FWSK - Mоден викенд во Скопје

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885


По три години пауза во Скопје повторно ќе има модна недела. Модниот викенд-Скопје ќе се одржи од 9 до 14 март во "Мала станица" и во салонот "Ауди, порше".
Настанот беше отворен на 9 март во "Мала станица" со изложба на модни фотографии на Дарко Мораитов, Филип Кондовски, Александар Гроздановски, "АД фотографи", Владо Ѓорѓиев, Сашко Манев, Лепа ѓорѓиева, Наташа Димовска-Узуновска и светски познатиот автор со албанско потекло Фадиљ Бериша, кој има фотографирано многу холивудски ѕвезди и познати брендови.

Во текот на викендот, од 12 до 14 март, ќе се одржат модните ревии во салонот "Ауди, порше".
Ќе може да се погледнат новите колекции за сезоната пролет-лето 2010 на Ненад Секирарски, Јован Петровски, Олгица Ѓоргиева, Елена Лука, Роберт Ивановски, Ведрана Панова и дизајнерката на накит Александра Шекутковска, како и на "Ателје Кокев" и "Република дела мода". Присутните ќе се запознаат и со првите креации на студентите од класата на Александар Ношпал на ФОН и на студентите на Никола Ефтимов и на Јана Манева Чупоска на Европскиот универзитет.

Македонска модна формација со овој настан планираат да ја вратат модната недела во Скопје, со која метрополата повторно би се нашла на светската мапа на модни случувања.
Манекените кои ќе бидат ангажирани на ревиите и за потребите на едиторијалите ќе бидат од модните агенции - "Њу лук" и од "Моделс ин".

Програмата секој ден почнува во 20 часот, а на паузите во шоу-румовите ќе може да се погледнат новите колекции на накит и на чевли.

Еве од вчерашното отварање фотки.


 
Член од
18 јули 2007
Мислења
45
Поени од реакции
1
A treba pokani ili vleznici i dali moze voopsto da se podignat nekade?
 

ИвањушкА

some-thing
Член од
17 јули 2009
Мислења
342
Поени од реакции
526
A treba pokani ili vleznici i dali moze voopsto da se podignat nekade?
покани праќаат дизајнерите кои ќе се претстават, а и на влезот ќе има список со гостите, така да не може секој да влезе.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
FWSK ревија СекирарскиFWSK ревија Кокев

FWSK ревија Елена Лука

FWSK ревија Олгица ГеоргиеваFWSK ревија Европски Универзитет Скопје
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Секирарски катастрофа. Фустаните му изгледаат ефтино, барем според мене, ко оние "свеченине" што можеш да ги најдеш на пазар. Па тој е барем попознат креатор, а сите парчиња му се сосема вообичаени, нормални, па и под нормала.
Koкев - првпат слушам за него и сум воодушевена. Би му ги носела сите од креацииве кои ги имаше на ревијава, со исклучок на венчаниците.
Елена Лука - океј. Ништо посебно, али сепак се издвојува со невообичаените креации.
Олгица Георгиева супер.
А за студентите, немам зборови. Преубави креации.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Секирарски катастрофа. Фустаните му изгледаат ефтино, барем според мене, ко оние "свеченине" што можеш да ги најдеш на пазар. Па тој е барем попознат креатор, а сите парчиња му се сосема вообичаени, нормални, па и под нормала.
Koкев - првпат слушам за него и сум воодушевена. Би му ги носела сите од креацииве кои ги имаше на ревијава, со исклучок на венчаниците.
Елена Лука - океј. Ништо посебно, али сепак се издвојува со невообичаените креации.
Олгица Георгиева супер.
А за студентите, немам зборови. Преубави креации.
Го делам мислењето за Секирарски. Старомодно и веќе видено. Досадно!

Кокев, поточно Ателје Кокев е најпознатата продавница за венчаници во Македонија и комплетно организираат венчавки. Плус нарачуваат и венчаници по желба и се увозници на неколку познати брендови за венчаници.

Јас па прв пат гледам фустани од нивна страна али супер се.

Еве уште неколку слики од Кокев.
Овој е интересен фустан :trepka:


FWSK ревија на студентите од ФОН

FWSK ревија Роберт ИвановскиFWSK ревија Ведрана ПановскаFWSK ревија Јован Петревски
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Јован Петревски! Не го знам ама добар е. Добри креации има ... со оглед на претходните што им е страв пантолони да им стават на женските.
Ме нервира што повеќе од креаторите во Македонија на вакви ревии и случувања само фустани и тоалети им ставаат на жените. Еден до два модели само носат пантолони. :toe:
И ми се допадна што тој Роберт Ивановски на пример и Јован Петревски имаат една конкретна замисла во ревиите. Не се само нафрлани парчиња.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Јован Петревски! Не го знам ама добар е. Добри креации има ... со оглед на претходните што им е страв пантолони да им стават на женските.
Ме нервира што повеќе од креаторите во Македонија на вакви ревии и случувања само фустани и тоалети им ставаат на жените. Еден до два модели само носат пантолони. :toe:
И ми се допадна што тој Роберт Ивановски на пример и Јован Петревски имаат една конкретна замисла во ревиите. Не се само нафрлани парчиња.
Па речиси сите имаат една замисла. Само што ревиите на студентите од Европски универзитет и Фон се порасфрлани зашто по неколку модели на еден студент се и заедно сето тоа е дива лига :)
Јован си го пратам одамна, студирал во Италија, си има свое ателје, а и ми правеше модел за матура. И тоа со панталони :)))
Мене ме нервира што кога ќе се рече ревија сите само фустани прават. Како Секирарски. Досаден е.
Убаво замислена ревија, со концепт, колекција која си има замисла не 100 парчиња благе везе едно со друго немаат. Тоа го имаат младите дизајнери. Старите се булшит.
Има многу млади дизајнери кои веројатно немаат пари за ревија, но се надевам во иднина ќе има и подобри ревии.
Мене манекенкиве не ми фаќаат око. Освен неколку од нив. И едни исти на сите ревии настапуваат. Со иста фризура и шминка.
Освен Јован кој си има свои модели за својата колекција и посебна шминка и фризура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom