FreeBSD 6.0

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
На работа планирам да го инсталирам 6-ката, како главен сервер (x2)
Значи Router, Firewall, Proxy, Web Server.

Има ли некој исктуство. Should I go or should I stay Microsoft W2k3?

Ако некој има да каже нешто, нека каже сега или засекогаш нека молчи.


Добро би било, и да споделите некое искуство, финти, За и Против доколку имате нормално.

Прашањето конкретно е дали има некој UNIX-ксџија кој што би можел тука да фрли некоја трошка помош ако се заглави некаде, или да заборавам на вас :)
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Ако биде сервер значи дека ќе треба да конфигурираш и raid што и не е така едноставно.Јас ставив red hat enterprise(dhcp,bind,apache,ip tables користам готова скрипта како и cbq за traffic shapping).Плус ако го правиш domain controller ке треба и samba така да размисли.Кај мене е па обратна ситуација треба да мигрирам од сервер 2000 на сервер 2003 заклучно со domain contorllerot ако има некој искуство во ова нека пише
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Вака, ја ќе сетапирам една 2003-ка како Домаин чисто за аутентификација и пермисии во Лан-от, интранет. Ова баш поради тоа што сите клиенти се XP и за да не се ебавам со самба!

Unix-от го замислувам да биде се останато. Значи рутер (за ова сакам една посебна машина пошто неам Циско:)), шејпингот, проксито, пакет филтерот (овие на друга). Понатаму ќе видам дали и маил сервер ќе кревам (ако ми тргне зашто да не) Таа ми беше појдовната идеја.
А колку што можев да прочитам, Raid Mirroring не е проблем под Unix. Дури не е ни толку сложено. Не сум пробал, али во секој случај пред да правам нешто кардинално сигурно ќе пробам :)

Во Принцип миграцијата од w2k na w2k3 би требало да иде путер. Немам искуство, али што може да е различно :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
СУм инсталирал на неколку места Suse Enterprise како домејн контролер, а Suse Pro како веб/прокси/рутер/шејпер. Комбинацијава работи ко луда, ама со поновите верзии на самба пошто XP има огромен проблем при аутентификација со кеширање на јузернејмот.

За Raid немаш проблем, дури можеш да користиш и NetRaid за мироринг на дискови (сум го користел во кластерирана околина, перфекто работи ама имаш намалување на перформанси).

Рутерот и пакет филтерот би го инсталирал на иста машина за да не правам дупла конфигурација на IPCHAINS. Чисто како предлог.

Mail сервер од се срце препорачувам. Postfix е одличен сервер и ептен од ептен конфигурабилен.

Ако се заработиш малку повеќе и успееш да подигнеш LDAP на кој ќе се аутентифицира самба и другите сервиси - комотно можеш тоа windows-от да го елиминираш. Не сум го правел тоа, покомплицирано е малку, ама доста работи се полесни после.

Со BSD никогаш не сум се занимавал, додуша. Не знам како би се понашал.

А да, и за прашањето за W2k3 : Мрзам Windows сервери невероватно. Глат предлог - избегавај тоа.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
предлогот за рутерот и пф-то е на место, 10х.

Ќе чркткам ја тука, ако има некој проблеми он д флај:)
 
Член од
3 април 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
FreeBSD 6.2

FreeBSD 6.0 го правиш во FreeBSD 6.2


1. Одиш да инсталираш cvs ->

cd /usr/ports/net/cvsup-without-gui/

make clean install

2. Направи си директориум

mkdir /usr/local/etc/cvsup/
cd /usr/local/etc/cvsup/


2.1 Отвори фајл таканаречен source

ee source

Пастирај го ова :

*default host=cvsup8.de.FreeBSD.org
*default base=/usr/local/etc/cvsup
*default prefix=/usr
# Change the next line to match your release of freeBSD
*default release=cvs tag=RELENG_6_2
*default delete use-rel-suffix
*default compress
src-all

Зачувај го фајлот.

2.2 Отвори фајл таканаречен ports

ee ports

Пастирај го ова :

*default host=cvsup4.de.FreeBSD.org
*default base=/usr/local/etc/cvsup
*default prefix=/usr
# This will get the latest release
*default release=cvs tag=.
*default delete use-rel-suffix
*default compress
ports-all

3. Почнуваш со update :

cvsup /usr/local/etc/cvsup/source

Откако ќе заврши го градиш кернелот :

cd /usr/src

make buildworld
make buildkernel
make installkernel
make installworld

4. Правиш update на ports.

cvsup /usr/local/etc/cvsup/ports

5. Инсталирај програм за upgrade на програмите :

/usr/ports/ports-mgmt/portupgrade
make install clean

6. Рестартираш. После логирање средуваш тоа што имаш инсталирано да се обнови :

pkgdb --autofix
portupgrade -a -v




---------------------------------------------------------------------

Е сега при конфигурирање на кернелот треба да си подесиш дали сакаш да ти биде firewall router.. и останато. :)
Ај ќе се снајдеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom