Gоogle Nexus 5

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
во кој категории според тебе е подобар nexus5, од LG G2.

1. Нели прочита дека напишав дека G2 е подобар (тепа) од аспект на батерија и камера?

2. Nexus нема 5GB+ џанк софтвер.

3. Побрз е во игри, побрз е во секојдневна употреба, по мазен сток Андроид, закрпи и освежувања далеку побрзи, и поефикасна работа наспроти оптеретеноста од скинот на LG.

4. N5 има подобар дисплеј, кој репродуцира по умерени бои и живописни бои, ~ 6500K sRGB наместо 5000K кај G2 кој во практика личи повеќе на Амолед дисплеј него на IPS.

5. G2 е еден од најдобрите Андроди телефони на пазарот, тука нема дилеми доколку некој успее да му инсталира кастом ром, и може да премине преку огромната сатурација како на дисплеј, така и на камера тогаш G2 е дефинитивно подобар избор од Nexus 5.

6. Кој дупли јузер си ти?
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
1. Нели прочита дека напишав дека G2 е подобар (тепа) од аспект на батерија и камера?

2. Nexus нема 5GB+ џанк софтвер.

3. Побрз е во игри, побрз е во секојдневна употреба, по мазен сток Андроид, закрпи и освежувања далеку побрзи, и поефикасна работа наспроти оптеретеноста од скинот на LG.

4. N5 има подобар дисплеј, кој репродуцира по умерени бои и живописни бои, ~ 6500K sRGB наместо 5000K кај G2 кој во практика личи повеќе на Амолед дисплеј него на IPS.

5. G2 е еден од најдобрите Андроди телефони на пазарот, тука нема дилеми доколку некој успее да му инсталира кастом ром, и може да премине преку огромната сатурација како на дисплеј, така и на камера тогаш G2 е дефинитивно подобар избор од Nexus 5.

6. Кој дупли јузер си ти?
нема потреба од кастом ром, или декември или јануари g2 ке го добие , екран и цена друго во ништо не е подобар.

не сам дупли јузер, 2011 сум регистиран, на другиве форуми нема дискусија па дојдов тука. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
нема потреба од кастом ром, или декември или јануари g2 ке го добие , екран и цена друго во ништо не е подобар.

Како тоа не е, кога треба да чекаш ~3 месеца? тоа е цела вечност во светот на телефоните. Кога ти ќе добиеш 4.4, Nexus-те ќе имаат 4.5, така да не е така просто. Затоа реков, зависи што ти треба, и каде се наоѓаш.... кај нас е друга песна со цениве, на страна? разликата е 300 долари, тоа е огромна разлика.
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Како тоа не е, кога треба да чекаш ~3 месеца? тоа е цела вечност во светот на телефоните. Кога ти ќе добиеш 4.4, Nexus-те ќе имаат 4.5, така да не е така просто. Затоа реков, зависи што ти треба, и каде се наоѓаш.... кај нас е друга песна со цениве, на страна? разликата е 300 долари, тоа е огромна разлика.
1. да во право си, тоа е проблем на андроид уредите, зимам телефон и заглавен сам на тај софтвер со го има, апдејт или кје добие за 2-3 месеца, или нема ни да добие.


2.па и ако си у македонија и не е.
а и не само македонија, освен на плаусторе(залиха веќе нема), на сите други места nexus5 не е под 440 долари, амазон, ебау....




 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Anandtech review, КОНЕЧНО!


For the price, the Nexus 5 is easily one of the best buys on the market today. At $349 you not only get the absolute latest hardware, but the most accurate 1080p display available on an Android device. I really can't give Google enough credit here for doing what literally no other Android OEM seems to care enough about and actually shipping a display with proper sRGB coverage. It's not quite as good as what you'll get from a 2013 Nexus 7, but it's easily the best I've ever encountered in all of my experience with Android devices.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Го купив телефоноф пред 5 дена до сега немам зборови ептен сум задоволен. Кој и да се мисли нема да згреши затоа што овој телефон едноставно е супер брз и нема никаков лаг при уклучување/исклучување на други апликации....
Читав на интерне дека многу се жалат од батеријата али што знам мее без проблем ми трае еден ден.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Го купив телефоноф пред 5 дена до сега немам зборови ептен сум задоволен. Кој и да се мисли нема да згреши затоа што овој телефон едноставно е супер брз и нема никаков лаг при уклучување/исклучување на други апликации....
Читав на интерне дека многу се жалат од батеријата али што знам мее без проблем ми трае еден ден.
Од каде го зема и што пари?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Еве колку чини да се купи во УСА онлајн од плејстор. Секоја држава во УСА си има свој данок,овој конкретно е за државата вашингтон.
Nexus 5 (16GB, Black)
$349.00

Shipping (3-5 business days):
$9.99
Tax:
$34.10
Total:
$393.09
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Најдобрите 2 телефона моментално во земјава за парите.



Исто така екстремно брзи и квалитетни, значи да се разбреме не се работи за телефони кои се од средна класа но нудат многу за парите, овие се телефони од висока класа кои нудат премногу за парите.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Дечки некој со Нексус5 да ми каже дали го има истиов проблем.

Кога ми вртат и кога ќе кренам, 1-2 секунди не ме слушаат ништо. Значи по првото ало тишина на другиот крај треба уште еднаш да кажам нешто за да ме слушнат.
Мислев дека е до мене ама се случува буквално на секој повик и стварно иритира.

Исто, многу слабо ме слушаат кога зборувам, мора да ми е долепен телефонот до уста иначе ми викаат дека ништо не се разбира.
И на моменти се губи т.е. сецка. Ова се случува во просек на секој трет повик.

Имав С3ка претходно и немав вакви проблеми.

Дали има некој друг исти проблеми или да го носам на рекламација од кај што го купив
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Нз кај нексусот, ама кај мн смартфони се појавува истиот delay ефект - тоа не е некој дефект, едноставно такви се.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Нз кај нексусот, ама кај мн смартфони се појавува истиот delay ефект - тоа не е некој дефект, едноставно такви се.
с3ката не ми беше таков, имав и с4 на користење еден период и тој не беше таков...

Незнам да не е до 4.4 верзијава на андроид пошто стварно ме иритира.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Дечки некој со Нексус5 да ми каже дали го има истиов проблем.

Кога ми вртат и кога ќе кренам, 1-2 секунди не ме слушаат ништо. Значи по првото ало тишина на другиот крај треба уште еднаш да кажам нешто за да ме слушнат.
Мислев дека е до мене ама се случува буквално на секој повик и стварно иритира.

Исто, многу слабо ме слушаат кога зборувам, мора да ми е долепен телефонот до уста иначе ми викаат дека ништо не се разбира.
И на моменти се губи т.е. сецка. Ова се случува во просек на секој трет повик.

Имав С3ка претходно и немав вакви проблеми.

Дали има некој друг исти проблеми или да го носам на рекламација од кај што го купив
Јас имав ваков проблем на ZTE Grand X In.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom