Game of Thrones

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Не знам зошто баш на Сем му доделија да му каже на Џон за потеклото, нема логика па уште и после тоа откако дозна дека Дени му го изгоре семејството, чоекот преокупиран со сопствената мака уште да му ја мисли за тоа кој му биле мајка и татко на Џон..

Можеше тоа да биде изведено на друг начин, пример во криптатата дури Џон стои пред статуата на Нед, можеше да дојде Сем со Брен и Брен да му кажи за потеклото за Лијана и Регар, па тука во кадар статуата на Лијана, мислам дека ќе беше далеку по емотивно изведено кога вистината му ја соопштува некој од неговата фамилија (а и глумачки Исак навистина го бива за такви сериозни сцени, Џон Бредли ептен го изведе моментот како шпанска серија)
Чија статуа е во позадина дур го гледаме лицето на Џон како реагира дознавајќи ја вистината?

Шпанска серија, па шпанска серија. Му кажува дека тетка му му е мајка, а татко му му е чичко и се ебе со роднина. Не знам како на друг начин би му го кажал тоа, со некоја презентација со илустрации можда. Гледаме како е прикажан ликот на Бран, како би било подобро он да му каже? Ќе рече еј Џон, не си Сноу, не си Старк, Таргериан си. Како бе? Јас сум three eyed raven, знам. И ќе гледаат двајцата во празно.

Што те импресионира од сцената ?
Зошто да ме импресионира? Ок си беше сцената, може да се каже и дека тотално небитно беше кој и како ќе му каже. Битно е што ќе направи он сега со тоа. Прикладно беше Сем да му каже затоа што стварно него најмногу му верува, и ако веќе барате емоција, не знам каква емоција би очекувале од Бран.
А како на друг начин би му го кажал ова Сем, стварно не знам. Ете вие штом сметате дека може повеќе, сигурно имате идеја за како би течел разговорот, па напишете ја сцената, да видиме дали ќе не импресионира.

И да, ако беше повеќе време посветено на тоа како му кажуваат, коментарите ќе беа колку време потрошија идиотите за втор пат да ни кажат нешто што знаеме со години.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Зошто да ме импресионира? Ок си беше сцената, може да се каже и дека тотално небитно беше кој и како ќе му каже. Битно е што ќе направи он сега со тоа. Прикладно беше Сем да му каже затоа што стварно него најмногу му верува, и ако веќе барате емоција, не знам каква емоција би очекувале од Бран.
А како на друг начин би му го кажал ова Сем, стварно не знам. Ете вие штом сметате дека може повеќе, сигурно имате идеја за како би течел разговорот, па напишете ја сцената, да видиме дали ќе не импресионира.

И да, ако беше повеќе време посветено на тоа како му кажуваат, коментарите ќе беа колку време потрошија идиотите за втор пат да ни кажат нешто што знаеме со години.
Премногу пластично беше изведено. Сцени кои и даваа акцент на серијава и беа трејд марк со нивниот подтекст беа маестрално изведени. Од фејшл експрешнс на ликовите, гестикулации, тензија и се останато. Овие двајцава мутави во фаците, едниот осум сезони никако да се доискажи, а другиов тежок downgrade на ликот добил. Фацата кога Сем му кажува за потеклото е како SNL скеч каде што алудира дека повеќе мака му е што нема да имаат секс, отколку што влезе во инцестоидна врска.
Сцена есенцијална за текот на настаните како и за самиот лик мораше едноставно да биде хајлајт на првава meet and greet епизода, заедно со повторното гледање на Џејми и Бран.

Некако премногу субјективно гледате кон критиките кои се на место, а во темава нема член за разлика од минатата сезона каде што неосновано ги посочува грешките на серијава. Нормално дека покрај целиот хајп да има и разочарани фанови на серијава од првата епизода.

Постовите на џимеј, ио и њот, тоа е тоа, да не се повторуваме.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.567
Чија статуа е во позадина дур го гледаме лицето на Џон како реагира дознавајќи ја вистината?

Шпанска серија, па шпанска серија. Му кажува дека тетка му му е мајка, а татко му му е чичко и се ебе со роднина. Не знам како на друг начин би му го кажал тоа, со некоја презентација со илустрации можда. Гледаме како е прикажан ликот на Бран, како би било подобро он да му каже? Ќе рече еј Џон, не си Сноу, не си Старк, Таргериан си. Како бе? Јас сум three eyed raven, знам. И ќе гледаат двајцата во празно.


Зошто да ме импресионира? Ок си беше сцената, може да се каже и дека тотално небитно беше кој и како ќе му каже. Битно е што ќе направи он сега со тоа. Прикладно беше Сем да му каже затоа што стварно него најмногу му верува, и ако веќе барате емоција, не знам каква емоција би очекувале од Бран.
А како на друг начин би му го кажал ова Сем, стварно не знам. Ете вие штом сметате дека може повеќе, сигурно имате идеја за како би течел разговорот, па напишете ја сцената, да видиме дали ќе не импресионира.

И да, ако беше повеќе време посветено на тоа како му кажуваат, коментарите ќе беа колку време потрошија идиотите за втор пат да ни кажат нешто што знаеме со години.
Јас 100% се согласувам со ова. Да не знаевме ние, па нам да ни беше прв пат, и вака да ја изведеа сцената, да речеш - многу пластично, немаше шок фактор во сцената или преобично беше. Вака, сега, не знам на кој начин можеше да се изведе подобро? Змејовите да фрлеа конфети одозгора и да почнеше да свири Ода на радоста? Сцената си беше таман, не барајте влакно во јајцето.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Јас само ги жалам тие што од пусти хир први да ја гледаат епизодата ја гледаат на стрим со резолуција 140х220 (оние дивине). Навреда е за вакви кадри и режија се под фул ХД.
Can't stress this enough.
Не знам дали има напредок од претходно, не се сеќавам, ама епизодава ми изгледаше НЕВЕРОЈАТНО од аспект на CGI, камера, слика, фотографија, кинематографија итн...
Секој што гледа под 1080p ~3GB, семи монитор, семи телевизор... пропушта многу.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Can't stress this enough.
Не знам дали има напредок од претходно, не се сеќавам, ама епизодава ми изгледаше НЕВЕРОЈАТНО од аспект на CGI, камера, слика, фотографија, кинематографија итн...
Секој што гледа под 1080p ~3GB, семи монитор, семи телевизор... пропушта многу.
Од ТВ Тајм за првата епизода.

Screenshot_20190417-134122__01.jpg
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Can't stress this enough.
Не знам дали има напредок од претходно, не се сеќавам, ама епизодава ми изгледаше НЕВЕРОЈАТНО од аспект на CGI, камера, слика, фотографија, кинематографија итн...
Секој што гледа под 1080p ~3GB, семи монитор, семи телевизор... пропушта многу.
Да, предобро изглеа! почнувајки од опенинг кредитс па до крај све беше лудило.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Од сите ликови " Најт кинг-от" е "најјак" и во правата "opening" епизода, можеа малку и него да го дадат, (и онака сите ликови ги изнаредија) чисто, како потстрек за нас - љубителите на GOT...
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Секогаш арт инсталациите на Најт Кинг се најбољиот момент у епизода.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Од сите ликови " Најт кинг-от" е "најјак" и во правата "opening" епизода, можеа малку и него да го дадат, (и онака сите ликови ги изнаредија) чисто, како потстрек за нас - љубителите на GOT...
Ќе видам што можам да учинам со режисерот за вас љубителите...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Брен е најбољи. Овие му признаваат сите деа знае понешто нешто. Прво им кажа коа се поздравуваа - еј нема време за муабети Најт Кинг доаѓа. Овие јако го игнорираат змаеви летаат, у гробници се шетаат.
Ваљда затоа се наљути и неќеше од двориште да се мрдне цела епизода. (или стариот пријател го чекаше, кој дојде на крај)
Како и да е, не ли личи како да сака да ја поткопа коалицијава со ова инсистирање на тоа да се дознае одма кој е Џон, баш сега коа нема време ни за муабети? (или можда он знае дека за да победат мора Егон да се покаже у јавност)
Исто питам се, знаеше ли дека детено Умбер ќе го претворат во модерна уметничка инсталација?[DOUBLEPOST=1555540038][/DOUBLEPOST]Се кладам на Џејми сеа ќе му рече:
- I saw you the night they cut your hand off... you looked beautiful[DOUBLEPOST=1555550831][/DOUBLEPOST]абе, утре недела е?[DOUBLEPOST=1555551138][/DOUBLEPOST]лошичка епизода
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom