Freelance-инг

Член од
6 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки.
Не можам да најдам никаков закон за фриленсинг / работа од дома преку интернет освен за плаќање на ПДД (Персонален Данок на Доход), па затоа се обраќам тука.

Ме интересира дали има воопшто некакви закони за фриленс во МК и како одат работите за:
1) Доколку работам за фирма од дома и притоа склучам договор со истата, без разлика дали е полно работно време или не, дали би се водел како вработен и би ми течел работен стаж во МК? Дали и каков закон постои за тоа?
2) Доколку имам склучено договор и работам за странска фирма од дома, дали има некакви дополнителни трошоци што треба да ги плаќам, како даноци и слично?
3) Слушнав дека си можел сам да си плаќаш стаж со парите што ги заработуваш. Да речеме дека не си вработен во никаква фирма, туку шибаш Upwork или нешто слично. Колку е ова точно и колку се плаќа?

Доколку има некој искуство со овие работи, би го замолил да одвои 2 минути.
Благодарам! :)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.020
Поени од реакции
4.996
Здраво дечки.
Не можам да најдам никаков закон за фриленсинг / работа од дома преку интернет освен за плаќање на ПДД (Персонален Данок на Доход), па затоа се обраќам тука.

Ме интересира дали има воопшто некакви закони за фриленс во МК и како одат работите за:
1) Доколку работам за фирма од дома и притоа склучам договор со истата, без разлика дали е полно работно време или не, дали би се водел како вработен и би ми течел работен стаж во МК? Дали и каков закон постои за тоа?
2) Доколку имам склучено договор и работам за странска фирма од дома, дали има некакви дополнителни трошоци што треба да ги плаќам, како даноци и слично?
3) Слушнав дека си можел сам да си плаќаш стаж со парите што ги заработуваш. Да речеме дека не си вработен во никаква фирма, туку шибаш Upwork или нешто слично. Колку е ова точно и колку се плаќа?

Доколку има некој искуство со овие работи, би го замолил да одвои 2 минути.
Благодарам! :)
Данок не ти треба да плаќаш, идеш во Врање отвараш сметка за странско лице во Рајфазен банка и на таа сметка ти стигаат пари и си свиркаш.
За другото прорчкај низ закон за вработување и слично сигурно ке најдеш нешто.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
152
Поени од реакции
48
Pomosh tuka pak, Ve molam za odgovor,
Mi stignaa 35$ preku payoneer, dali treba da gi odanocam? Samo tie pari mi se...
Gi podignav od banka, gledam na sajtot za ujp, neznam vo koi spagjam od tie po 10% danok, koga da prijavam ili se presmetuva godishen danok?

Sakam da probam freelance nesto ama ne gi znam zakonive... ako ima nekoj iskustvo neka pishe,

Pozdrav
 
Член од
5 јули 2010
Мислења
4
Поени од реакции
1
Pomosh tuka pak, Ve molam za odgovor,
Mi stignaa 35$ preku payoneer, dali treba da gi odanocam? Samo tie pari mi se...
Gi podignav od banka, gledam na sajtot za ujp, neznam vo koi spagjam od tie po 10% danok, koga da prijavam ili se presmetuva godishen danok?

Sakam da probam freelance nesto ama ne gi znam zakonive... ako ima nekoj iskustvo neka pishe,

Pozdrav
Што значи „ги подигнав од банка?“, зарем немаш Payoneer картичка? Ако ти поминале преку сметка во банка тогаш мораш да платиш данок (иако за толку мала сума не верувам дека баш многу УЈП ќе се потресе). Инаку ако ги користиш со Payoneer картичка тогаш нема потреба. Штом не ти поминуваат пари преку сметка во Македонија нема потреба да ги пријавуваш. Ако фирмата со која што соработуваш ти уплати пари директно на сметка или ти ги прати преку некоја служба за брзо праќање на пари, тие се обврзани да го пријават секој трансфер во УЈП.
Многу фриленсери работат со Payoneer, и не пријавуваат данок.
 
Член од
4 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
31
Pomosh tuka pak, Ve molam za odgovor,
Mi stignaa 35$ preku payoneer, dali treba da gi odanocam? Samo tie pari mi se...
Gi podignav od banka, gledam na sajtot za ujp, neznam vo koi spagjam od tie po 10% danok, koga da prijavam ili se presmetuva godishen danok?

Sakam da probam freelance nesto ama ne gi znam zakonive... ako ima nekoj iskustvo neka pishe,

Pozdrav
Што значи „ги подигнав од банка?“, зарем немаш Payoneer картичка? Ако ти поминале преку сметка во банка тогаш мораш да платиш данок (иако за толку мала сума не верувам дека баш многу УЈП ќе се потресе). Инаку ако ги користиш со Payoneer картичка тогаш нема потреба. Штом не ти поминуваат пари преку сметка во Македонија нема потреба да ги пријавуваш. Ако фирмата со која што соработуваш ти уплати пари директно на сметка или ти ги прати преку некоја служба за брзо праќање на пари, тие се обврзани да го пријават секој трансфер во УЈП.
Многу фриленсери работат со Payoneer, и не пријавуваат данок.
Зависи и под кој основ си ги подигнал од банка. Ако си подигнал прилив како подарок и тоа 35$, УЈП нема да се потреси за толку мала сума па мислам не ни треба нешто да пријавиш. Ако ти тргни фриленсот дај боже, па продолжиш понатаму со подигање и тоа поголема сума на пари, е тогаш ваљда ќе треба да си пријавуваш и плаќаш данок.

Payoneer-от сега за сега е сигурен, иако шо УЈП преку банкоматите на банките можи да следи кој повлекол од Payoneer.
Извај си Payoneer, наплаќај си преку тоа. Можиш и директно да плаќаш по продавници без провизија.
 
Член од
21 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки.
Не можам да најдам никаков закон за фриленсинг / работа од дома преку интернет освен за плаќање на ПДД (Персонален Данок на Доход), па затоа се обраќам тука.

Ме интересира дали има воопшто некакви закони за фриленс во МК и како одат работите за:
1) Доколку работам за фирма од дома и притоа склучам договор со истата, без разлика дали е полно работно време или не, дали би се водел како вработен и би ми течел работен стаж во МК? Дали и каков закон постои за тоа?
2) Доколку имам склучено договор и работам за странска фирма од дома, дали има некакви дополнителни трошоци што треба да ги плаќам, како даноци и слично?
3) Слушнав дека си можел сам да си плаќаш стаж со парите што ги заработуваш. Да речеме дека не си вработен во никаква фирма, туку шибаш Upwork или нешто слично. Колку е ова точно и колку се плаќа?

Доколку има некој искуство со овие работи, би го замолил да одвои 2 минути.
Благодарам! :)
Дали некој има одговори на овие конкретни прашања?
Без Payoneer, Upwork или слични варијанти, тоа го знам и не ме интересира. Конкретно на прашањава ако има одговор би било одлично. :)
 
Член од
2 март 2016
Мислења
460
Поени од реакции
447
Дали некој има одговори на овие конкретни прашања?
Без Payoneer, Upwork или слични варијанти, тоа го знам и не ме интересира. Конкретно на прашањава ако има одговор би било одлично. :)
1. Не. Освен ако фирмата е регистрирана во мк и ти понуди договор за вработување.
2. Да. Персонален данок на доход ако претходно фирмата не го плаќа истиот во државата каде што е регистрирана.
3.Точно. Можеш да си плаќаш самостојно придонеси едниствено услов е да имаш регистрирано фирма на свое име во мк т.е. да си управител на истата, ако немаш можност за ДООЕЛ тогаш ТП.
За ТП не е потребно основна главнина (капитал).
Ако те интересира подетално пиши ми порака.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.238
Поени од реакции
17.008
1. Не. Освен ако фирмата е регистрирана во мк и ти понуди договор за вработување.
2. Да. Персонален данок на доход ако претходно фирмата не го плаќа истиот во државата каде што е регистрирана.
3.Точно. Можеш да си плаќаш самостојно придонеси едниствено услов е да имаш регистрирано фирма на свое име во мк т.е. да си управител на истата, ако немаш можност за ДООЕЛ тогаш ТП.
За ТП не е потребно основна главнина (капитал).
Ако те интересира подетално пиши ми порака.
3. Ќе треба да плати уште неколку даноци/давачки. Опција е и да најдеш фирма да те пријави и сам да си ја плаќаш платата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.629
Поени од реакции
32.023
Дали некој има одговори на овие конкретни прашања?
Без Payoneer, Upwork или слични варијанти, тоа го знам и не ме интересира. Конкретно на прашањава ако има одговор би било одлично. :)
Ако отвориш фирма ќе имаш и други давачки (без канцеларија околу 100 евра месечно + персонален + придонеси на сумата што ќе бидеш пријавен).
Евентуално да пробаш преку агенција, тие си земаат процент, ама е далеку поефтино од твоја фирма.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
28
Поени од реакции
53
1) Доколку работам за фирма од дома и притоа склучам договор со истата, без разлика дали е полно работно време или не, дали би се водел како вработен и би ми течел работен стаж во МК? Дали и каков закон постои за тоа?
Зависи. Ако работиш за МК фирма од дома, немаш никаков проблем, тие те пријавуваат како вработен и тоа е тоа.
Ако сакаш да работиш за странска фирма ситуацијата е малку покомплицирана.
На пример сакаш да работиш за фирма од Германија и имаш германско државјанство, друго ЕУ државјанство/пасош (за нас најчесто бугарски), дозвола за работа и слично, фирмата може да те пријави како вработен во Германија иако ти не мораш да живееш таму. Ти ќе примаш плата во Германија, ќе ти се плаќа пензиски стаж во Германија, ќе имаш здравствено во Германија и тнт. Познавам брачен пар кој го направија токму ова.
Дали треба да плаќаш даноци и слично во МК не знам.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
78
Поени од реакции
42
Здраво, молам за помош.
Преку оглас на upwork стапив во контакт со американска издавачка фирма. Ја завршив работата која требаше, и сега дојде делот за плаќање.
Нудат опција преку Skrill, Neteller, некаков e-wallet за crypto (не се разбирам во ова) и директен трансфер преку банка.
Јас избрав преку директен трансфер во банка, но сега ми бараат некаков International Transfer Levy(како данок-tax) што прво јас треба да го платам,со што ќе се докажело дека јас сум човекот кој ќе биде исплатен.Овој transfer levy ( не е мала сума, 350$ што треба јас прво да ги платам за да ми ги исплатат 2350$) бараат да се плати на сметка на компанијата.
Дали некој има вакво искуство?!
Се обратив кај другарка која работи во НЛБ, каде што сакам да ми пристигнат парите, вика дека до сега никој никогаш не направил ваква уплата..
Им понудив опција преку WesternUnion или Moneygram како поедноставни опции, но ми рекоа дека не може преку тоа.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.251
Поени од реакции
942
Здраво, молам за помош.
Преку оглас на upwork стапив во контакт со американска издавачка фирма. Ја завршив работата која требаше, и сега дојде делот за плаќање.
Нудат опција преку Skrill, Neteller, некаков e-wallet за crypto (не се разбирам во ова) и директен трансфер преку банка.
Јас избрав преку директен трансфер во банка, но сега ми бараат некаков International Transfer Levy(како данок-tax) што прво јас треба да го платам,со што ќе се докажело дека јас сум човекот кој ќе биде исплатен.Овој transfer levy ( не е мала сума, 350$ што треба јас прво да ги платам за да ми ги исплатат 2350$) бараат да се плати на сметка на компанијата.
Дали некој има вакво искуство?!
Се обратив кај другарка која работи во НЛБ, каде што сакам да ми пристигнат парите, вика дека до сега никој никогаш не направил ваква уплата..
Им понудив опција преку WesternUnion или Moneygram како поедноставни опции, но ми рекоа дека не може преку тоа.
Не ми е јасно дали на платформата си ги напраил парите, или на платформата имало оглас па ти си мигрирал надвор од неа. Ако е второто тури му пепел. Ако е првото у wallet на Upwork ти се средствата и со payoneer можеш да ги префрлиш средствата. Инаку второто не е легално да регрутираат од Upwork, а со самото тоа и тебе те прави соучесник. Може ќе те флегнат. Почитувај ги правилата на игра.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
78
Поени од реакции
42
Не ми е јасно дали на платформата си ги напраил парите, или на платформата имало оглас па ти си мигрирал надвор од неа. Ако е второто тури му пепел. Ако е првото у wallet на Upwork ти се средствата и со payoneer можеш да ги префрлиш средствата. Инаку второто не е легално да регрутираат од Upwork, а со самото тоа и тебе те прави соучесник. Може ќе те флегнат. Почитувај ги правилата на игра.
Не бев свесен за тоа, пишав и во претходните постови, откако бидна се видов дека такви им се правилата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.629
Поени од реакции
32.023
Здраво, молам за помош.
Преку оглас на upwork стапив во контакт со американска издавачка фирма. Ја завршив работата која требаше, и сега дојде делот за плаќање.
Нудат опција преку Skrill, Neteller, некаков e-wallet за crypto (не се разбирам во ова) и директен трансфер преку банка.
Јас избрав преку директен трансфер во банка, но сега ми бараат некаков International Transfer Levy(како данок-tax) што прво јас треба да го платам,со што ќе се докажело дека јас сум човекот кој ќе биде исплатен.Овој transfer levy ( не е мала сума, 350$ што треба јас прво да ги платам за да ми ги исплатат 2350$) бараат да се плати на сметка на компанијата.
Дали некој има вакво искуство?!
Се обратив кај другарка која работи во НЛБ, каде што сакам да ми пристигнат парите, вика дека до сега никој никогаш не направил ваква уплата..
Им понудив опција преку WesternUnion или Moneygram како поедноставни опции, но ми рекоа дека не може преку тоа.
А зошто не си ги повлечеш преку скрил?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom