Front-end програмер(совети,искуства)

Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Ајде да им помогнеме на сите што сакаат да влезат во водите на front-end програмирањето :)
Споделете ги вашите почетоци,изворни материјали,препорачајте курсеви итн..
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
377
Доколку планирате да запишете курс/академија за било какво програмирање кај нас, разговарајте со предавачите/менторите не со продавачите на курсот.
Доколку е возможно барајте без да платите да ги преслушате првите 5/10 часа.(за да го отцениш квалитетот на предавањето и бидејки како почетник немаш појма што ќе ти лежи повеќе)
Исто така барајте и он демант снимени часеви( ако си почетник бааѓи олеснителна околност е)
Едноставно се отворија премногу од оние којшто ветуваат брда и долини а испорачувааат null,
колку и да е некој добар девелопер не значи дека е и добар предавач.

и да, дефинитивно се учи повеќе самостојно, дали удеми или сличен сајт нема веза.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Ајде да им помогнеме на сите што сакаат да влезат во водите на front-end програмирањето :)
Споделете ги вашите почетоци,изворни материјали,препорачајте курсеви итн..
Седнуваш дома, отвораш компјутер, инсталираш текст едитор (Visual Studio Code, Atom, Sublime, Notepad ++) и учиш од овие видеа:

или оди на нивната страна, таму имаш се што ти треба дури и едитор.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Колку ти помогна ФИНКИ за понатаму?
Сосема доволно за фул стек кариера. Со изборните предмети се ориентирав комплетно кон веб програмирање (се запознав со .NET, Spring, Laravel за бек енд, SQL и NoSQL бази, JS, jQuery, Angular за фронт енд и уште некои ситни ствари...). Така да кога имав допир со се тоа, после знаев на каде сакам да се насочам. За наоѓање работа немав никаков проблем, на едно место само бев на интервју и ме примија. (Фирми пуштаат огласи до студентите на ФИНКИ, во една таква влегов јас и еве уште сум таму).
Генерално со ФИНКИ прво се вработуваш, па дипломираш.

Маани, можеби тоа што губиш 4 години по факултети, чекање пред шалтери и канцеларии. Нервози пред се :D
Друго од сите тие 40 предмети, има некои што веројатно никогаш нема да ги користам во пракса. Некои и свесно ги одбрав.
*Тука не мислам пример ако си Java дев, а си учел плус и PHP. Ако ништо друго пак се запознаваш со концептот веб програмирање и уште малку се праксираш во тој домен. :)

Се на се, да сум повторно матурант, веројатно повторно би отишол на ФИНКИ.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.463
Поени од реакции
2.484
Сосема доволно за фул стек кариера. Со изборните предмети се ориентирав комплетно кон веб програмирање (се запознав со .NET, Spring, Laravel за бек енд, SQL и NoSQL бази, JS, jQuery, Angular за фронт енд и уште некои ситни ствари...). Така да кога имав допир со се тоа, после знаев на каде сакам да се насочам. За наоѓање работа немав никаков проблем, на едно место само бев на интервју и ме примија. (Фирми пуштаат огласи до студентите на ФИНКИ, во една таква влегов јас и еве уште сум таму).
Генерално со ФИНКИ прво се вработуваш, па дипломираш.

Маани, можеби тоа што губиш 4 години по факултети, чекање пред шалтери и канцеларии. Нервози пред се :D
Друго од сите тие 40 предмети, има некои што веројатно никогаш нема да ги користам во пракса. Некои и свесно ги одбрав.
*Тука не мислам пример ако си Java дев, а си учел плус и PHP. Ако ништо друго пак се запознаваш со концептот веб програмирање и уште малку се праксираш во тој домен. :)

Се на се, да сум повторно матурант, веројатно повторно би отишол на ФИНКИ.
Те прашував бидејќи сум студент на ФИНКИ и јас се фокусирам на тие технологии , за време на распусти претежно учам и настрана.Затоа те прашав бидејќи незнам колку е доволно знаењето од предметите на финки за наоѓање работа(зборувам за предмети каде што се изучуваат овие технологии) , се што повеќе учам се повеќе мислам дека ништо незнам. :)
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Ајде да им помогнеме на сите што сакаат да влезат во водите на front-end програмирањето :)
Споделете ги вашите почетоци,изворни материјали,препорачајте курсеви итн..
Јас сум self-taught така да почнав на google.com:) Прв ресурс ми беше freecodecamp па продолжив на удеми и јутуб. Други корисни ресурси што ги имам сретнато - Odin Project https://frontendmasters.com/books/front-end-handbook/2019/
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.007
Јас сум self-taught така да почнав на google.com:) Прв ресурс ми беше freecodecamp па продолжив на удеми и јутуб. Други корисни ресурси што ги имам сретнато - Odin Project https://frontendmasters.com/books/front-end-handbook/2019/
Моменално изучувам JS и ме боли ептен,хаха....Што би ми препорачал да учам после JS? Пред тоа учев HTML,CSS,Bootstrap etc.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.335
Поени од реакции
3.296
Hmm, ne se bash pochetoci megjutoa neshto sho me odnese nekolku nivoa podlaboko vo razbiranjeto na JavaScript e citanje na anotiran source-ot na popularni open source biblioteki.
Od koi najbitnite se jquery i underscore.


I dvete se stari i ne se koristat vo novi proekti, megjutoa dobro se iskomentirani, modularizirani, so primeneti i oop i pure functional paterni. Codebase star 20 godini koj sto e generalno bug-free i denes se koristi na povekje od 90% od sajtovite na internet.
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Моменално изучувам JS и ме боли ептен,хаха....Што би ми препорачал да учам после JS? Пред тоа учев HTML,CSS,Bootstrap etc.
Учи полека ,едноставни прости чекори, земи еден концепт кој ти е комплексен и расложи го на попрости делови,тоа фунцкионира за мене. После JS некој фрејмворк дали Реакт,Вуе или Ангулар.

Да не навлагам многу еве ти една структура што може да ја следиш и што да учиш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Сосема доволно за фул стек кариера. Со изборните предмети се ориентирав комплетно кон веб програмирање (се запознав со .NET, Spring, Laravel за бек енд, SQL и NoSQL бази, JS, jQuery, Angular за фронт енд и уште некои ситни ствари...). Така да кога имав допир со се тоа, после знаев на каде сакам да се насочам. За наоѓање работа немав никаков проблем, на едно место само бев на интервју и ме примија. (Фирми пуштаат огласи до студентите на ФИНКИ, во една таква влегов јас и еве уште сум таму).
Генерално со ФИНКИ прво се вработуваш, па дипломираш.

Маани, можеби тоа што губиш 4 години по факултети, чекање пред шалтери и канцеларии. Нервози пред се :D
Друго од сите тие 40 предмети, има некои што веројатно никогаш нема да ги користам во пракса. Некои и свесно ги одбрав.
*Тука не мислам пример ако си Java дев, а си учел плус и PHP. Ако ништо друго пак се запознаваш со концептот веб програмирање и уште малку се праксираш во тој домен. :)

Се на се, да сум повторно матурант, веројатно повторно би отишол на ФИНКИ.
Со доста луѓе сум многу близок што завршија на таа насока и не го делат баш тоа мислење (иако беа прилично солидни студенти).
Да,имаш предност при интервјуа и вработување на старт, али првите година и пол си пак изгубен во простор и време, т.е си читнал од се по нешто, али не знаеш ништо асално, што значи 4 факултетот (ако завршиш на време + 1.5-2 години аклиматизација = 6 години вртење во круг).

Во мое време кога се упишував на факултет интернетот беше далеку помалку развиен од тоа што е сега од аспект на материјали за учење, видео туторијали, брзина на интернет и сообраќај и да можеби беше најдобра опција да се оди на факултет. Со моменталната ситуација, сметам дека е тотално промашен момент да одиш на факултет и да те замара некој со еден куп небитни глупости, време за кое ако си дисциплиниран и седнеш дома може да станеш профи (4 години непрекинато учење од туторијали и добра дисциплина ти е сосема доволно да станеш фул стек интермидиет девелопер, а ако ти фаќа кликер може да си спремен и за големи проекти). Можеби во корпорации би ти барале и завршен факултет, инаку не гледам каде би ти играл улога.

Факултетите во државава се станати помодарство, програмите се булшит и не те спремаат ни 10% од тоа што ти треба на реално работно место и барем од моја гледна точка човек што планира да работи во ИТ свет, треба да е луд да се запише на нашиве факултети и да тепа 4-5 години од животот за после пак барем 2 години да носи бурек.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Со доста луѓе сум многу близок што завршија на таа насока и не го делат баш тоа мислење (иако беа прилично солидни студенти).
Да,имаш предност при интервјуа и вработување на старт, али првите година и пол си пак изгубен во простор и време, т.е си читнал од се по нешто, али не знаеш ништо асално, што значи 4 факултетот (ако завршиш на време + 1.5-2 години аклиматизација = 6 години вртење во круг).

Во мое време кога се упишував на факултет интернетот беше далеку помалку развиен од тоа што е сега од аспект на материјали за учење, видео туторијали, брзина на интернет и сообраќај и да можеби беше најдобра опција да се оди на факултет. Со моменталната ситуација, сметам дека е тотално промашен момент да одиш на факултет и да те замара некој со еден куп небитни глупости, време за кое ако си дисциплиниран и седнеш дома може да станеш профи (4 години непрекинато учење од туторијали и добра дисциплина ти е сосема доволно да станеш фул стек интермидиет девелопер, а ако ти фаќа кликер може да си спремен и за големи проекти). Можеби во корпорации би ти барале и завршен факултет, инаку не гледам каде би ти играл улога.

Факултетите во државава се станати помодарство, програмите се булшит и не те спремаат ни 10% од тоа што ти треба на реално работно место и барем од моја гледна точка човек што планира да работи во ИТ свет, треба да е луд да се запише на нашиве факултети и да тепа 4-5 години од животот за после пак барем 2 години да носи бурек.
Бројките ти се многу произволни. Јас познавам колеги што веќе во таа 6та година веќе имаат и лидерски позиции по компанииве.

Како што реков, ретко кој чека диплома па да се вработи. Втора или најдоцна трета година поаѓаат на пракса, по што продолжуват да работат. На пракса веќе полека и стекнуваат посериозно знаење.
Предност не верувам дека имаат Финкашите ради дипломата, туку ради знаењето.

Мене академииве ми се апла профитерски. Не знам веќе и колку се отворија...
Види им ги само рекламине во стил на Топ Шоп
979B135C-BBBE-42C4-B754-07C03E1124BB.jpeg
Како да верувам на овие? Како да ги сфатам сериозно?

Или искористи го ваучерот од 30 000 денари и стани професионален .Net developer.

И омиленото, стани фул стек девелопер за 3 месеци?
За 3 месеци??? Само основни работи HTML, CSS, JS, некој бек енд јазик и бази на податоци за 3 месеци?
Епа да, на овој ќе му треба уште 2 години време да се адаптира во било која работна средина.

А на интервју влага со самодоверба како автопилотот во Тесла да го имплементирал и ти бара 4 цифрена сума на плата.
Не дека тој знае колку вреди, туку така му кажале во академијата пред да се запише.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
139
Поени од реакции
24
Академиите си гледаат да си лапнат паричка 1500-2000еур од програма, 15-20 студенти тоа се речиси 40,000еур. И знаете што, најлесно им е да заработат на почетници затоа што им креираат и ги убедуваат за некоја неостварлива цел за краток рок. Обично некој што е од ИТ факултет не би можеле да го намамат за разлика од некој што доаѓа од друга област/факултет.

Рекламава горе е дебилна. Јас да сум во Rio de Janeiro на одмор нема да дремам на лаптоп да куцам код и да ми удираат зраците од сонцето додека цела плажа се забавува, ќе ги уживам тие 15-20 дена одмор. Не знам чива е рекламава погоре ама претпоставувам од Brainster или од Еверест, не ги кријте вадете ги со име се наполнија со пари а квалитет никаде. Како што може тие да објавуваат вакви реклами може и ние директно да разговараме за нивниот квалитет.

Најискрена препорака до сите почетници, има доста бесплатни материјали кои се убаво објаснети на интернет step-by-step ( freeCodeCamp ), не ги трошете парите по академии, станати се секако Lyoness. Подобро инвестирајте во некоја опрема (компјутер/лаптоп) што ќе ви служи во иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom