FTX- подем и пад

Член од
13 јули 2006
Мислења
14.558
Поени од реакции
17.365
Две нови работи за FTX.

1. Успеале да купат многу мала банка во САД, една од најмалите, но сепак тоа не смеело да се случи.

2. Со поткупување на конгресот FTX биле на чекор да си обезбедат закон со кој што ќе можеле да учествуваат во тргувањето на 12 американски ТРИЛИОНИ долари т.е. скоро целата економија на САД, на нивниот пирамидален начин

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.558
Поени од реакции
17.365

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
^^ Тоа покажува дека е само фигура, и контролиран од многу повисоки инстанци. Два грама мозок да имал досега одамна ќе беше во држава која нема закони и договор за екстрадција со САД.

Поинтересното (и најважното) е фактот дека тоа што го правел не би можел да го направи без штитење и овозможување на институциите на системот и државата. Следно е дека ако овој макар било што поосетливо знае за хендлерите, неизбежно ќе му се деси арканцид „самоубиство“.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.775
Поени од реакции
22.074
Една работа не ми е јасна, како може луѓе да и дадат да раководи со нивните пари, девојче кое е со очигледна ментална попреченост.

Приказнава е ко со Грета Тунберг, девојче со ментална попреченост, кое ван скрипта не знае проста реченица од два збора да употреби во контекст, стана лидер на екологистите. Идиократија пар екселанс.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Голем дел од луѓето се имбецили во сите аспекти на животот па и за финансискиот аспект, па земи погледај само на форумов какви се патолигии не се евидентни. Инаку идиократија ти е добар пример, имбецилите ги има се повеќе... Проблемот е систематски, замисли дека и пензиски фондови „вложуваат“ во вакви крипто превари како ФТХ. Ќе останат луѓето без пензии пошто некој билмез одлучува да следи некои „инвестициски трендови“. Како општество зависиме од имбецили за утрешна сигурност и егзистенција.

Сериозно, како човештво ќе бидеме неверојатно среќни ако ги преживееме следниве неколку векови. Претпоставувам (и се надевам) дека со доволно технолошки развој ќе се случи барем диверзификација на хабитатот (и со тоа малку отпорност кон случајни феномени).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.775
Поени од реакции
22.074
Сериозно, како човештво ќе бидеме неверојатно среќни ако ги преживееме следниве неколку векови. Претпоставувам (и се надевам) дека со доволно технолошки развој ќе се случи барем диверзификација на хабитатот (и со тоа малку отпорност кон случајни феномени).
Тука не се сложувам баш. Ако западниот запад го поттикнува присилното ретардирање на децата во универзитетските кампуси, за да може полесно да ги владее, држави од другата страна на паричката сериозно вложуваат во својот образовен систем. Доволно е само да видиш дека Иран, како теократски систем, може во кадрите што ги продуцира без никаков проблем не само што се носи со западните земји, туку веќе и ги става во џеб ...

Види во САД што се случува, најголемите технолошки компании попут гугл и до вчера твитер, ги водат индијци. Човештвото како човештво, не е само западот. Западот само беше тој што до сега ја водеше цивилизацијата последните неколку стотина години. Дури и сметам дека западот и понатаму ќе ја води цивилизацијата, меѓутоа со Русија на чело на тој запад.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Тука не се сложувам баш. Ако западниот запад го поттикнува присилното ретардирање на децата во универзитетските кампуси, за да може полесно да ги владее, држави од другата страна на паричката сериозно вложуваат во својот образовен систем. Доволно е само да видиш дека Иран, како теократски систем, може во кадрите што ги продуцира без никаков проблем не само што се носи со западните земји, туку веќе и ги става во џеб ...

Види во САД што се случува, најголемите технолошки компании попут гугл и до вчера твитер, ги водат индијци. Човештвото како човештво, не е само западот. Западот само беше тој што до сега ја водеше цивилизацијата последните неколку стотина години. Дури и сметам дека западот и понатаму ќе ја води цивилизацијата, меѓутоа со Русија на чело на тој запад.
Moeто беше (полу)песимистичко ама ваљда реално општо предвидување за иднината на човештовото на долг временски период. Ти правиш анализа за сегашно време во САД.... Различни муабети се.

За твојов муабет - ретардирањето на децата во западниот образовен систем и општество, тука ретардацијата е од второстепена важност. Примарно е да се направи поделба во општетвото (раздели и владеј). Про и анти лгбтпедо табори, конзервативни и мулти-култи табори, сиромашни и имателни/богати, левичари и десничари, христијани и муслимани, итн, итн.

Кој ќе ја води цивилизацијата е секундарно терциерно според важност, поважно е дали ќе има цивилизација.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.558
Поени од реакции
17.365
Тука не се сложувам баш. Ако западниот запад го поттикнува присилното ретардирање на децата во универзитетските кампуси, за да може полесно да ги владее, држави од другата страна на паричката сериозно вложуваат во својот образовен систем. Доволно е само да видиш дека Иран, како теократски систем, може во кадрите што ги продуцира без никаков проблем не само што се носи со западните земји, туку веќе и ги става во џеб ...

Види во САД што се случува, најголемите технолошки компании попут гугл и до вчера твитер, ги водат индијци. Човештвото како човештво, не е само западот. Западот само беше тој што до сега ја водеше цивилизацијата последните неколку стотина години. Дури и сметам дека западот и понатаму ќе ја води цивилизацијата, меѓутоа со Русија на чело на тој запад.
Да само што Иран сега во моментов 500 души од тие виско образовани ќе ги обеси и 5000 ќе завршат во затвор со години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.775
Поени од реакции
22.074
Да само што Иран сега во моментов 500 души од тие виско образовани ќе ги обеси и 5000 ќе завршат во затвор со години.
Да, да, надевај се ти и либтардите на тоа. Затоа вложиле во нив, за да ги обесат. Највеќе што прават проблем во Иран се неписмените селани од планините, кои се претежно Азери или Курди.
Автоматски споено мислење:

Moeто беше (полу)песимистичко ама ваљда реално општо предвидување за иднината на човештовото на долг временски период. Ти правиш анализа за сегашно време во САД.... Различни муабети се.

За твојов муабет - ретардирањето на децата во западниот образовен систем и општество, тука ретардацијата е од второстепена важност. Примарно е да се направи поделба во општетвото (раздели и владеј). Про и анти лгбтпедо табори, конзервативни и мулти-култи табори, сиромашни и имателни/богати, левичари и десничари, христијани и муслимани, итн, итн.

Кој ќе ја води цивилизацијата е секундарно терциерно според важност, поважно е дали ќе има цивилизација.
Цивилизацијата била на раб и порано. Со речникот на бафра да се изразам, ќе дојде до некаков си ресет, некои работи намерно или ненамерно ќе се заборават, технолошкиот напредок ќе се уназади за неколку чекори, но цивилизацијата ќе продолжи да постои. Ама за тоа ќе се потребни сериозни турболенции. Чим втората светска војна не го предизвикала тоа, се сомневам дека Украинската ќе го предизвика.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.558
Поени од реакции
17.365
Апсењето на Сам било антисемитизам. Ова ко нашево малцинство да го слушаме, чим е упсен некој албански криминалец.
Ви викам јас САД е станат како Македонија.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Да само што Иран сега во моментов 500 души од тие виско образовани ќе ги обеси и 5000 ќе завршат во затвор со години.
Образованите најголемиот дел знаат да си стојат настрана од подбуцнувања и корисен идиотлук. Бељаџиите/корисните идиоти во најголема мера се 1. Курди/Азери и 2. студенти на кои им шета паметот и под влијание на западната поп кулутра, па затоа лесно потпаѓаат под влијание. На крај и најпаметните неколку стотина луѓе да се, подобро тие сега да го јадат стапат - отколку Америте да успеат да им направат цивилна војна како во Либија И СИТЕ ВО ИРАН ДА ГО ЈАДАТ СТАПОТ.

Едноставна математика е, што веќе си почнал да се расфрлаш со цифри.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.558
Поени од реакции
17.365
Еве го твитот оти тој ретардата го избришал акаунтот или Маск му го избришал :D

1671217808027.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.379
Поени од реакции
30.425
типчево како си ги шупчи, си ги турил сите заштеди од фтх на своја сметка, та и за слободата да си ја плати има ќеш.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Сумите во случајов се во милијарди, не во милиони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom