Game of Thrones

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.281
Паралелата ми е: замислете како се осеќаат ДНД кога го читаат хејтот од просечниве фанови што умараат, значи луѓето се професионалци во својата работа и работат на убедливо највисоко ниво односно на најскапата серија во свет. Над тоа моментално нема... Значи се на врвот.
Највисоко ако ти е тебе највише пари заработување, тогаш да, највисоко се.
Али тука станува збор за уметност и вообичаено тој што заработува највеќе пари, речиси секогаш не е највисоко.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Највисоко ако ти е тебе највише пари заработување, тогаш да, највисоко се.
Али тука станува збор за уметност и вообичаено тој што заработува највеќе пари, речиси секогаш не е највисоко.
Работата беше да повлечам паралела како ти и останите реагирате на критика а не сте ни професионалци во таа работа. Али затоа кога давате критика од типот лелелел дно, зашто најткингот не зборел како така умрел, најлоша серија евер! Ова не заслужува да се гледа бла бла... не ви е издржано.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.754
Нити сум стручњак, нити филмоман, нити имам искуство во рецензии пишување. Еве мое скромно, искрено мислење по повод последнава сезона.
Значи зборувам лично за моите чувства, односно како ја доживувам.
Нешто ми фали. Значи не ме интересира како ќе заврши, не сум разочаран од како умре Серси, не сум разочаран од како изреагира Дени, и да не редам сега, значи ич кур не ме боли што се случува, тоа е избор на писателите/сценаристите, и го почитувам. Јас ко ќе пишувам, ќе си пишам како сакам...
Ми фали нешто, не знам што. Празнина чуствувам. 8 сезони билдање, и некако се наеднаш, недоречено се случи.
Поради брзината со која (принудно) се одвива дејствието. Потребни се две цели сезони за сето ова, една да заврши со битката кај Винтерфел и една за да стасаат на југ и да завршат со Кингс Лендинг. Тоа ќе дадеше време за обработка на ликовите и за да легнат работите.

Погрешно, сите ги обвинуваат D&D. Тие двајцата не решаваат колку ќе трае серијата. Можат да дадат мислење и да притискаат, но одлуката лежи кај тие што финансираат и ги збираат парите. Не постои човек на планетава што може да го заврши сето ова во 6 епизоди на задоволителен начин. А брза кучка, слепи кучиња.

Сепак, со ова што им е на располагање мислам дека завршија монументална работа. Сезонава е под другите од ред објективни и субјективни причини. Епизодите 1 и 4 тотално потфлија. Но 2 и 5 за мене се ремек дела. А јас сум glass is half full чоек, и нема да барам влакно во јајце. Благодарен сум што живеам во време кога епизода на ТВ серија може да го засрами цел Холивуд.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Поради брзината со која (принудно) се одвива дејствието. Потребни се две цели сезони за сето ова, една да заврши со битката кај Винтерфел и една за да стасаат на југ и да завршат со Кингс Лендинг. Тоа ќе дадеше време за обработка на ликовите и за да легнат работите.

Погрешно, сите ги обвинуваат D&D. Тие двајцата не решаваат колку ќе трае серијата. Можат да дадат мислење и да притискаат, но одлуката лежи кај тие што финансираат и ги збираат парите. Не постои човек на планетава што може да го заврши сето ова во 6 епизоди на задоволителен начин. А брза кучка, слепи кучиња.

Сепак, со ова што им е на располагање мислам дека завршија монументална работа. Сезонава е под другите од ред објективни и субјективни причини. Епизодите 1 и 4 тотално потфлија. Но 2 и 5 за мене се ремек дела. А јас сум glass is half full чоек, и нема да барам влакно во јајце. Благодарен сум што живеам во време кога епизода на ТВ серија може да го засрами цел Холивуд.
Епа ова е веќе нормална критика која се почитува, а не од типот јас сум најпаметен, worst thing ever!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Работата беше да повлечам паралела како ти и останите реагирате на критика а не сте ни професионалци во таа работа. Али затоа кога давате критика од типот лелелел дно, зашто најткингот не зборел како така умрел, најлоша серија евер! Ова не заслужува да се гледа бла бла... не ви е издржано.
Sto te pravi tebe kvalifikuvan za pozitivna kritika?[DOUBLEPOST=1557938362][/DOUBLEPOST]
Погрешно, сите ги обвинуваат D&D. Тие двајцата не решаваат колку ќе трае серијата. Можат да дадат мислење и да притискаат, но одлуката лежи кај тие што финансираат и ги збираат парите.
HBO nudele milioni za 10 sezoni, no D&D se brzale da zavrsat za da se nasocat na Confederate i Star Wars.
Mene mi stoi ko oni da se bas vinovnite.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Sto te pravi tebe kvalifikuvan za pozitivna kritika?[DOUBLEPOST=1557938362][/DOUBLEPOST]
HBO nudele milioni za 10 sezoni, no D&D se brzale da zavrsat za da se nasocat na Confederate i Star Wars.
Mene mi stoi ko oni da se bas vinovnite.
Aaa веројатно што им верувам на професионалците во својата работа, можеби? И затоа што уживам во серијата и сезоната...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Aaa веројатно што им верувам на професионалците во својата работа, можеби? И затоа што уживам во серијата и сезоната...
Znaci samo oti uzivas u serijata ti dava pravo da ja kritikuvas :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Поради брзината со која (принудно) се одвива дејствието. Потребни се две цели сезони за сето ова, една да заврши со битката кај Винтерфел и една за да стасаат на југ и да завршат со Кингс Лендинг. Тоа ќе дадеше време за обработка на ликовите и за да легнат работите.
Кога беа вакви првите сезони, критиките беа дека имало "филер" епизоди и многу непотребни работи, ептен развлечено.
Погрешно, сите ги обвинуваат D&D. Тие двајцата не решаваат колку ќе трае серијата. Можат да дадат мислење и да притискаат, но одлуката лежи кај тие што финансираат и ги збираат парите. Не постои човек на планетава што може да го заврши сето ова во 6 епизоди на задоволителен начин. А брза кучка, слепи кучиња.
Поима немам дали е точно, но негде прочитав дека од ХБО им нуделе пак по 10 епизоди да прават, а они сметале дека 6 се доволно за да ја завршат приказната како што сакаат.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.754
Дека е пребрзо ова, пребрзо е, ама тоа не значи дека треба да плачеме како мали деца по чоколадо. Тоа е што е, треба да се разбере дека некои работи нема да легнат поради брзината и да се прифати дека е крај.

Друго, не знам како им е договорот ама во ЛОСТ на пример имаше смена, J.J.Abrams започна па се откажа па продолжи Линделоф па тој сакаше да се откаже па му се приклучи Кјуз и така истуркаа... тоа што овие двајца не сакале повеќе не мора да значи дека не може да продолжи со други, освен ако во договорот им стои поинаку.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Стварно имам сожалување за вас што не ви се свиѓа сезонава. Се надевам дека тупењето тука на форумов за тоа колку не чини ви дава бар пола задоволство од тоа кое што јас го имам додека ја гледам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.281
Плитки дијалози, развој на плотот - непостоечки, мотиви на карактери за нивни постапки - никако склопени, нивните постапки - скоро рандом се случуваат,... тоа, а и многу други нешта од lazy writing департментот, не можат баш да се оправдаат со немање време.
Кога е веќе вложен толкав огромен труд во визуелниот дел, зошто не би бил подржан барем од минимално прифатливо сценарио за здравиот разум?
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Стварно имам сожалување за вас што не ви се свиѓа сезонава. Се надевам дека тупењето тука на форумов за тоа колку не чини ви дава бар пола задоволство од тоа кое што јас го имам додека ја гледам.
Да не прам сеа клише муабет, ако на форум не можиш да се искажиш, тогаш чуму форум, модератор и тн...
Во случајов ти ја тупиш, и сакаш да се напрајш курац и пол.
Као, мене убо ми е, вие пушете.
Поглуп муабет неможеше да пишиш.
Нека не те тепаат комплекси на висока вредност, оти модератор ти пишува под никот.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Да не прам сеа клише муабет, ако на форум не можиш да се искажиш, тогаш чуму форум, модератор и тн...
Во случајов ти ја тупиш, и сакаш да се напрајш курац и пол.
Као, мене убо ми е, вие пушете.
Поглуп муабет неможеше да пишиш.
Нека не те тепаат комплекси на висока вредност, оти модератор ти пишува под никот.
Еј да бе модератор сум, иам заборавено хахаха :D

Чек ќе сменам.

Edit: Done :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom