраки веројатно можат на добар дел од нив да им напраат Бени Хил сцена. Не знам како не им е шубе на некои тука да го правдаат тој charge. Шо би рекол господинот Аљи Ахмети(за Диво Насеље): „такво нешто нема во ниедна воена литература.“
Баш така под претпоставка дека Најт Кинг нема контрола над зомбињата во однос на тоа кого следат, Дотраките можеа да бидат мамец кој ќе ги однесе во заседа (два змеја да ги дуваат константно). Ова ќе има полош крај од Лост кои мислев дека се ненадмашливи. Што не земат да вработат/најмат писатели во ХБО место ликови со бујна машта да им бидат сценаристи.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.133
Поени од реакции
32.861
Се надевам политичкиот дел (второто полувреме) ќе биде многу поинтересно.

Сега Денерис ја изгуби речиси цела своја армија (Дотраки и фалангата), двата земја се ранети, за битката со Серси, ќе треба да ги моли оние малку Северњаци, Вејл и дивјаци што останаа во Винтерфел.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.464
Поени од реакции
53.265
Абе не заебавај, дете ќе пуштам да се тепа против зомби апокалипс. Мрш таму у крипта со Мисандеи и Гили. Колку сака нека е намрштено и колку сака нека гледа попреку.


Он топик: мислам дека стариот намерно нема да ги заврши книгите. Што ќе си става трн во здрава нога...
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.657
Сега кога ќе испадне спин-офче за некоја си година ќе биде уште појако, milking the cow, ама курац ќе го глеам. Малку од Lost се напатив па сега и од ова, 8 fucking years и ни буткаат Twilight type of ending на крајот...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.268
Поени од реакции
5.637
Најт Кинг во книгите, сега за сега, е нешто сосема друго: Одамна мртва историска личност што се оженила за Вајт Вокерка.
Никаде не се спомнува во списите за Долгата Ноќ. Не е главен на Вајт Вокерите.

А тоа како завршила Долгата Ноќ, со тоа како Обеќаниот Принц го збрцал мечот Светлоносец во стомакот на Ниса Ниса, па го извадил апгрејдиран за да ги победи ВајтВокерите и тоа пророчки циклично дали значи дека Реагар е Обеќаниот Принц неговиот полов орган е мечот во стомакот на Лијана која е Ниса Ниса, а Џон е Светлоносец, или пак Џон е Обеќаниот Принц, а Данаерис е Ниса Ниса, или ....
Боље да не идеме натака, ќе им експлодира мозокот на просечните гледачи.
Во кој дел од книгите пишува за НК? Во првите 4 книги не ме сретнало поконретно кој бил што бил или сум заборавил ваљда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom