Full body vs split workout (тренинг на цело тело наспроти изолациски тренинг)

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Чисто за апдејт, правам Upper - Lower - Off - Upper - Lower - Off - Off и е растур систем
Освен шо бродилберите во теретана ме гледаат на косо пошо не вежбам обичен сплит - другото е извонредно
Ќе се навикнеш.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Чисто за апдејт, правам Upper - Lower - Off - Upper - Lower - Off - Off и е растур систем
Освен шо бродилберите во теретана ме гледаат на косо пошо не вежбам обичен сплит - другото е извонредно
hahah броди билдери
добра изрека
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Чисто за апдејт, правам Upper - Lower - Off - Upper - Lower - Off - Off и е растур систем
Освен шо бродилберите во теретана ме гледаат на косо пошо не вежбам обичен сплит - другото е извонредно

ај ако сакаш пиши ги и вежбите што ги првиш
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
ај ако сакаш пиши ги и вежбите што ги првиш







У принцип ова ми е програмата со мали варијации сменети според мои лични преференци.
Бројот на сетови, репетиции, вежбите избрани и нивниот редоследот е со умисла - ако не знаете што правите - не мењајте.
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 21:29 ---
http://www.muscleandstrength.com/workouts/phul-workout
Со малку варијации може да се направи добра програма.
Се мислев и за ваква варијанта, да поделам на сила и на хипертрофија, пошо не сум задоволен со силата што ја имам и се осеќам дека ме кочи во одност на големината што би ја добил со моменталнава сила.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Се мислев и за ваква варијанта, да поделам на сила и на хипертрофија, пошо не сум задоволен со силата што ја имам и се осеќам дека ме кочи во одност на големината што би ја добил со моменталнава сила.

И ја сум со истиов проблем, ај ко ќе истражиш пиши ми закључок у пп <3
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако силата не напредува како природен бодибилдер нема никогаш да напреднеш со мускулатура.
Само за споредба МЈ крева на мртво 250-280 кг и скоро исто така на мртво.
Не знам колку крева на бенч но да го запознаеш во живо е многу голем :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ако силата не напредува како природен бодибилдер нема никогаш да напреднеш со мускулатура.
Само за споредба МЈ крева на мртво 250-280 кг и скоро исто така на мртво.
Не знам колку крева на бенч но да го запознаеш во живо е многу голем :)

А на мртво?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако силата не напредува како природен бодибилдер нема никогаш да напреднеш со мускулатура.
Само за споредба МЈ крева на мртво 250-280 кг и скоро исто така на мртво.
Не знам колку крева на бенч но да го запознаеш во живо е многу голем :)
А на мртво?
280 кг мислам дека беше.
Хахаххахаххахахаххахахахаххахаххахахаха
Мртов сериозен :D
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Vtornik
1.squat-3 serii-15,12,10
2.vratilo-3 serii-10,8,6
3.military press-3 serii-15,12,10
4.dips-4 serii-12-10-10-8
5.mrtvo diganje-3 serii-15,12,10

Cetvrtok
1.power clean-3 serii-15,12,10
2.bench-3 serii-12-10-8
3.calf raises-4 serii po 20
4.push press-3 serii-15,12,10

5.romanian deadlift-3 serii,15-12-10

Сабота правам склекови максимум колку можам,вратило,подлакт,врат,а понеделник-среда-петок вежбам стомак,и исто во пон-среда-сабота одам на џит кун до..нова ми е програмава,месец дена ја вежбам,до сега вежбав само стандард програма,голема мускулна група+мала,но вака ми се чини мноогу подобро,и вака планирам да терам..

добро-лошо? :)
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
4
Do kreatorot na temava : Ti mozebi osekjas deka za 3 dena ti e vratena silata, no dali ke mozes so visok intenzitet da gi pravis vezbite ili na pola vezbanje ke ti otkazat racete ili koj bilo del od teloto i potoa ke se macis bidejki poradi nedovolen odmor brzo ke ti se izmorat muskulite... Jas sega doma samo vezbam ( slab sum ), od utre ke pocnam so vezbanje vo teretana ( 4 dena nedelno i ponekogas 1 den HIIT kardio ). Za pogolemite muskulni grupi ke koristam izolacii, a za pomalite ke pravam kombinacija. Sega ne sakam da se pravam Ajnstajn, ama ako poglednes poubavo ke vidis deka se retkite onie koi se istegaat pred vezbanjeto ( mozebi malku ), a za po vezbanjeto da ne zboruvame. Najdobro ti e pred vezbanjeto da se istegnes dobro, da otides vo teretana, da gi zagrees muskulite so pomala tezina a pogolem broj na povtoruvanja kolku da pocne da odi povekje krv vo tie muskuli, da pravis 3-4 serii so 8-10 povtoruvanja so tezina koja sto ke mozes da ja dignes 8-10 pati no toa ke e maksimumot, ke se odmoras po 45 sekundi do 1 min ( maksimum spored mene bi trebalo da e 1:30 min. ) i za toa vreme ke si pines po nekolku goltki voda. Koga ke zavrsis so vezbanjeto ke se istegnes pak povtorno i povekje od toa sto si se istegnal pred vezbanjeto ( ako ti e sram vo teretanata, koga ke dojdes doma si se istegni ), jadi si kako sto treba i merak. Istezanjevo nikoj ne go primenuva a e najvazen faktor za sprecuvanje od povredi... Eden drugar na brat mi skoro ic ne se istegal i otisol eden den u teretana, samo sto napravil edno povtoruvanje od mrtvi diganja, otisla kicmata i moral nekoe vreme da pauzira od odenje vo teretana.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Се согласувам за истегнувањето дека е битен дел за намалување на повреди.
Но не се согласувам дека мора да има мерило за колку може некој да одмара,зависи до целта.
Цело тело бара многу енергија од телото и го црпи ЦНС,затоа опоравокот е тежок и секој не може да се навикне,но ако проба ќе има многу добри резултати како натурал,.
 
G

garthok

Гостин






У принцип ова ми е програмата со мали варијации сменети според мои лични преференци.
Бројот на сетови, репетиции, вежбите избрани и нивниот редоследот е со умисла - ако не знаете што правите - не мењајте.
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 21:29 ---


Се мислев и за ваква варијанта, да поделам на сила и на хипертрофија, пошо не сум задоволен со силата што ја имам и се осеќам дека ме кочи во одност на големината што би ја добил со моменталнава сила.
Задоволен си со програмава, ја вежбаш уште? Се мислам дали да ја почнам со некои мали измени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom